Публій Папіній Стацій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Публій Папіній Стацій
лат. Statius
Народився 45[1][2]
Неаполь, Італія (Стародавній Рим), Стародавній Рим[1][2]
Помер 96[1][2]
Неаполь, Італія (Стародавній Рим), Стародавній Рим[1]
Країна Стародавній Рим
Діяльність поет, письменник
Мова творів латина
Жанр епос
Magnum opus Silvaed і Thebaidd
Батько Publius Papinius Statiusd

CMNS: Публій Папіній Стацій у Вікісховищі

Публій Папіній Стацій (45 — 96) — давньоримський поет часів правління імператора Доміціана.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у Неаполі. Походив з родини кампанійських романізованих греків. Далекі предки його були вільновідпущенниками з роду Папінієв. Батько Публія спочатку належав до стану вершників, втім втратив його внаслідок фінансових потрясінь через зміну імператорів після Нерона. Батько Стація викладав у Римі грецьку та римську літератури, брав участь у поетичних конкурсах на Августаліях (у Неаполі), Немейських, Піфійських, Істмійських іграх. Ймовірно, під проводом батька Публій Стацій здобув початкову освіту.

З дитинства Стацій брав участь у поетичних конкурсах у Неаполі та Альбані. Тут він тричі здобував перемогу. Після смерті батька у 79 році Публій Стацій переїхав до Риму, де здобув прихильність та підтримку від багатьох представників римської аристократії. Тут він написав першу велику поему «Фіваїда». Наступною значною працею Публія є «сильви», в яких значне місце присвячено імператору Доміціану. Брав участь у Капітолійських змаганнях з поезії у 94 році, але не зміг здобути перемогу. Розчарування цією невдачею спонували Публія Стація повернутися до Неаполя.

У Неаполі він продовжував працювати над «Сильвами», випустивши ще одну книгу з цього циклу. Там він також здобув прихильність з боку місцевої знаті. Тоді ж він почав роботу над поемою «Ахеллеїда», проте не встиг її завершити.

Творчість[ред. | ред. код]

Як поет Публій Стацій був універсальним. Навчений своїм батьком, знайомий з класикою давньоримської та давньогрецької літератури, Стацій міг складати вірші гекзаметром, сапфічною строфою, алкеїві та фалекейські вірші. Був майстром епіграм.

Твори[ред. | ред. код]

  • Мім «Агава». 80-1 роки.
  • «Про Германську війну». 90 рік. Це панегірик перемоги Доміциана над даками та германцями.
  • «Фіваїда». 12 книг. Працював з 80 до 92 року.
  • «Сильви» 93-96 роки.
  • «Ахеллеїда». 95-96 роки.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Клавдія

Дітей не було.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Meike Rühl: Literatur gewordener Augenblick. Die Silven des Statius im Kontext literarischer und sozialer Bedingungen von Dichtung. Berlin 2006. (нім.)
  1. а б в г Encyclopædia Britannica
  2. а б в Любкер Ф. Statii // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, А. И. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — СПб: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 1311–1312.