Південно-Африканський Союз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Unie van Suid-Afrika
Unie van Zuid-Afrika

Південно-Африканський Союз
член Співдружності
1910 – 1961 Південно-Африканська Республіка Flag of South Africa (1928-1994).svg
Прапор Герб
Прапор Герб
Девіз
Ex Unitate Vires
(з латинської В єдності сила)
Гімн
Die Stem van Suid-Afrika
Розташування Південна Африка
Столиця Кейптаун (legislative)
Преторія (administrative)
Блумфонтайн (judicial)
Мови африкаанс, нідерландська мова, англійська мова
Форма правління Конституційна монархія
Король Південної Африки
 - 1952-1961 Єлизавета II
Генерал-губернатор
 - 1959-1961 Чарльз Роббертс Сварт
Прем’єр-міністр
 - 1958-1966 Гендрік Френч Фервурд
Законодавчий орган парламент
 - Upper house Сенат
 - Lower house Національні Збори
Історія
 - Акт Південної Африки 1909 31 травня 1910
 - Вестмінстерський статут 1931 11 грудня 1931
 - Південно-Африканський Республіканський референдум 1960 р. 31 травня 1961
Площа
 - 1961 2 045 320 км2
Населення
 - 1961 18 216 000 осіб
     Густота 8,9 осіб/км² 
Валюта Південно-африканський фунт
Попередник
Наступник
Flag of the Cape Colony 1876-1910.svg Капська колонія
Government Ensign of the United Kingdom.svg Колонія Наталь
Flag of Orange River Colony.svg Колонія Оранжевої річки
Flag of Transvaal.svg Трансвааль
Flaggenentwurf 7 Südwestafrika 1914.svg Німецька Південно-Західна Африка
Південно-Африканська Республіка Flag of South Africa (1928-1994).svg

Півде́нно-Африка́нський Сою́з (далі ПАС) є історичним попередником сучасної держави Республіки Південна Африка. Це державне утворення виникло 31 травня 1910 р. на основі таких окремих колоній і держав: Капська колонія, Наталь, Трансвааль і Оранжева Вільна держава. Після Першої світової війни Південно-Африканському Союзу було надано мандат Ліги Націй на управління Німецькою Південно-Західною Африкою. Згодом ця територія почала розглядатися у всіх відношеннях як звичайна провінція Союзу.

ПАС був заснований як домініон, пізніше увійшов до Співдружності Націй, а 31 травня 1961 р. став республікою під назвою Республіка Південна Африка або Південно-Африканська Республіка.

Особливості[ред.ред. код]

На відміну від Канади та Австралії, ПАС був унітарною державою, а не федерацією. Був створений двопалатний парламент, що складався з Палати зборів і Сенату, а його члени були обраними в основному з числа білої меншини країні. Часто рішення приймалися і змінювалися кілька разів на день, аби задовольнити уряд. Перевага парламенту була міцно закріплена. За винятком процедурних питань суди не могли втручатися у рішення парламенту та проведення політики уряду.

Столиці[ред.ред. код]

Через розбіжності з приводу того, де повинна бути столиця ПАС, було досягнуто компромісу: кожна з провінцій отримувала частину прав мати столицю. Уряд розміщувався у Преторії (Трансвааль), парламент - у Кейптауні, Апеляційна Комісія — у Блумфонтейні (Оранжева вільна держава), а Пітсбург (Наталь) отримав фінансову компенсацію. Така домовленість фактично зберігається і сьогодні, оскільки більшість органів державної влади розташовані у Преторії, за окремими винятками. Так, Конституційний Суд і Комісія з прав людини розташована у Йоганнесбурзі, Верховний апеляційний суд і Судова Комісія у Блумфонтейні, а парламент у Кейптауні.

Відносини з метрополією[ред.ред. код]

ПАС спочатку залишався під британською короною як незалежний домініон Британської імперії. З плином Вестмінстерського статуту в 1931 році ПАС став за статусом рівним членом Співдружності, а правління Сполученого Королівства не могло вже поширюватися на ПАС. Англійський король почав носити титул короля Південної Африки, а не короля Сполученого Королівства. Монарх був представлений у Південній Африці генерал-губернатором, але фактичне управління здійснював прем'єр-міністр, що очолював уряд. Луїс Бота, колишній бурський генеральний, був призначений першим прем'єр-міністром ПАС, очолюючи коаліцію, що представляла білих африканерів та англомовних громадян. Судові рішення, а також рішення державних службовців приймалися в ім'я корони. Єлизавета II була останнім монархом Південної Африки.

Мови[ред.ред. код]

За Конституцією, офіційною мовою поряд з англійською спочатку була нідерландська мова, але де-факто була замінена африкаанс у 1926 році. Проте юридично нідерландська мова і африкаанс співіснували до 1960 року.

Кінець ПАС[ред.ред. код]

Після референдуму 5 жовтня 1960 року, під час якого біле населення проголосувало на користь встановлення Республіки, ПАС перетворився у Південно-Африканську Республіку. 31 травня 1961 р. і країна вийшла зі Співдружності через засудження політики апартеїду (фактично її було виключено). Згодом південноафриканський парламент прийняв конституцію, скасував закони ПАС. Особливості політичної системи ПАС були перенесені з дуже невеликими змінами до новоствореної республіки.

Посилання[ред.ред. код]

  • CJ Muller (ed) 500 Years History of South Africa, H&R Academica 1969
  • L Thompson A History of South Africa, Johnathan Ball Publishers 2006. ISBN 1-86842-236-4
  • L Thompson, The Unification of South Africa 1902 - 1910, Oxford University Press 1960.