Південна Франція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Південна Франція, умовні кордони якої тягнуться вздовж 45-ї паралелі

Південна Франція, також відома як Південь Франції (фр. Midi de la France), або розмовною французькою le Midi,[1][2] — визначений географічний район, що складається з регіонів Франції, який оточений Атлантичним океаном на південь від болота Пуатвен,[3] та межує з Іспанією, Середземним морем та Італією. Він включає Нову Аквітанію на заході, Окситанію в центрі, південні частини Овернь-Рона-Альпи на північному сході, Прованс — Альпи — Лазурний Берег на південному сході, а також острів Корсика на південному сході. Монако та Андорру іноді відносять до Півдня Франції, хоча вони є князівствами.[4] Французький термін le Midi походить від mi (середній) та di (день) у давньофранцузькій мові, та його порівнюють з терміном Mezzogiorno (італ. полудень), яким італійці називають Південну Італію. Полудень був синонімом півдня, оскільки у Франції, як і у всій Північній півкулі на північ від Тропіка Раку, сонце опівдні на півдні. Синонімія існувала і в середньофранцузькій мові, де meridien може означати як полудень, так і південь. Вважається, що Південна Франція починається з міста Валенс.

Географія[ред. | ред. код]

Національний парк Каланки між Марселем та Кассі, що був населений у Нижньому палеоліті

Територія значною мірою збігається з територією Окситанії, територією, на якій окситанська мова — яка відмінна від мов ойль Північної Франції — була історично домінуючою мовою. Хоча частина Окситанії, зокрема, райони Овернь та Лімузен зазвичай не вважаються частиною Південної Франції. Найбільші міста Південної Франції — Марсель, Тулуза, Бордо, Ніцца і Монпельє. Піренеї та французькі Альпи також розташовані в цьому районі, відповідно в його південно-західній та східній частинах.

Туризм[ред. | ред. код]

Ніцца, Приморські Альпи, часто вважається найвідомішим за кордоном містом Південної Франції, хоча воно не є найбільшим.
Поля лаванди — добре відома особливість Півдня Франції, які в основному розташовані в Провансі
Вид на виноградники у Воклюзі, де виробляють прованське вино[en]
Традиційний ландшафт історичної провінції Беарн, в департаменті Атлантичні Піренеї

До помітних туристичних визначних пам'яток району відносять Пон-дю-Гар і Арени Німа римської епохи, Вердонську ущелини в Альпах Верхнього Провансу, Південний канал, що з'єднує Тулузу та Середземне море, а також природні райони Ларзак[en], Люберон і Медок[en]. Французька Рив'єра розташована у південно-східній частині Південної Франції. Кілька міст Південної Франції славляться своєю архітектурою та околицями, такі як Руссільйон, Менерб, Корд-сюр-Сьєль, Горд, Рокамадур, Ле-Бо-де-Прованс, Лурмарен, Гассен, Сен-Поль-де-Ванс, Л'Іль-сюр-ла-Сорг, Сеян, Крійон-ле-Брав та Сен-Ремі-де-Прованс.

Фільми, зняті у Південній Франції[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Деклан Ліон (18 лютого 2009). Cycling guide to the Canal du Midi, Languedoc, France, Europe. Midpoint Trade Books. ISBN 978-1-85284-559-9. 
  2. Пол Пасі (1904). International French-English and English-French dictionary. Hinds, Noble & Eldredge. 
  3. Луї Папі, Le midi atlantique, atlas et géographie de la France moderne, Flammarion, Paris, 1984.
  4. The Regions of France – Midi (from the Pyrenees to the Riviera). about-france.com. Процитовано 18 вересня 2009.