Південний Урал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Південний Урал — південна частина Уральських гір.

Вершини[ред. | ред. код]

Геологічна будова[ред. | ред. код]

Геологічна будова Південного Уралу відрізняється значною складністю, що визначається тривалою геологічною історією формування Уральської гірської країни.

Учені вважають, що в кінці протерозоя на території Уралу існував обширний океан. На дні океану активно розвивалися тектонічні і вулканічні процеси. Виникли острівні дуги, крайові моря і острови послужили місцем розвитку пишної рослинності. Нижчі рослини, плауни, папороті, хвощі досягали величезного розвитку. Залишки їх, що накопичилися в лагунах, послужили в майбутньому матеріалом для утворення кам'яновугільних басейнів: Полтаво-Бредінського, Еманжелінського тощо.

По тріщинах в земній корі, які виникали уздовж осей цих островів, проявлявся вулканізм. Разом з лавою до земної поверхні піднімалися цінні металеві елементи: платина, золото, хром, магній, магнітні залізняки. З підводним вулканізмом пов'язано також утворення відомих уральських яшм, родовища яких починаються в районі Міаса і розповсюджуються далеко на південь.

Характерною особливістю Південного Уралу є витриманість напряму основних тектонічних структур і що розділяють їх крупних глибинних розломів, які на багато сотень кілометрів тягнуться в мерідіанальном напрямі. У гірській частині форми рельєфу збігаються з геологічними структурами, переважає пряме їх співвідношення, хребти приурочені до антиклінальних структур, а пониження між ними — до синклінальних. Складчасті споруди Південного Уралу відокремлені від Російської платформи системою глибоких, заповнених пермськими відкладеннями, низовин Передуральського краєвого прогибу. Серед пермських відкладень широко поширені вапняки, доломіт, мергелі, пісковики. У рел'єфі цим прогибам відповідають депресії і низовини.

Сучасні гірські споруди Південного Уралу представляють лише малу частину стародавньої складчастої гірської країни, яка охоплювала всю територію Челябінської області і тягнулися на схід за її межі.

Об'єкти[ред. | ред. код]

На східному схилі розташовано озеро Чебаркуль

Посилання[ред. | ред. код]