Публій Муцій Сцевола (консул 133 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Публій Муцій Сцевола
Народився 180 до н. е.[1]
Стародавній Рим
Помер не пізніше 114 до н. е.
невідомо
Країна Стародавній Рим
Діяльність правник, письменник, адвокат, давньоримський політик, давньоримський військовий
Суспільний стан шляхтич[d][1]
Посада народний трибун, Pontifex Maximus, давньоримський сенатор[d][2] і консул[2]
Конфесія давньоримська релігія
Рід Mucii Scaevolaed
Батько Публій Муцій Сцевола[1][1]
Мати Liciniad
Брати, сестри Публій Ліціній Красс Муціан[1][1]
У шлюбі з невідомо
Діти Квінт Муцій Сцевола[1][1]

Публій Муцій Сцевола (лат. Publius Mucius Scaevola; 180 — 115 до н. е.) — політичний, державний і військовий діяч Римської республіки, видатний правник й красномовець, консул 133 року до н. е., великий понтифік з 130 до 115 року до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду нобілів Муціїв. Син Публія Муція Сцеволи, консула 175 року до н. е., та Ліцинії, доньки Публія Ліцинія Вара.

З молодості займався юридичними науками, вивчав красномовство. У 141 році до н. е. став народним трибуном; у 136 році до н. е. — претором Риму. У 133 році до н. е. його обрано консулом разом з Луцієм Кальпурнієм Пізоном Фругі. Консультував Тіберія Семпронія Гракха стосовно його земельних законопроєктів — і тому під час дискусій щодо цих законопроетів діяв нерішуче, не намагався зашкодити їхньому прийняттю.

У 130 році до н. е. став великим понтифіком після смерті свого брата Публія Муціана. На цій посаді Сцевола зробив величезну працю, об'єднавши усі аннали, що випускалися колегією понтифіків, у «Великі аннали». Ця праця складалася з 80 книг.

Окрім цього Сцевола не полишав адвокатської практики та зайняття юридичними науками. Випустив декілька праць, які у 131 році до н. е. об'єднав у збірку з 10 книг. Він вважається одним із засадничих римського цивільного права.

Джерела[ред. | ред. код]

  • William Smith (Hrsg.): Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. C. Little and J. Brown, Boston 1870, Band 3, S. 732 (англ.)
  1. а б в г д е ж и Digital Prosopography of the Roman Republic
  2. а б Thomas Robert Shannon Broughton The Magistrates of the Roman RepublicSociety for Classical Studies, 1951. — ISBN 0-89130-812-1, 0-89130-811-3