Пужу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Пужу
溥心畬.jpeg
Інші імена Сішан-іші («Майстер Західна гора»)
Народився 30 серпня 1896(1896-08-30)
Пекін
Помер 18 листопада 1963(1963-11-18) (67 років)
Тайбей
Громадянство Китайська Республіка
Національність маньчжур
Ім'я при народженні Сінью
Діяльність художник, каліграф
Титул князь
Рід Айсін Ґьоро
Батько Цайінь
Мати панні Сянь
Брати, сестри  • Q11493924?
Дружина Лю Цінюань, Лі Моюн
Діти 3 сини та 1 донька

Айсінґьоро Пужу (溥儒, 30 серпня 1896 —18 листопада 1963) — китайський художник, поет та каліграф.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з імператорської родини Айсін Ґьоро. Народився 1896 року у м.Пекін. Син князя Цайіня та панні Сюнь, онуе князя Гуна. Пужу — двоюрідний брат імператора Пуї. Його деякий час навіть висували як претендента на імператорський трон, проте імператриця Ци Сі обрала Пуї. Спочатку навчався в імператорському училищі. Після повалення династії Цін в університеті Хосей, який закінчив у 1917 році. Того ж року відправився на навчання до Берлінського університету. Тут він вивчав астрономію й біологію, отримав звання доктора наук. Після повернення з Європи у 1928 році переїздить до Кіото (Японія). Тут отримав посаду професора в університеті. Потім деякий час перебував у монастирі Цзітай (поблизу Пекіна). У 1934 році входить до штату Національного університету мистецтв.

У 1947 році Пужу був призначений Чан Кайши маньчжурським представником Конституційних зборів. Пужу виступав був категорично проти співпраці Пуї з Японією. У 1949 році з військами Чан Кайши емігрував до Тайваня. Тут у 1950–1963 роках викладав у місцевих університетах. Помер 18 листопада 1963 року у Тайбеї.

Творчість[ред.ред. код]

Був майстром пейзажу, а також працював у жанрі «квіті і птахи». Виступав за збереження традиційного китайського живопису. У ранніх його роботах помітний вплив майстрів часів династії Сун. Намагався розвинути китайські традиції з урахуванням знань про європейське мистецтво, зокрема німецьке. Загалом доробок Пужу складає 318 картин. Відомими є: «Лотоси під час осіннього дощу в Ючені», «Альтанка у горах», «Птахи», «Пейзаж».

Професійно займатися літературною творчістю став з 1946 року. В поезії він наслідував й розвива старовинні традиції. так значна кількість віршів написані у жанрі ци. Також спробував себе у написанні фу. Крім того у Пужу є низку поем, які були створенні у сучасному стилі. Головними теми є спомини дитинства, політичні та суспільні події, опис природи, квітів й птахів. Написані вони не завжди розмовною мовою, багато в них архаїзмів, водночас вірши у жанрі ци меньш пишні, ніж у інших авторів. Більша частина поезії увійшла до збірок «Колекція поем Холодної Нефритової Зали», «Ци останніх звуків зелені», «Колекція робіт Західної гори».

Джерела[ред.ред. код]