Пуебла (штат)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Пуебла
—  Штат  —
Puebla
Escudo Estado de Puebla.png
Flag of Puebla.svg
Герб штату Пуебла Прапор штату Пуебла
Столиця Пуебла
Країна Мексика Мексика
Муніципалітетів 217
Офіційна мова Іспанська
Населення
 - повне 5 383 133 (5-тий)
Етнікон Poblano, -ana
Площа
 - повна 33 902 км²
 - широта 20° 50' — 17° 52' N N
 - довгота 96° 43' — 99° 04' O W
Висота
 - максимальна 5 610 м
(Pico de Orizaba)
ВВП 19,268 млрд. $ (2003)
ІРЛП 0,7598 - середній
Став штатом 31 січня 1824
Губернатор Mario Marín Torres (PRI)
Число сенаторів 3 (PAN: 2, PRI: 1)
Число депутатів 16 (PAN: 12, PRI: 4)
Веб-сайт puebla.gob.mx
Скорочення
 - код ISO 3166-2 MX-PUE
 - поштове ск. Pue.
Штат Пуебла на мапі Мексики
Штат Пуебла на мапі Мексики
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Пуебла (штат)

Пуе́бла (ісп. Puebla) — штат Мексики, розташований в центрі країни. Межує зі штатами Веракрус, Мехако, Ідальго, Тласкала, Морелос, Оахака та Герреро. Столиця штату — місто Пуебла. Пуебла (ісп. вимова: [pweβla]) (офіційна назва «Estado Libre y Soberano de Puebla» — «вільний та суверенний штат Пуебла») — мексиканський штат, розташований у центральному сході[уточнити] Мексики, на схід від федерального округу Мехіко. Він має приблизно трикутну форму, з широкою частиною на південь і кордонів Веракрус на сході, Ідальго, Мехіко, Тласкала, і Морелос на захід, і Герреро і Оахака на півдні. Найбільшими містами штату є столиця Пуебла та Теуакан і містить 217 муніципалітетів. Центр держави складається з Cuetlaxcuapan долини, що означає «місце, де змії скидають шкури» мовою науатль. [2] Походження держави лежать в місті Пуебла, який був заснований іспанцями в цій долині у 1531 році для забезпечення торгового шляху між Мехіко і порт Веракрус.

Географія та клімат[ред.ред. код]

Межує із штатами Веракрус на сході, Ідальго, Мехіко, Тласкала і Морелос на заході, і Герреро і Оахака на півдні. Найбільшими містами є адміністративний центр штату Пуебла і місто Теуакан і складається з 217 муніципалітетів. Штат створений 23 грудня 1823 року навколо міста Пуебла, заснованого іспанцями в 1530 році для забезпечення торгового шляху між Мехіко і портом Веракрус.

Один з найбільш високогірних штатів Мексики. На території штату розташовано чотири найвищі точки країни: вулкани Сітлалтепетль (5747 м), Попокатепетль (5500 м), Істаксіуатль (5220 м) і Ла-Малінче (4461 м). Штат лежить на центральному нагір'я Мексики між хребтами Сьєрра Невада (Sierra Nevada) та Східної Сьєрра Мадре (Sierra Madre Oriental). Велика частина гір належать гірським системам Східна Сьєрра Мадре і Трансмексіканскій Вулканічний Пояс (Eje ​​Neovolcánico). Перша має місцева назва Сьєрра Норте дель Пуебла (Sierra Norte del Puebla), і простягається в штаті з північного заходу, а потім розпадається на менші ланцюга Сьєрра де Сакапоастла (Sierra de Zacapoaxtla), Сьєрра де Уаучінанго (Sierra de Huauchinango), Сьєрра де Тесіутлан (Sierra de Teziutlán), Сьєрра де Тетела де Окампо (Sierra de Tetela de Ocampo), Сьєрра де Чігнауапан (Sierra de Chignahuapan) і Сьєрра де Сакатлан ​​(Sierra de Zacatlán). На півдні Пуебли основні височини Сьєрра де Атенауакан (Sierra de Atenahuacán), Сапотітлан (Zapotitlán), Ломеріо аль Суроесте (Lomerio al Suroeste) і Сьєрра де Теуакан (Sierra de Tehuacán). Зі штату Веракрус простягається Сьєрра Мадре дель Гольфо (Sierra Madre del Golfo). Природна географія штату підрозділяється на плато Уастека (Huasteco), зона Льанурас і Ломеріос (Llanuras y Lomeríos), Лагос і Вольканос дель Анауак (Lagos y Volcanes del Anáhuac) розташовані на півночі і центрі штату і займають 50 % площі штату; Чіконкіако (Chiconquiaco), Льянурас і Сьеррас де Керетаро е Ідальго (Llanuras y Sierras de Querétaro e Hidalgo) — на сході і північному сході (3 % площі); Кордильєра Костера дель Сур (Cordillera Costera del Sur), міштеків Альта (Mixteca Alta) — на заході і південному заході (2,5 %); Сьеррас і Вальєс Герренсес (Sierras y Valles Guerrenses), Сьеррас Сентралес де Оахака (Sierras Centrales de Oaxaca), Сьеррас Орьенталес (Sierras Orientales) — на півдні (15 %) і Сур де Пуебла (Sur de Puebla) — на південному заході (26 %).

У штаті протікають річки, що належать до трьох річкових басейнах. Перший басейн належить річці Атояк (Atoyac), яка бере початок з льодовика гір Алос (Halos), Телапон (Telapón) і Папагайо (Papagayo) і води річки Сауапан (Zahuapan), що протікає в штаті Тласкала. Ця річка отримує далі притоки — Акат (Acateno), Атила (Atila), Амакусак (Amacuzac), Молінос (Molinos) і Коетцала (Cohetzala). Ця річка тече на захід, і в кінці кінців впадає в Тихий океан. Наступний річковий басейн несе свої води до Мексиканської затоки і складається з річок Пантепек (Pantepec), Касонес (Cazones), Некаха (Necaxa), Лахахальпан (Laxaxalpan), Сан Педро / Сун (San Pedro / Zun), Семпоала (Zempoala), Апулько (Apulco), Седро Велья (Cedro Viejo), Сальтерос (Salteros), Мартінес де ла Торре (Martínez de la Torre) і інших дрібних річок на східному боці штату. Третій басейн заснований на великій кількості дрібних озер — джерелах чистої води. Найвідоміші з них: Чігнауапан (Chignahuapan), Агуа Асуль (Agua Azúl), Амалукан (Amalucan), Сіснакульяс (Cisnaqullas), Гарсікреспо (Garcicrespo), Альмолойя (Almoloya) Ранчо Колорадо (Rancho Colorado), Чапулько (Chapulco), Сан Вернадіно (San Bernadino), Лагунас Епатлан ​​(Lagunas Epatlán), Аютла (Ayutla), Альмолойян (Almoloyan), Альчічіка (Alchichica), Пауатлан ​​(Pahuatlán), Лас Мінас (Las Minas), Альхохука (Aljojuca) і Текітла (Tecuitlapa).

Клімат в штаті відрізняється різноманіттям внаслідок різкого перепаду висот над рівнем моря. Середня температура в штаті +16 ° С, але сильно варіюється. Існує сезон дощів з травня по жовтень, а в середньому опадів випадає 800 мм. Штат підрозділяється на одинадцять кліматичних зон. На півночі і в центральному регіоні переважає помірний і напів-дощовий клімат з середньою температурою +15 ° С і 850 мм опадів. Південний захід має жаркий клімат з середньою температурою + 22 ° С і 830 мм. На півночі також є зони з температурою + 22 ° С і 2250 мм, на південному сході напівсухий клімат з теплою і помірною погодою, з середньою температурою + 22 ° С і 550 мм опадів.