Південноамериканський театр військових дій Семирічної війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Південноамериканський театр військових дій Семирічної війни був периферійним по відношенню до інших ділянок військових дій Семирічної війни.

Фактично в рамках війни тривало з'ясування іспано-португальських відносин.

Передумови

[ред. | ред. код]

Спочатку Іспанія тримала нейтралітет, але все змінилося, коли іспанський король Фернандо VI помер 1759 року і престол успадкував його молодший брат Карл III, який підписав 25 серпня 1761 так звану «Сімейну угоду» з Францією.

4 січня 1762 року Велика Британія оголосила Іспанії війну. Іспанія погодилася на прохання Франції атакувати нейтральну Португалію, яка була економічним партнером Великої Британії.

Хід бойових дій

[ред. | ред. код]

Відразу після проголошення війни Великою Британією до Буенос-Айреса відправили з Іспанії фрегат з наказом атакувати Колонію-дель-Сакраменто, засновану португальцями в 1680 році в зоні, яку іспанці вважали своєю. Губернатор Ріо-де-ла-Плати Педро Антоніо де Севальос зібравши необхідні війська і судна, у вересні 1762 року перетнув Ріо-де-ла-Плата, висадившись 14 вересня на північному березі. 1 жовтня до іспанців приєдналися 1200 індіанців, а 5 жовтня почалася облога португальської колонії. Португальці виявилися погано підготовленими до війни і 31 жовтня капітулювали.

Британська Ост-Індійська компанія вирішила організувати вторгнення в іспанські американські володіння і придбала у Адміралтейства два старих лінійних корабля. 30 серпня ця невелика ескадра під командуванням Роберта Макнамари вийшла з Лісабону і прибула до Ріо-де-Жанейро, де до неї приєдналися два португальських військових корабля і п'ять транспортів з 500 піхотинцями на борту. 2 листопада об'єднана англо-португальська ескадра вийшла з Ріо-де-Жанейро для атаки Буенос-Айреса і Монтевідео, але незабаром відмовилася від своїх намірів, оскільки виявилося, що іспанці добре підготувалися до бою.

6 січня 1763 року Макнамара вирішив відбити Колонію-дель-Сакраменто. До міста підійшли 60-гарматний британський «Лорд Клайв» (колишній «Кінгстон» 1697 року побудови) і 40-гарматний «Ембаскейд», а також португальська 38-гарматник «Глорія». Ставши на якір біля берега, вони почали обстріл, але несподівано отримали відсіч від іспанської берегової батареї. Після тригодинної перестрілки на «Лорді Клайва» спалахнула пожежа, швидко поширився по кораблю, в результаті якого той вибухнув і затонув. Серед 272 загиблих був і командир експедиції капітан Макнамара. Важко пошкоджені «Ембаскейд» і «Глорія» ретирувалися.

Навесні 1763 року Севальос вирушив зі своєю армією на схід, і 19 квітня взяв фортецю Санта-Тереза ​​(біля сучасного міста Чуй на уругвайсько-бразильському кордоні). Потім їм були взята Санта-Текла і Сан-Мігель, і 24 квітня він прибув до Ріу-Гранді, де дізнався про укладення миру.

Підсумки і наслідки

[ред. | ред. код]

Відповідно до умов Паризького мирного договору всі завоювання Севальоса були повернуті Португалії в обмін на повернення Великою Британією іспанських володінь у ?Центральній Америці.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Marley, David (1998). Wars of the Americas: a chronology of armed conflict in the New World, 1492 to the present. Santa Barbara, USA: ABC-CLIO. ISBN 978-0-87436-837-6.
  • Guerras entre España y Portugal en la cuenca del Río de la Plata (in Spanish)
  • Lavery, Brian (2003) The Ship of the Line — Volume 1: The development of the battlefleet 1650—1850. Conway Maritime Press. ISBN 0-85177-252-8.
  • Kingston (60). Project SYW.
  • Anonymous, A Complete History of the Present War, from its Commencement in 1756, to the End of the Campaign, 1760, Лондон, 1761, pp. 202–205, 233—235
  • Michael Phillips. Kingston (60) (1740). Michael Phillips' Ships of the Old Navy.