Пужу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пужу
溥心畬.jpeg
Інші імена Сішан-іші («Майстер Західна гора»)
Народився 30 серпня 1896(1896-08-30)
Пекін
Помер 18 листопада 1963(1963-11-18) (67 років)
Тайбей
Громадянство Китайська Республіка
Національність маньчжур
Ім'я при народженні Сінью
Діяльність художник, каліграф
Титул князь
Батько Цайінь
Мати панні Сянь
Рід Айсін Ґьоро
Брати, сестри ·Q11493924?
Дружина Лю Цінюань, Лі Моюн
Діти 3 сини та 1 донька

Айсінґьоро Пужу (溥儒, 30 серпня 1896 —18 листопада 1963) — китайський художник, поет та каліграф.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з імператорської родини Айсін Ґьоро. Народився 1896 року у м.Пекін. Син князя Цайіня та панні Сюнь, онуе князя Гуна. Пужу — двоюрідний брат імператора Пуї. Його деякий час навіть висували як претендента на імператорський трон, проте імператриця Ци Сі обрала Пуї. Спочатку навчався в імператорському училищі. Після повалення династії Цін в університеті Хосей, який закінчив у 1917 році. Того ж року відправився на навчання до Берлінського університету. Тут він вивчав астрономію й біологію, отримав звання доктора наук. Після повернення з Європи у 1928 році переїздить до Кіото (Японія). Тут отримав посаду професора в університеті. Потім деякий час перебував у монастирі Цзітай (поблизу Пекіна). У 1934 році входить до штату Національного університету мистецтв.

У 1947 році Пужу був призначений Чан Кайши маньчжурським представником Конституційних зборів. Пужу виступав був категорично проти співпраці Пуї з Японією. У 1949 році з військами Чан Кайши емігрував до Тайваня. Тут у 1950–1963 роках викладав у місцевих університетах. Помер 18 листопада 1963 року у Тайбеї.

Творчість[ред.ред. код]

Був майстром пейзажу, а також працював у жанрі «квіті і птахи». Виступав за збереження традиційного китайського живопису. У ранніх його роботах помітний вплив майстрів часів династії Сун. Намагався розвинути китайські традиції з урахуванням знань про європейське мистецтво, зокрема німецьке. Загалом доробок Пужу складає 318 картин. Відомими є: «Лотоси під час осіннього дощу в Ючені», «Альтанка у горах», «Птахи», «Пейзаж».

Професійно займатися літературною творчістю став з 1946 року. В поезії він наслідував й розвива старовинні традиції. так значна кількість віршів написані у жанрі ци. Також спробував себе у написанні фу. Крім того у Пужу є низку поем, які були створенні у сучасному стилі. Головними теми є спомини дитинства, політичні та суспільні події, опис природи, квітів й птахів. Написані вони не завжди розмовною мовою, багато в них архаїзмів, водночас вірши у жанрі ци меньш пишні, ніж у інших авторів. Більша частина поезії увійшла до збірок «Колекція поем Холодної Нефритової Зали», «Ци останніх звуків зелені», «Колекція робіт Західної гори».

Джерела[ред.ред. код]