Північна Каталонія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Північна Каталонія
ПрапорГерб
Зображення
Ким названо Alphonse Miasd
Країна  Франція
Столиця Перпіньян
Адміністративна одиниця Східні Піренеї
Керівник виконавчої влади Hermeline Malherbe-Laurentd
Кількість населення 483 380 осіб[1]
Адміністративно-територіально поділяється на Руссільйон, Баляспі, Конфлан, Капсі, Алта-Сарданья
Час/дата початку 1930-ті
Площа 4116 км²
Мапа розташування
Категорія мап на Вікісховищі d
Мапа
CMNS: Північна Каталонія у Вікісховищі

Координати: 42°37′ пн. ш. 2°40′ сх. д. / 42.617° пн. ш. 2.667° сх. д. / 42.617; 2.667

Розташування Північної Каталонії щодо автономної спільноти Каталонія (виділено світло-сірим)
Розташування французького департаменту Східні Піренеї
Розташування Північної Каталонії щодо каталаномовних країн (виділені сірим)

Північна Каталонія (кат. Catalunya del Nord або Catalunya Nord, фр. Catalogne Nord) — термін, введений у 1930-х каталонським націоналістом Альфонсом Міасом[es]. Цей термін зазвичай використовується в Каталонії та деякими французькими прихильниками каталонізму для позначення території, яку Іспанія поступилася Франції у 1659, відповідно до умов Піренейського миру. Територія, позначена цим терміном, відповідає більшій частині сучасного французького департаменту Східні Піренеї та історично включала 5 кумарок (районів) Каталонії: Альта-Серданья, Валеспір, Капсір, Конфлан і Руссільйон.

Назва «Північна Каталонія» використовується у Франції менше, ніж «Руссільйон». Перший термін систематично використовується каталонськими націоналістами, які використовують його як підтвердження зв'язку території з іспанською Каталонією[2]. Щодо цього регіону також використовуються терміни «Каталонські землі», «Французька Каталонія» або «Каталонські Піренеї»[3].

Офіційне визнання назви «Північна Каталонія» відбулося на сесії Генерального совета Восточных Пиренеев[fr] 10 грудня 2007, де було схвалено «Лист на користь каталонської мови», в преамбулі якої говориться: «Каталанська мова народилася більше тисячі років тому, є однією з стовпів нашої ідентичності, спадщини та багатства департаменту Східні Піренеї (Північна Каталонія)»[4].

«Північна Каталонія» — це термін, який зазвичай використовується в Каталонії і використовується урядовими установами уряду Каталонії для згадки про ті частини Піренеїв, де розмовляють каталонською мовою. З іншого боку, у Східних Піренеях іноді використовується термін «Південна Каталонія» для позначення автономної спільноти Каталонія в Іспанії[5].

Оскільки на території Східних Піренеїв, як частини Франції, єдиною офіційною мовою є французька, каталанська мова знаходиться тут у небезпечній ситуації: нею розмовляють лише в сільській місцевості, і передача мови в сім'ях була перервана протягом тридцяти років. У 2009 році тільки 13,9 % учнів початкових або середніх шкіл департаменту навчалися каталанською мовою[6].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. https://www.insee.fr/fr/statistiques/fichier/6683031/dep66.pdf
  2. Помимо каталонцев, его используют в местных СМИ и различные общественные организации: социальные, культурные, туристические, исторические и т. Д.
  3. Например, в названии «Природный парк Каталанских Пиренеев»
  4. «Charte en faveur du Catalan» на веб-сайте Генерального совета Восточных Пиренеев
  5. L'indépendant de Perpiñán
  6. Ferrando Francés, Miquel Nicolàs. Història de la llengua catalana // Editorial UOC. — 2011. — 7 de juliol. — P. 452—453. — ISSN 978-84-9788-380-1.