Пухівка піхвова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пухівка піхвова
Eriophorum-vaginatum.JPG
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Однодольні (Monocots)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Осокові (Cyperaceae)
Підродина: Cyperoideae
Триба: Scirpeae
Рід: Пухівка (Eriophorum)
Вид: Пухівка піхвова
Біноміальна назва
Eriophorum vaginatum
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Eriophorum vaginatum
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Eriophorum vaginatum
EOL logo.svg EOL: 1119437
IPNI: 307418-1
ITIS logo.svg ITIS: 40104
IUCN logo.svg МСОП: 19618096
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 76438

Пухівка піхвова, пухівка піхвяста (Eriophorum vaginatum L.) — трав'яниста багаторічна щільнодерниста рослина родини осокових (30 — 100 см заввишки), що утворює великі купини і має вкорочене кореневище. Латинську назву роду утворено від грецького слова, що в перекладі означає та, що несе вовну. [1]

Опис[ред. | ред. код]

Рослина сіро-зелена. Стебла численні, гладенькі, округлі, вгорі тупотригранні. Листки на неплідних пагонах і в нижній частині квітконосних пагонів вузькі (близько 1 мм завширшки), тригранно-жолобчасті, вгорі жолобчасті, гладенькі або трохи шорсткі. Прикореневі листки тригранні, довгі, жолобчасті, зісподу гострокілюваті, по краях шорсткі, з довгими червонувато-бурими волокнистими піхвами. Стеблові листки представлені двома-трьома здутими, часто рожевуватими піхвами з темною, плівчастою верхівкою. Квітки дрібні, зібрані у верхівкове суцвіття — поодинокий колосок. Квітучий колосок — довгастий, овальний, при достиганні плодів — кулястий (близько 4,5 см завдовжки). Квітки непоказні, двостатеві, сидять у пазухах покривних лусок. Луски яйцеподібно-ланцетні, з однією жилкою, перетинчасті, сіруваті. Нижні 10-15 лусок без квіток, після цвітіння відхилені вниз. Оцвітина представлена численними короткими, м'якими білими волосками, які при достиганні плодів значно видовжуються, утворюючи кулясту пухівку. Тичинок три, маточка одна, приймочок три. Плід — сплюснутий тригранний горішок (близько 2 мм завдовжки), рудуватий, на кінці з вістрям.

Пухівка піхвова росте в заболочених хвойних лісах, на торфово-сфагнових болотах. Пухівка піхвова разом з деякими іншими рослинами становить основну масу так званого пухівкового торфу, що має волокнисту структуру.[1] Світлолюбна рослина. Цвіте в квітні — травні. Поширена на Поліссі, в Карпатах, зрідка на півночі Лісостепу. Заготовляють її в районах поширення.

Є інформація, що пухівка піхвова — досить рідкісна рослина. Місця зростання пухівки потребують охорони.[2]

Близький вид[ред. | ред. код]

Загалом в Україні росте близько 5-ти видів пухівок.[1] За морфологічними ознаками пухівка піхвова схожа з пухівкою вузьколистою (Eriophorum angustifolium L.) Цей вид відрізняється від попереднього наявністю численних колосків, зібраних у зонтикоподібне верхівкове суцвіття з кількома покривними листками. Рослина не утворює купин. Росте на низинних болотах і заболочених луках. Світлолюбна рослина. Поширена на Поліссі і в Карпатах, в Лісостепу рідко. Цвіте у квітні — червні.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Волокниста й лікарська рослина. Приквіткові волоски пухівки (15-30 мм завдовжки) мають тонкі целюлозні стінки, але вони неміцні і не утворюють компактної маси, проте за відсутності інших матеріалів волосками пухівки набивають подушки і матраци, використовують як пакувальний матеріал тощо. Листки пухівки мають глистогінні та в'яжучі властивості. У народній медицині їх застосовують проти солітерів і при проносах. Сільськогосподарськими тваринами майже не поїдається. При поїданні трави з плодами в шлунках тварин утворюються клубки з пухівок, що важко перетравлюються.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Морозюк С. С., Протопопова В. В. Трав'янисті рослини. — К.: Вид-во. «Радянська школа», 1986. — 160 с.
  2. Гамуля Ю. Г. Рослини України / за ред. канд. біол. наук О. М. Утєвської. — X.: Фактор, 2011. — 208 с.: іл.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Єлін Ю. Я., Зерова М. Я., Лушпа В. І., Шаброва С. І. Дари лісів. — К.: «Урожай», 1979.
Commons
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Пухівка піхвова