Пунійці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карфагенська держава

Пуни  — або Пунійці (від лат. pūnicus) — народ відомий як карфагеняни, проживали на узбережжі північної Африки (сучасний Туніс, Алжир, Лівія та Марокко) і деяких островах Середземного моря, вони як правило походять від древніх фінікійців.

Пуни також відомі як карфагеняни через їхню древню столицю Карфаген, фінікійське місто на узбережжі Північної Африки. Карфагеняни не були пов'язані з берберами, які жили в цьому регіоні. Після падіння Фінікії карфагеняни залишилися самі собі. Тести ДНК показують, що фінікійці були найтісніше пов'язані з греками і римлянами. Бербери наймалися тільки як найманці, коли Карфагеняни вели війни.

Terracota orante púnica Ibiza (M.A.N.) 01.jpg

На відміну від своїх фінікійських предків, карфагеняни мали землевласницьку аристократію, яка встановила панування у внутрішніх районах Північної Африки і на транссахарських торгових шляхах. У більш пізні часи один з цих кланів створила. Як і в інших фінікійців, їхня урбанізована культура і економіка були тісно пов'язані з морем. Заморем вони встановили контроль над деяких прибережними районами берберського узбережжя в Північноій Африці на території сучасного Тунісу і Лівії, а також в Сардинії, Корсиці, Сицилії, на Балеарських островах, Мальті, та інших дрібних островах в західній частині Середземного моря і, можливо, уздовж атлантичного узбережжя Іберії. На Балеарських островах, Сардинії, Корсиці і Сицилії вони мали сильні економічні і політичні зв'язки з незалежними тубільним населенням в глибині території. Їхня військово-морська присутність і торгівля поширилася по всьому Середземномор'ю і за його межами на Британських островів, на Канарах, і в Західній Африці. Технічні досягнення Пунів включають розвиток незабарвленого скла і використання озерного вапняку для поліпшення чистоти розплавленого заліза.

Див. також[ред. | ред. код]