Південна Європа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Країни Південної Європи

Південна Європа — геополітичний регіон на півдні Європи.

Склад

[ред. | ред. код]
Основні регіони Європи

До регіону традиційно відносять країни (зі столицями):

Загальні відомості

[ред. | ред. код]

До Південної Європи належать 10 країн і 1 залежна територія — Гібралтар (володіння Великої Британії). Особливість регіону — розташування тут найменшої за площею держави міста Ватикан, територія якого становить 44 га, і найдавнішої республіки світу — Сан-Марино. Майже 10% площі регіону припадає на острови у Середземному морі і Атлантиці: Сицилія, Сардинія, Крит, Кіпр, Мальта, Мадейра, Балеарські, Азорські, Канарські острови тощо.

Середземноморська природа, вплив моря зумовили наявність у господарстві регіону, традиціях і культурі народів багатьох спільних рис. Південна Європа — один із регіонів формування людського суспільства, надбання її народів справили величезний вплив на розвиток світової культури. Цілком справедливо її називають «колискою європейської цивілізації». Стосується це насамперед Греції та Італії, де сформувалися античні високорозвинуті держави: Стародавня Греція (з середини 2 тисячоліття до н. е., розквіт — 5-4 століття до н. е.) і Стародавній Рим (з середини 8 століття до н. е., розквіт — перші століття нашої ери).

Сан-Марино — найдавніша республіка Європи. Згідно з легендою, вона заснована у 301 році каменярем Марино, якого згодом стали вважати християнським святим. 1631 року Папа Римський офіційно визнав незалежність цієї держави. З 1862 року республіка перебуває під італійським протекторатом.

Економіко-географічний нарис

[ред. | ред. код]

Важливою особливістю економіко-географічного положення країн Південної Європи, які розташовані на півостровах і островах Середземного моря, є те, що всі вони знаходяться на головних морських шляхах із Європи до Азії, Африки й Австралії, а Іспанія і Португалія — також до Північної та Південної Америки. Все це ще з Доби великих географічних відкриттів позначилося на розвитку регіону, життя країн якого тісно тісно пов'язане з морем. Не менш суттєвим є і те, що регіон знаходиться між Середньою Європою та арабськими країнами Північної Африки, які мають багатосторонні зв'язки з Європою. Колишні метрополії Португалія, Італія та Іспанія дотепер зберігають вплив на деякі країни Африки. У післявоєнні роки до початку 21 століття спостерігалась масова міграція у країни Південної Європи.

Всі країни (окрім Ватикана) входять до ООН, ОЕСР, а найбільші — члени НАТО та Європейського Союзу, Мальта — член Співдружності націй, очолюваної Великою Британією.

Посилання

[ред. | ред. код]