Пуголовка донська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пуголовка донська
Benthophilus durelli, Don River.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Підряд: Бичковидні (Gobioidei)
Родина: Бичкові (Gobiidae)
Підродина: Benthophilinae
Рід: Пуголовка (Benthophilus)
Вид: Пуголовка донська
Біноміальна назва
Benthophilus durrelli
Boldyrev & Bogutskaya, 2004
Розповсюдження Пуголовки донської
Розповсюдження Пуголовки донської
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Benthophilus durrelli
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Benthophilus durrelli
EOL logo.svg EOL: 7187132
IUCN logo.svg МСОП: 135516

Пу́головка донська́[1] (Benthophilus durrelli) — вид риби з родини бичкових (Gobiidae). До 2004 року ототожнювався із пуголовкою зірчастою (Benthophilus stellatus), від якої відрізняється різкішим заднім розташуванням другого спинного плавця у відношенні до анального, 17—21 невромастами у бічній лінії (на відміну від 20—25 у пуголовки зірчастої) і деякими іншими ознаками.[2]. Наукова назва виду надана в честь відомого натураліста, Джеральда Даррелла.

Характеристика[ред. | ред. код]

Довжина тіла до 6,6 см. На боках по 3 темних плями, перша з яких вузька, напівкругла, на спині та другому спинному плавці численні темні плямки. У бічній лінії 17—21 невромаст, зазвичай 18—20. У другому спинному плавці 7,5—8,5 сегментованих промені, його основа не широка, хвостове стебло без гранул. Хребців 28—29.

Ареал[ред. | ред. код]

Природний ареал охоплює басейн Азовського моря, а саме в пониззі річки Дон, Цимлянському водосховищі, вниз до Таганрозької затоки, також у лівій притоці Дону — Маничі разом із озером Манич-Гудило[3]. Віддає перевагу прісним водам, особливо чисельна в гирлах річок, зустрічається у солонуватих водах затоки із солоністю до 3 ‰. Після спорудження Волго-Донського каналу вид потрапив до Волги та поширився вгору за течією від каналу до Кинешми та пониззя Унжи, а також у пониззі Ками до місця впадіння В'ятки.

У 2006—2007 роках Г. О. Шандиковим і Г. Л. Гончаровим проведені дослідження іхтіофауни Сіверського Дінця в межах України. У зборах відзначені пуголовки, які морфологічно відрізнялися від відомої в Азовському морі пуголовки зірчастої (Benthophilus stellatus).[4] Подальші дослідження показали їх належність до пуголовки донської.[5]

Біологія[ред. | ред. код]

Придонна риба, живе на ділянках із мулистим і піщаним дном. Нерестує у травні-серпні. Самиці відкладають ікру, скоріш за все у 2—3 порції, всередину або під черепашки молюсків. Після нересту гинуть. Бентофаг, живиться переважно дрібними молюсками, ракоподібними та личинками комах. Живе до року.

Література[ред. | ред. код]

  1. Куцоконь Ю.; Квач Ю. (2012). Українські назви міног і риб фауни України для наукового вжитку. Studia Biologica 6 (2): 199—220. doi:10.30970/sbi.0602.208. 
  2. Boldyrev V. S., Bogutskaya N. G. 2004. Description of two new species of tadpole-gobies (Teleostei: Gobiidae: Benthophilus) // Zoosystematica Rossica. Vol. 13. No. 1, pp. 129—135. [1]
  3. Boldyrev V.S., Bogutskaya N.G. (2007) Revision of the tadpole-gobie of the genus Benthophilus (Teleostei: Gobiidae). Ichthyol. Explor. Freshwaters, 18(1): 31-96.[2]
  4. Шандиков Г. А., Гончаров Г. Л. (2008) Редкие виды рыб бассейна Северского Донца Северо-восточной Украины. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія: біологія, Вип. 8, No 828: 65-90.
  5. FishBase: Пуголовка донська з України

Посилання[ред. | ред. код]