Південний острів (Нова Зеландія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
NZSouthIsland.png

Південний острів (англ. South Island, маорі: Te Wai Pounamu) — один з островів на яких розташована Нова Зеландія, знаходиться в південній частині Тихого океану на південному-сході від Австралії. Площа острова — 151 215 км².

Природа острова[ред.ред. код]

У західній частині острова підноситься пасмо складчастих гір — Південні Альпи, в межах яких знаходиться покрита сніжною шапкою найвища вершина гора Кука (3754 м). У горах нараховується 360 льодовиків. Характерні глибокі U-подібні долини, сильно розчленований рельєф і холодні озера довгастої форми — Анау, Манапоурі, Уакатіпу і Хавеа. Кентерберійська рівнина — найбільша у Новій Зеландії низовина протяжністю близько 320 км і шириною 64 км — знаходиться на сході острова. Вона складена потужними галечниками, перекритими шаром тонкозернистих пісків і глини товщиною до 3 м. Ряд рік льодовикового живлення — Уаїмакарірі, Ракаїа і Рангітата, води яких звичайно лише частково заповнюють вислане галькою річище. Найбільш повноводна ріка Південного острова і країни — Клута (322 км), що дренує плато Отаґо.

Економіка[ред.ред. код]

Південний острів має регіональний валовий внутрішній продукт 27,8 млрд дол. США (2003 рік). Головні галузі промисловості: сільське господарство, електрика, газодобича, туризм.

Транспорт[ред.ред. код]

Південний острів має мережу Державного Шосе 4 921 км.

Мережа залізниці Південного острову має дві головні лінії, дві вторинні лінії, і декілька залізничних тупикових відгалужень.

Населення[ред.ред. код]

Населення Південного острова становить 1,008,400 осіб (30.06.2007). Це населення є більш одноманітним, ніж на Північному острові. Понад 91 відсоток населення зазначає, що вони належать до європейців, порівняно з 80,1 відсотком для всієї Нової Зеландії.

Галерея зображень[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — 752 с. — ISBN 966-7804-78-X.


Нова Зеландія Це незавершена стаття з географії Нової Зеландії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.