Пулемецьке озеро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пулемецьке озеро
Пулемецьке озеро
Пулемецьке озеро
51°31′ пн. ш. 23°44′ сх. д. / 51.517° пн. ш. 23.733° сх. д. / 51.517; 23.733Координати: 51°31′ пн. ш. 23°44′ сх. д. / 51.517° пн. ш. 23.733° сх. д. / 51.517; 23.733
Розташування
Країна  Україна
Прибережні країни Україна Україна
Волинська область
Геологічні дані
Тип карстове
Група озер Шацькі озера
Розміри
Площа поверхні 16,3—16,4 км²  км²
Висота 162 м
Глибина середня 4,4 м  м
Глибина макс. 19 м  м
Довжина 6 км  км
Ширина 3,6 км  км
Об'єм 72 млн м³  км³
Вода
Басейн
Площа басейну 52,5 км²  км²
Інше
Geonames 696058
Пулемецьке озеро. Карта розташування: Україна
Пулемецьке озеро
Пулемецьке озеро (Україна)
Пулемецьке озеро. Карта розташування: Волинська область
Пулемецьке озеро
Пулемецьке озеро (Волинська область)
Мапа

CMNS: Пулемецьке озеро у Вікісховищі

Пуле́мецьке о́зеро — озеро карстового походження на південно-західному Поліссі, в межах Шацького району Волинської області. Розташоване між річками Західний Буг і верхньою Прип'яттю.

Загальна інформація[ред. | ред. код]

Пулемецьке озеро розміщене на північний захід від озера Світязь, між селами Пульмо і Пулемець.

За площею водної поверхні і об'ємом води поступається тільки озеру Світязь. Довжина берегової лінії близько 16 км.

Площа озера 1640 га, довжина 6,1 км, ширина — 3,5 км, максимальна глибина — 19,2 м, середня — 4,1 м.

Берегова лінія озера слаборозчленована. Південні і північно-західні береги піщані, підняті на 5—6 м над рівнем води. З півночі і північного сходу озеро оточують торфові болота, які згодом переходять в мокрі, а далі — в сухі луки.

Дно озера піщане, рівне, має дві довгасті западини, між якими розміщений підводний пагорб. Пулемецьке озеро має великі запаси сапропелю і торфо-сапропелю. Тут вони оцінюються в 37 млн м³.

Живиться озеро підземними водами, а також атмосферними опадами і поверхневим стоком. Озеро з'єднане каналами з озерами Острів'янське та Луки.

Дослідження озера проводилось разом з іншими озерами Шацької групи, тобто ще в 19 столітті. В теперішній час дослідження мають епізодичний характер. На озері вивчення проводяться науково-дослідними та навчальними закладами з Києва, Львова, Луцька та науковим відділом парку, який ведуться щорічні спостереження за озером.

В озері відмічений найсприятливіший кисневий режим, хоча спостерігається зменшення його вмісту від поверхні до дна. Пулемецьке озеро характеризується багатством підводної і надводної рослинності.

Прибережні ділянки з глибини до 0,5 м зайняті такими видами, як осока гостра, рогіз вузьколистий, рогіз широколистий, жабурник звичайний, рдесник гребінчастий та рдесник плаваючий, трапляються одиничними екземплярами. На ділянках з глибинами до 2 м поширені харові водорості, рдесник блискучий та лілія біла, очерет звичайний. Занурена рослинність займає невеликі площі. Тут поширені харові водорості (глибина до 6 м), рдесник пронизанолистий, елодея канадська, рдесник блискучий.

Пулемецьке озеро відзначається багатством водоплавних птахів.

Тут гніздяться при перельотах: великий норець, лебідь-шипун, сіра гуска, крижень, чирок-тріскунок, попелюх, гоголь, лиска, жовтоногий мартин, чорновола гагара.

Озеро Пулемецьке належить до озер лящевого типу. Широко розповсюджені тут щука, плітка, краснопірка, карась, в'юн і лин. Рідко можна побачити сома. В озері є вид-вселенці — це чудський сиг (в народі його називають ріпус), вугор, карликовий сомик та судак. Озеро багате на рибу, всього тут, нараховується близько 21 виду риб.

Озеро використовується в рекреаційних цілях. Воно створює приємне і затишне місце для відпочинку людей, які тут мешкають, і які приїздять сюди з навколишніх сіл, міст та сусідньої держави — Білорусі.

Озеро розташоване в межах Шацького національного природного парку.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]