Публічна бібліотека села Немовичі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Публічна бібліотека села Немовичі
Країна: Україна Україна

Немовицька публічно-шкільна бібліотека — філіал КЗ «Сарненська централізована система публічно-шкільних бібліотек». Разом з тим вона є складовою Немовицького культурно-дозвіллєвого комплексу (КДК) «Сокіл». Бібліотека розташована в селі Немовичі Сарненського району Рівненської області.

Бібліотека має документально-інформаційний фонд майже 13 тис. примірників творів друку, яким щорічно користуються більше однієї тисячі читачів, передплачує 20 назв газет та журналів.

Історія бібліотеки[ред. | ред. код]

На початку 30-х років двадцятого століття у селі почав діяти гурток «Просвіти», яким керував Петро Євгенович Ющик, сільський учитель. Просвітницькою діяльністю у 30-ті роки займався і Володимир Борисович Бискаль. Маючи велику приватну бібліотеку (українською та польською мовами), він давав читати книги односельцям.

У повоєнні роки бібліотека в селі відродилась у 1948 році. Першим бібліотекарем повоєнної хати-читальні стала Євдокія Василівна Наумова, 1915 року народження, родом з Полтавщини.

Марія Василівна Супрун працювала у бібліотеці до 1956 року. Тоді бібліотека знаходилась у конфіскованому будинку родини Борисюків, разом з клубом. Пізніше фонд перенесли до конфісковано будинку О. К. Мички, половину якого займала сільська рада. Наступницею Марії Супрун стала Степанида Василівна Денисюк, 1934 року народження, родом із села Люхча Сарненського району. Закінчивши Дубенський культосвітній технікум, вона отримала направлення на роботу в село Немовичі. Фонд бібліотеки на той час нараховував 1500 примірників, користувались бібліотекою 500 читачів.

З 1962 по 1964 роки бібліотека розміщувалась у одній з кімнат новозбудованої колгоспної контори. Наступне новосілля святкували у 1964 році в новозбудованому клубі. Степанида Денисюк працювала тут до 1965 року, а з 1968 по 2000 рік вона беззмінно працювала у шкільній бібліотеці. Загалом вона віддала бібліотечній роботі 44 роки свого життя. У 1965 році книжковий фонд сільської бібліотеки прийняла Вікторія Йосипівна Павловська, 1945 року народження, родом з Хмельниччини. У 1968 році Вікторія Йосипівна закінчила Дубенське культосвітнє училище. У 1970 році число читачів становило 1200 чоловік. Штат розширили до 2 працівників і бібліотекарем прийшла працювати Галина Василівна Васильчик. Вікторія Павловська (Кіркова) з 1975 року, аж до виходу на пенсію працювала секретарем сільської ради.

В 1977 році завідуючою бібліотекою призначили Валентину Іванівну Круглик, 1957 року народження, випускницю Дубенського культосвітнього училища, уродженку с. Чемерне Сарненського району. У 1988 році Валентина Круглик за станом здоров'я виїхала у Крим на постійне місце проживання; завідуючою бібліотекою стала Любов Сергіївна Жук, 1961 року народження випускниця Рівненського інституту культури.

У 1989 році приміщення бібліотеки переобладнали у 2 зали. Після 1991 року почав змінюватись якісний склад фонду. Паралельно з надходженням нової літератури у фонді накопичувались книги, що втратили актуальність. Після очищення фонду на 1 січня 1999 року у бібліотеці нараховувалось 14476 примірників.

З 1989 року бібліотекарем по роботі з дітьми працює Марія Володимирівна Мичка, 1966 року народження, випускниця Дубенського училища культури.

У кінці 2002 року у районі реорганізували бібліотечну мережу і створили нову централізовану систему публічно-шкільних бібліотек. тож від 2003 року книгозбірня почала працювати в нових умовах.


Фонд[ред. | ред. код]

Книжковий фонд Немовицької ПШБ універсальний за змістом і складає майже 13 тис. примірників книг. Щороку книгозбірня отримує 20 назв періодичних видань. Книжковий фонд поповнюється по державній програмі, за кошти районного бюджету та за кошти, що надходять від надання платних послуг, а також частина книг надходить, як дарунок від читачів. Обробка документів здійснюється централізовано через відділ комплектування та обробки документів ЦРБ, де ведуться обліковий картковий каталог, електронний каталог книг та електронний каталог книг краєзнавчої тематики.


Пріоритетні напрямки діяльності Немовицької ПШБ[ред. | ред. код]

Збереження нагромаджених знань, пам'яті людства у вигляді документів і нетрадиційних носіїв інформації; — розповсюдження знань і інформації в суспільстві, інформаційно-бібліотечне обслуговування населення; — культурно-просвітницька діяльність, спрямована на задоволення духовних потреб громадян. — сприяння оволодінню інформаційною і комп'ютерною грамотністю людей різного віку; — створення позитивного іміджу бібліотеки у населення, доведення владним структурам соціальної значущості установи.

Ми пропонуємо:

  • книги українських та зарубіжних авторів, періодичні та електронні видання, аудіо книги на CD-дисках;
  • картковий та електронний каталоги;
  • безкоштовний INTERNET, Wi-Fi;
  • ксерокопіювання, сканування та роздрук документів;
  • навчання основам комп'ютерної грамотності та роботі в Інтернеті;
  • масові заходи

Книгозбірня у своєму користуванні має 4 одиниці комп'ютерної техніки. Вільним доступом до Інтернету у бібліотеці користуються всі члени сільської громади, гості села. Кожен бажаючий може ефективно використовувати сучасні інформаційні технології для задоволення своїх інформаційних потреб, стати активним учасником соціальних мереж, , спілкуватися за допомогою електронної пошти та відеозв'язку з близькими та рідними, які проживають на відстані. При книгозбірні третій рік діє Пункт Доступу Громадян (ПДГ) до інформації, де жителі місцевої громади мають можливість отримати інформацію органів державної влади та дізнатись, яким чином можна долучитись та впливати на законодавчий процес. Інформація про нові надходження з ПДГ оперативно надходить апарату с/ ради та директору ЗНЗ І — ІІІ ст.; Бібліотека бере участь у проекті «Покращення доступу жителів малих громад до правової допомоги через використання новітніх технологій та залучення ресурсів органів влади».

Важливим напрямком роботи бібліотеки є збереження краєзнавчої спадщини. Проводяться екскурсії на туристичному маршруті, діє музейна експозиція «Миті історії села». Разом із старшокласниками, молоддю села бібліотекарі здійснили ековеломаршрут та велопробіг, присвячений Дню Державного Прапора.

Традиційно проводиться Всеукраїнський Тиждень дитячого читання, під час якого відбувається посвята першокласників у читачі, діти беруть участь у вікторинах, конкурсах, святі книги «Свято всезнайок». Для найменших відвідувачів у бібліотеці виділений ігровий куточок з настільними іграми, пазлами, м'якими іграшками, бібліотекарі пропонують для них «Сайт для юних громадян» на Урядовому порталі, де вони граючись, вивчають карту України, структуру органів влади в Україні.

Книгозбірня працює у програмі IRBIS. Створені бази даних періодичних видань бібліотеки; «Краєзнавство. Моя маленька Батьківщина». В електронній базі «Краєзнавство» оцифровані 100 текстових документів.

Важливою складовою діяльності бібліотек є організація та проведення різноманітних масових заходів щодо просвіти та дозвілля. Популярністю користуються відеорозповіді, інформини, ігри — подорожі, онлайн вікторини, народознавчі хвилинки, різноманітні конкурси, музичні та поетичні години, літ. портрети та мандрівки, віртуальні подорожі, вікторини, години корисної інформації, історичні екскурси, години мужності . Для молодших школярів проводяться бібліотечні уроки, традиційно під час шкільних канікул діти знайомляться з «Абеткою безпеки від бібліотеки».

Як складова КДК, ПШБ бере участь у підготовці і проведенні великих масових заходів: свята села, вечорів-концертів, новорічного свята для дошкільнят, родинних свят, районних акціях «Мистецтво одного села», «Творчістю хата багата». Оновлена бібліотека стає інформаційним центром громади, місцем проведення дозвілля для дітей та підлітків.