Пуміпон Адуньядет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Пуміпон Адуньядет Великий
(Рама ІХ)
Пхра Воравонг Тхе Пхра Онг Чао Пуміпон Адуньядет
Rama IX of Thailand and Barack Obama, 2012 cropped.jpg
У 2012 році
Король Таїланду
Початок правління: 9 червня 1946
Кінець правління: 13 жовтня 2016
Коронація: 5 травня 1950
Попередник: Ананд Махідол
Наступник: Маха Вачиралонгкорн
Дата народження: 5 грудня 1927(1927-12-05)
Місце народження: Кембридж, Массачусетс, США
Країна: Таїланд
Дата смерті: 13 жовтня 2016(2016-10-13) (88 років)
Місце смерті: Бангкок, Таїланд
Дружина: королева Сірікіт
Діти: принцеса Убол Ратана
принц Маха Вачалонгкорн (спадкоємець престолу)
принцеса Маха Чакрі Сіріндхорн
принцеса Чулабхорн
Династія: Чакрі[en]
Батько: Махідол Сонгкла

Пуміпо́н Адуньяде́т Вели́кий (Ра́ма ІХ), (тай. ภูมิพลอดุลยเดช; нар. 5 грудня 1927, Кембридж, штат Массачусетс, США — 13 жовтня 2016, Бангкок, Таїланд) — король Таїланду з династії Чакрі[en] з 1946 року, царював довше за всіх сучасних йому монархів і довше за всіх своїх попередників.

Біографія[ред.ред. код]

Був третьою дитиною і наймолодшим сином принца Махідола Сонгкли[en]. Закінчив два університети — Лозанський і Бангкокський. Державний переворот 24 червня 1932 року призвів до заміни абсолютної монархії монархією конституційною. Відтоді усі дії короля обмежуються конституцією. Король лишився очільником держави, має повноваження в області законодавчої, виконавчої та судової влади.

Пуміпон Адуньядет посів на престол 9 червня 1946 року після смерті свого старшого брата короля Ананда Махідола (Рами VIII). 28 квітня 1950 року побрався з принцесою Сірікіт — донькою посла Таїланду в Парижі. 5 травня 1950 офіційно коронований як король Таїланду Рама IX. Після церемонії король разом із королевою поїхав до Швейцарії, аби продовжити здобувати освіту.

Рама ІХ під час своєї коронації
Святкування шістнадцятої річниці сходження короля на трон

Остаточно повернувся до Таїланду 2 грудня 1951 року, після того, як отримав юридичну освіту.

В 1956 році, відповідно до буддистської традиції, Пуміпон Адуньядет прийняв чернечий постриг. В той час королева Сірікіт виконувала обов'язки регента біля малолітнього принца.

В 1987 році Пуміпону Адуньядету присвоєно титул Великий.

Королівська родина[ред.ред. код]

В родині короля Пуміпона Адуньядета і королеви Сірікіт четверо дітей — 5 квітня 1951 року народився первісток — принцеса Убол Ратана, спадкоємець престолу принц Маха Вачалонгкорн з'явився на світ 28 червня 1952 року, 2 квітня 1955 народилась принцеса Маха Чакрі Сіріндхорн, а принцеса Чулабхорн народилась 4 червня 1957 року.

Статус монархії в Таїланді[ред.ред. код]

Король є недоторканним, проти нього не може бути використане насилля, він не може бути підданим обвинуваченню, проти нього не можна завести судову справу.

Любов і повага до королевської родини має в Таїланді священний характер: король є оборонцем і захисником усіх релігій. Король — лідер і глава держави, а також національний символ, який стоїть над політикою. Однак, незважаючи на церемоніальний статус короля в Таїланді, Пуміпон неодноразово приймав важливі політичні рішення, а також користувався правом вето. Прийнято вважати, що Рама IX відіграв важливу роль в демократизації країни у 1990-х, хоча в ранні періоди свого правління він надавав підтримку деяким військовим режимам.

Король приділяє велику увагу проблемам підданих. Мільярдер (його статки, за різними джерелами, оцінюють приблизно в 35 мільярдів доларів США), Пуміпон Адуньядет використовує частину свого багатства з метою фінансування понад 3000 проектів розвитку, зокрема в сільських районах. Він дуже популярний в Таїланді, і шанується як напівбожественна особа. Досвідчений політик, до 2006 року Таїланд пережив 17 державних переворотів, вісімнадцятий стався 19 вересня 2006 року, коли військова хунта скинула уряд Таксина Чинавата.

Щороку 5 травня тайці святкують День Коронації, який є державним вихідним днем. День народження короля, як і день народження його дружини — національні свята: 5 грудня країна відзначає День Батька, а 12 серпня — День Матері.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Пуміпон Адуньядет, що народився в американському штаті Массачусетс, єдиний з усіх голів держав і монархів світу має право на отримання громадянства США за народженням.
  • Його ім'я означає «Сила країни, незрівнянна міць».
  • Колір короля — жовтий (за днем народження — понеділок).
  • Квітка короля — дерево Cassia fistula, що квітне великими жовтими суцвіттями. До 50-ти річчя монарха у Таїланді висадили 99999 рослин. До 80-річчя нараховувалося уже близько 1 млн дерев.[1]
  • Для припинення чуток, згідно з якими попередник Пуміпона Адуньядета Рама VIII загинув через боротьбу за трон, король дав клятву, що ніколи не зійде на трон в королівському палаці в Бангкоку. Також Пуміпон Адуньядет обіцяв ніколи не залишати межі країни. За даний момент обидві його клятви залишаються непорушними.
  • Серед всіх правителів світу Пуміпон Адуньядет був найдовше правлячим головою держави — 70 років 4 місяця 4 дні.

Нагороди[ред.ред. код]

  • Премія Програми розвитку ООН за «багаторічну відданість розвитку країни»
  • Золота медаль з вітрильного спорту на Іграх Південно-Східної Азії.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Human Flower Project :: Thailand’s Floral ‘Father’. humanflowerproject.com. Процитовано 2016-04-15. 

Джерела[ред.ред. код]