Пукцинія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Puccinia
Wheat leaf rust on wheat.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Гриби (Fungi)
Тип: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Pucciniomycetes
Підклас: Incertae sedis
Порядок: Pucciniales
Родина: Пукцинієві (Pucciniaceae)
Рід: Пукцинія (Puccinia)
Види
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Puccinia
EOL logo.svg EOL: 16336
ITIS logo.svg ITIS: 192037
MB: 16284

Пукцинія (Puccinia) — рід іржастих грибів. Відомо понад 3 тисяч чи за іншими джерелами близько 4 тисяч видів. Паразитують на вищих рослинах, спричинюючи у них захворювання — іржу. Види пукциній мають кілька форм спороношень. У одних видів усі спороношення розвиваються на одній рослині, наприклад, іржа соняшника, у інших — спермогонії з спермаціями та ецидії з ецидіоспорами утворюються на одній рослині, а уредо- і теліоспороношення на другій, наприклад, іржа злакових.

Спермогонії переважно занурені, напівкулясті або кулясті, з вічковими парафізами. Медово-жовті. Знаходяться, в більшості випадків, на верхній поверхні листків. Ецидії переважно чашовидні, мають добре розвинений перидій. Іноді перидій майже відсутній, і ецидії цілком занурені в тканину живої рослини та оточені шаром зі сплетених гіф. Ецидіоспори в ланцюжках, кутасті, кулясті або напівкулясті. Безбарвні, або жовті чи оранжеві. Уредоложа, якщо є, дрібні. Уредоспори по 1 на ніжці, іноді перемішані з парафізами, еліпсовидні, яйцевидні, кулясті або напівкулясті, з більш-менш виразно помітними ростковими порами. Величина телейтолож дуже різниться, вони порошисті, іноді бувають вкриті епідермісом (субепідермальні) або оточені парафізами. Телейтоспори двоклітинні, по 1 на ніжці, зазвичай мають забарвлену оболонку. Кожна клітина телейтоспор має одну росткову пору. Часом серед двоклітинних телейтоспор трапляються також одноклітинні (мезоспори) або триклітинні. Базидіоспори звичайно нерівнобокі, нирковидні. Багато видів різнодомні. Деякі види мають повний цикл розвитку, деякі неповний. В Україні описано 245 видів.[1]

Найшкідливіші пукцинії:

  • Puccinia graminis — викликає іржу різних видів злакових,
  • Puccinia dispersa — іржу жита,
  • Puccinia triticina — іржу пшениці,
  • Puccinia maydis — іржу кукурудзи,
  • Puccinia coronifera — іржу вівса тощо.

Приклади грибів-пукциній і спричинених ними хвороб:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Зерова, М.Я.; Радзієвський, Г.Г.; Сміцька, М.Ф. (1971). У Д.К., Зеров. Визначник грибів України 4. Київ: Наукова думка. с. 133. 

Джерела[ред. | ред. код]