Південна вежа (Києво-Печерська лавра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ближньопечерська вулиця та Годинникова вежа.JPG

Південна вежа (Годинникова) Києво-Печерської лаври — пам'ятка архітектури місцевого значення (охоронний № 4/18, корпус № 89). Споруджена у 1698-1701 роках. Цінний зразок фортифікаційного мистецтва 17-18 ст.

Зведена як фортифікаційна споруда з бійницями для вогню, що вівся з флангів. Годинник на вежі встановлено у 1760-х роках лаврським підданим, годинниковим майстром П. Чернявським. За описом 1786 року, «при годиннику» був дзвін вагою понад 30 пудів (відбивав години) та п'ять малих дзвонів вагою 35, 30, 25, 20 та 15 фунтів. 1816 року годинник з боєм перенесено на Велику лаврську дзвіницю, але вежа зберегла назву Годинникової.

Первісно мала ґонтове покриття, яке 1785 року замінено на бляшане. 1797 року вежу тиньковано й побілено. У 18 столітті втратила фортифікаційне значення у зв'язку з будівництвом Печерської цитаделі й поступово перетворилася на господарську будівлю.

Впродовж 1925-26 рр. проведено капітальний ремонт, під час якого стіни вежі було стягнуто у двох рівнях сталевим обруччям. 1973 року під керівництвом архітекторів Маріонели Говденко та Олени Годованюк здійснено реставрацію пам'ятки: укріплено стіни ін'єктуванням розчину в тріщини, замінено пошкоджені елементи конструкції бані, відновлено декор фасадів тощо.

Вежа двоярусна, восьмигранна, цегляна, тинькована, побілена, завершена дерев'яною з бляшаною покрівлею банею барокової форми з банькою та маківкою, увінчаною хрестом на кулі. На гранях вежі прорізано по одному вузькому вікну-бійниці з півциркульною перемичкою. Стіни завершено карнизом складного профілю. Вхід у споруду – з північного боку.

Посилання[ред. | ред. код]