Південне полярне коло

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мапа світу з зображеним на ній Південним полярним колом

Півде́нне поля́рне ко́ло — одна з п’яти важливих паралелей, які позначаються на мапах Світу. Ця паралель проходить на широті 66° 33′ 39″ на південь від Екватора. Південніше цієї широти знаходиться Антарктика, а північніше — південний помірний пояс. Еквівалентне полярне коло у північній півкулі називається Північне полярне коло.

На території, що знаходиться за полярним колом, принаймні раз на рік трапляється період 24-годинного освітленого сонцем дня та період 24-годинної безсонячної ночі. Тобто, має місце принаймні одна повна доба, під час якої сонце не сідає, та принаймні одна повна доба, під час якої сонце не сходить. На широті Південного полярного кола такі події відбуваються, в принципі, точно раз на рік, у дні зимнього та літнього сонцестоянь, відповідно. Це відбувається через те, що земна вісь нахилена відносно екліптики (площина, в якій Земля обертається навколо Сонця) приблизно на 23,5 градуси. У день літнього сонцестояння південна півкуля максимально нахилена у бік від Сонця, і регіон постійної темряви досягає своєї північної межі; у день зимнього сонцестояння південна півкуля максимально нахилена у бік Сонця, і регіон постійного сонячного світла досягає своєї північної межі.

На практиці, декілька інших чинників впливають на появу безперервного дня або ночі; найважливіші з них — явище заломлення сонячного світла в атмосфері, положення спостерігача над рівнем моря, марева, та той факт, що Сонце — сферичне тіло, а не точка. Марева, що виникають на континенті Антарктиди мають тенденцію бути навіть більш захоплюючими, ніж в Арктичних регіонах, створюючи, наприклад, низку явних заходів та сходів сонця, в той час як насправді сонце постійно перебуває за горизонтом.

Через поступові зміні в ступіні нахилу земної осі, Південне полярне коло повільно переміщується.

Географія та демографія[ред.ред. код]

Континент Антарктиди складає більшу частину площі всередині Південного полярного кола. На південь від Південного полярного кола не існує постійних людських заселень. Однак, там знаходяться декілька антарктичних дослідницьких центрів від різних країн, які населені командами науковців, котрі змінюються по черзі на сезонній основі. У попередніх століттях існували напів-постійні китобійні станції, і деякі з китобоїв жили в них протягом року чи більше. Щонайменше три дитини народжені в Антарктиці, хоч і на станціях на північ від Південного полярного кола.

Починаючи з Гринвіцького меридіану та рухаючись на схід, Південне полярне коло проходить через:

Довгота Територія або море Примітки
Південний океан північніше Землі Королеви Мод
30° сх. д. Південний океан північніше Землі Королеви Мод
60° Південний океан північніше Землі Королеви Мод
90° Земля Уілкса
120° Земля Уілкса
150° сх. д. Південний океан північніше Землі Вікторії
180° Південний океан Море Росса
150° зх. д. Південний океан північніше Землі Мері Берд
120° Південний океан Море Амундсена
90° Південний океан Острів Петра
60° Земля Грехема
30° зх. д. Південний океан Море Веделла

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]