Перейти до вмісту

Півник васильківської майоліки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Півник васильківської майоліки
Творець:Протор'єв Валерій Семенович, Протор'єва Надія Юхимівна
Час створення:1960-1980ті
Матеріал:майоліка
CMNS: Півник васильківської майоліки у Вікісховищі

Півник васильківської майоліки, Бородянський півник, Півник з Бородянки — тиражований твір виробництва Васильківського майолікового заводу, авторства Валерія Протор'єва та Надії Протор'євої.

Екземпляр такого півника був виявлений в одному зі зруйнованих російським бомбардуванням будинків у Бородянці, на кухонній шафі, яка привернула широку увагу тим, що вціліла на стіні знищеної квартири[1].

Разом із песиком Патроном та кішкою з Бородянки, врятованою зі зруйнованого будинку, став символом стійкості під час російського вторгнення в Україну[2].

Історія

[ред. | ред. код]
Півник на шафці

Півник випускався на підприємстві «Васильківський майоліковий завод» з початку 1960-х до 1980-х[3].

Після того, як світ облетіла фото уцілілої шафки з півником зі зруйнованого будинку у Бородянці, українські ЗМІ та люди в соцмережах зацікавилися цим твором мистецтва. Шафку помітила і сфотографувала працівниця Суспільного мовлення Єлизавета Серватинська[4]. Окремо від шафки на півника звернула увагу депутатка Київської міської ради Вікторія Бурдукова[4].

Півника разом з шафкою забрав у експозицію Музей Революції Гідності[5][6].

У селі Мощун у розбомбленій хаті знайшли ще одного півника[7]. Марія Чикалюк, яка мешкає у селі Мощун, Бучанський район Київської області, вирішила передати цінний предмет зі своєї колекції в Національний музей українського народного декоративного мистецтва. [8]

Авторство

[ред. | ред. код]
Зовнішні зображення
Керамічний півник на вцілілій шафі у зруйнованому будинку, Бородянка, 6 квітня 2022

Твір спочатку помилково приписали Прокопу Бідасюку[1].

Головний художник Васильківського майолікового заводу останніх років Сергій Денисенко вважає, що авторство півника належить Валерію Протор'єву та його дружині Надії Юхимівні[9][3].

Символ

[ред. | ред. код]

Кухонна шафка з півником, яка залишилася на стіні, стала символом стійкості і нескореності. З'явився мем: «Будь сильним, як ця кухонна шафа»[4] Також він згадується як символ незламності українського духу.[10].

Півник з'являється на ілюстраціях Олександра Грехова, Діми Коваленко, кота Інжира. Його активно розшукують на сайтах оголошень[4][11].

Півник став одним з популярних тем для писанок, зокрема литовський дизайнер Laimės Kūdikis розмістив його на писанці[12].

Під час візиту прем'єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона до Києва 9 квітня 2022 року йому та Президенту України Володимиру Зеленському, художниця Лєра Полянськова, подарувала[13] подібних керамічних півників[14].

Перший пам'ятник півнику з'явився у Березному[15].

Укрпошта запропонувала ескіз марки з півником у 2022 році[16].

24 серпня 2023 року, на День Незалежності України Google розмістив тематичний малюнок ілюстраторки Поліни Дорошенко з півником. На запитання про символи на картинці, авторка зазначила "керамічний півень, який став символом незламності, стійкості попри всі виклики сьогодення".[17]

20 грудня 2023 року у Раді Європейського Союзу прикрасили ялинку копією півника.[18]

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б На кухонній шафі, яка вціліла після обстрілів в Бородянці, впізнали керамічного півника з Василькова. Українська правда _Життя. Процитовано 9 квітня 2022.
  2. Чотирилапі символи війни: пес Патрон, кішка Шафа й інші. ФОКУС (укр.). 10 травня 2022. Процитовано 1 червня 2022.
  3. а б Чи можливо відновити виробництво васильківських півників, одного з яких подарували Борису Джонсону?. Рукотвори. Процитовано 12 квітня 2022.
  4. а б в г Історія кухонної шафки з півником: як одне фото з руїн Бородянки стало вірусним. BBC News Україна (укр.). Процитовано 12 квітня 2022.
  5. Павлюк, Олег (17 квітня 2022). Кухонна шафка з Бородянки стала надбанням Національного музею Революції Гідності. Суспільне.
  6. Символ стійкості українців – кухонна шафа з керамічним півником із деокупованої Бородянки – відтепер є надбанням музейного фонду України. www.maidanmuseum.org (укр.). Процитовано 17 квітня 2022.
  7. Вцілів після прямого влучання: у селі Мощун знайшли керамічного півника.
  8. Керамічний півник з Мощуна став музейним експонатом: де побачити у Києві. Вечірній Київ (укр.). 18 вересня 2022. Процитовано 2 жовтня 2023.
  9. Півник з кухонної шафки в Бородянці. Як предмет Васильківської майоліки став символом стійкості України та прославився на весь світ. nv.ua (укр.). Процитовано 12 квітня 2022.
  10. Вцілілий керамічний півник в Бородянці став символом незламності українського духу. Горинь інфо (укр.). Процитовано 12 квітня 2022.
  11. Півник із шафи в Бородянці тримається, тож і ти тримайся. Як українська майоліка може стати новим світовим брендом
  12. ВЕЛИКОДНІ ПОДАРУНКИ НАШИХ ПОБРАТИМІВ — Телеканал I-UA.tv. i-ua.tv (укр.). 23 квітня 2022. Процитовано 25 квітня 2022.
  13. Дим, Нестор (9 квітня 2022). “Півник – символ перемоги”: як проста перехожа в Києві завдяки випадковості подарувала Зеленському і Джонсону символічні сувеніри. Новинарня (укр.). Процитовано 9 квітня 2022.
  14. Джонсону подарували півника з відомої шафки, що вціліла у Бородянці. www.golos.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 9 квітня 2022. Процитовано 9 квітня 2022.
  15. Півник з Бородянки - історія символа стійкості. YouTube. BBC News Україна. 5 травня 2022. Процитовано 24 липня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  16. Укрпошта розпочинає народне голосування за визначення тематики наступної поштової марки України часів воєнного стану.
  17. Ukraine Independence Day 2023. www.google.com (укр.). Процитовано 24 серпня 2023.
  18. Ялинку в Раді ЄС прикрасили копією знаменитого півника з Бородянки. Європейська правда (укр.). Процитовано 20 грудня 2023.