Публій Папіній Стацій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Публій Папіній Стацій (45 — 96) — давньоримський поет часів правління імператора Доміціана.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у м.Неаполь. Походив з родини кампанійських романізованих греків. Далекі предки його були вільновідпущенниками з роду Папінієв. Батько Публія спочатку належав до стану вершників, втім втратив його внаслідок фінансових потрясінь через зміну імператорів після Нерона. Батько Стація викладав у Римі грецьку та римську літератури, брав участь у поетичних консурсах на Августаліях (у Неаполі), Немейських, Піфійських, Істмійських іграх. Ймовірно, під проводом батька Публій Стацій здобув початкову освіту.

З дитинства Стацій брав участь у поетичних конкурсах в Неполі та Альбані. Тут він тричі здобував перемогу. Після смерті батька у 79 році Публій Стацій переїхав до Риму, де здобув прихильність та підтримку від багатьох представників римської аристократії. Тут він написав першу велику поему «Фіваїда». Наступною значною працею Публія є «сильви», в яких значне місце присвячено імператору Доміциану. Брав участь у Капітолійських змаганнях з поезії у 94 році, але не зміг здобути перемогу. Розчарування цією невдачею спонували Публія Стація повернутися до Неаполя.

В Неаполі він продовжував працювати над «Сильвами», випустивши ще одну книгу з цього циклу. В Неаполі він також здобув прихильність з боку місцевої знаті. В цей час він почав роботу над поемою «Ахеллеїда», проте не встиг її завершити.

Творчість[ред.ред. код]

Як поет Публій Стацій був універсальним. Навчений своїм батьком, знайомий з класикою давньоримської та давньогрецької літератури, Стацій міг складати вірші гексаметром, сапфічною строфою, алкеїві та фалекейські вірші. Був майстром епіграм.

Твори[ред.ред. код]

  • Мім «Агава». 80-1 роки.
  • «Про Германську війну». 90 рік. Це панегірик перемоги Доміциана над даками та германцями.
  • «Фіваїда». 12 книг. Працював з 80 до 92 року.
  • «Сильви» 93-96 роки.
  • «Ахеллеїда». 95-96 роки.

Родина[ред.ред. код]

Дружина — Клавдія

Дітей не було.

Джерела[ред.ред. код]

  • Meike Rühl: Literatur gewordener Augenblick. Die Silven des Statius im Kontext literarischer und sozialer Bedingungen von Dichtung. Berlin 2006.