Пхуміпон Адульядет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пхуміпон Адульядет Великий
(Рама ІХ)
King Bhumibol Adulyadej Portrait-1945.jpg
Король Таїланду
Правління 9 червня 1946 року — дотепер
Коронація 5 травня 1950
Попередник Ананд Махідол
Біографічні дані
Імена Пхра Воравонг Тхе Пхра Онг Чао Пхуміпон Адульядет
Дружина королева Сірікіт
Діти принцеса Убол Ратана
принц Маха Вачалонгкорн (спадкоємець престолу)
принцеса Маха Чакрі Сіріндхорн
принцеса Чулабхорн
Батько Махідол Сонґкл

Пхуміпо́н (або Пуміпо́н) Адульяде́т Вели́кий (Ра́ма ІХ), (тай. ภูมิพลอดุลยเดช; нар. 5 грудня 1927 року в Кембріджі, штат Массачусетс, США) — король Таїланду з династії Чакрі з 1946 року, царює довше за всіх нині живих монархів у світі і довше за всіх своїх попередників.

Біографія[ред.ред. код]

Був третьою дитиною і наймолодшим сином принца Махідола Сонґкла. Закінчив два університети — Лозанський і Бангкокський. Державний переворот 24 червня 1932 року призвів до заміни абсолютної монархії монархією конституційною. Відтоді усі дії короля обмежуються конституцією. Король лишився очільником держави, має повноваження в області законодавчої, виконавчої та судової влади.

Пхуміпон Адульядет посів на престол 9 червня 1946 року після смерті свого старшого брата короля Ананда Махідола (Рами VIII). 28 квітня 1950 року побрався з принцесою Сірікіт — донькою посла Таїланду в Парижі. 5 травня 1950 офіційно коронований як король Таїланду Рама IX. Після церемонії король разом із королевою поїхав до Швейцарії, аби продовжити здобувати освіту.

Рама ІХ під час своєї коронації
Святкування шістнадцятої річниці сходження короля на трон

Остаточно повернувся до Таїланду 2 грудня 1951 року, після того, як отримав юридичну освіту.

В 1956 році, відповідно до буддистської традиції, Пхуміпон Адульядет прийняв чернечий постриг. В той час королева Сірікіт виконувала обов'язки регента біля малолітнього принца.

В 1987 році Пхуміпону Адульядету присвоєно титул Великий.

Королівська родина[ред.ред. код]

В родині короля Пхуміпона Адульядета і королеви Сірікіт четверо дітей — 5 квітня 1951 року народився первісток — принцеса Убол Ратана, спадкоємець престолу принц Маха Вачалонгкорн з'явився на світ 28 червня 1952 року, 2 квітня 1955 народилась принцеса Маха Чакрі Сіріндхорн, а принцеса Чулабхорн народилась 4 червня 1957 року.

Статус монархії в Таїланді[ред.ред. код]

Король є недоторканним, проти нього не може бути використане насилля, він не може бути підданим обвинуваченню, проти нього не можна завести судову справу.

Любов і повага до королевської родини має в Таїланді священний характер: король є оборонцем і захисником усіх релігій. Король — лідер і глава держави, а також національний символ, який стоїть над політикою. Однак, незважаючи на церемоніальний статус короля в Таїланді, Пхуміпон неодноразово приймав важливі політичні рішення, а також користувався правом вето. Прийнято вважати, що Рама IX відіграв важливу роль в демократизації країни у 1990-х, хоча в ранні періоди свого правління він надавав підтримку деяким військовим режимам.

Король приділяє велику увагу проблемам підданих. Мільярдер (його статки, за різними джерелами, оцінюють приблизно в 35 мільярдів доларів США), Пхуміпон Адульядет використовує частину свого багатства з метою фінансування понад 3000 проектів розвитку, зокрема в сільських районах. Він дуже популярний в Таїланді, і шанується як напівбожественна особа. Досвідчений політик, до 2006 року Таїланд пережив 17 державних переворотів, вісімнадцятий стався 19 вересня 2006 року, коли військова хунта скинула уряд Таксина Чинавата.

Щороку 5 травня тайці святкують День Коронації, який є державним вихідним днем. День народження короля, як і день народження його дружини — національні свята: 5 грудня країна відзначає День Батька, а 12 серпня — День Матері.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Пхуміпон Адульядет, що народився в американському штаті Массачусетс, єдиний з усіх голів держав і монархів світу має право на отримання громадянства США за народженням.
  • Його ім'я означає «Сила країни, незрівнянна міць».
  • Колір короля — жовтий (за днем народження — понеділок).
  • Квітка короля - дерево Cassia fistula, що квітне великими жовтими суцвіттями. До 50-ти річчя монарха у Таїланді висадили 99999 рослин. До 80-річчя нараховувалося уже близько 1 млн дерев.[1]
  • Для припинення чуток, згідно з якими попередник Пхуміпона Адульядета Рама VIII загинув через боротьбу за трон, король дав клятву, що ніколи не зійде на трон в королівському палаці в Бангкоку. Також Пхуміпон Адульядет обіцяв ніколи не залишати межі країни. За даний момент обидві його клятви залишаються непорушними.
  • Серед всіх правителів світу Пхуміпон Адульядет є [[Список 50 чинних голів держав, що керують найдовше|найдовше правлячим головою держави 70 років.

Нагороди[ред.ред. код]

Премія Програми розвитку ООН за «багаторічну відданість розвитку країни»

Золота медаль з вітрильного спорту на Іграх Південно-Східної Азії.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Human Flower Project :: Thailand’s Floral ‘Father’. humanflowerproject.com. Процитовано 2016-04-15. 

Джерела[ред.ред. код]