Північна Салтівка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Північна Салтівка (тут — вид на мікрорайони Північна-2, Північна-5 і Північна-4)

Північна Салтівка — район на північному сході міста Харків. Територіально відноситься до Салтівського житлового масиву. Один з найбільш густонаселених районів міста. У 2022 році Північна Салтівка була сильно зруйнована через російські бомбардування.

Географія[ред. | ред. код]

Район складається з п'яти мікрорайонів і некласифікованої ділянки (територія Салтівського трамвайного депо):

 • Північна-2
 • Північна-3
 • Північна-4
 • Північна-5
 • Джерела

Північна Салтівка знаходиться у Київському районі. З півдня межує з 524-м і 531-м мікрорайонами, з заходу і північного заходу з Великою Данилівкою і МЖК «Інтернаціоналіст», з півночі і сходу обмежується Окружною автомобільною дорогою.

Манжосівка

Райони розмежовуються вулицями: Леся Сердюка, Гвардійців Широнінців, Наталії Ужвій, Метробудівників, Дружби Народів та Джерельною. Вулиця Леся Сердюка є продовженням однієї з основних магістралей Салтівки і Харкова в цілому — вулиці Академіка Павлова. Вона, також, з'єднує Харків з Циркунами.

Північною Салтівкою тече Манжосів струмок, один з лівих притоків Харкова. Через нього в районі вулиці Метробудівників прокладено дамбу.

Історія[ред. | ред. код]

Північна Салтівка — один з наймолодших районів Харкова. Він був відбудований протягом 1984—1993 років.[1] Забудована типовими 9-ти, 12-ти та 16-ти поверховими панельними будинками. Ґрунти цього району досить розмиті і пливунні[2], тому було виділено досить багато коштів на зведення цього жилого кварталу. Крім того при будівництві було знято верхні шари родючого ґрунту і вивезено за місто, тому на окраїнах району спостерігаються невеликі зсуви.

У 2022 році Північна Салтівка опинилася на лінії фронту й була серйозно зруйнована через російські бомбардування[3].

Інфраструктура[ред. | ред. код]

Освіта, медицина і відпочинок[ред. | ред. код]

Парк «Манжосів Яр»

На території Північної Салтівки функціонує п'ять шкіл, вісім дитячих садків, велика районна поліклініка № 10, а також філіал дитячої поліклініки № 23. Також, у 2012 році був відбудований парк вздовж Манжосівки[4].

Транспорт[ред. | ред. код]

Північна Салтівка є великим транспортним вузлом. Нею курсують 5 тролейбусів: 31, 35, 42, 47 і 48 (бездротовий)[5]; а також 6 автобусів: 55, 107, 204, 206, 247 і 259. Тут розташовані дві кінцеві зупинки, а вулиця Гвардійців-Широнінців (центральна вулиця району) є однією з найдовших і найзавантаженіших вулиць міста. Планується подовження Салтівської лінії метрополітену за допомогою будівництва нової станції «Дружби Народів»[2], платформа якої має знаходитися під перехрестям вулиці Дружби Народів і вулиці Леся Сердюка. Досі, район не має з'єднання з Харківською підземкою, але маршрути 47 і 48 курсують до найближчої станції метро «Героїв Праці».

Північна Салтівка (тут — вид на мікрорайони Північна-3 і Північна-4)

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • Нумерація будинків на вулиці Дружби Народів починається з 200, так як у часи СРСР, за планом, вона мала з'єднувати Північну Салтівку з селищем Жуковського, але після розпаду Союзу проект закинули.
 • У період з 1991 до 1994 тут записував свої пісні Олександр Чернецький і його гурт «Разные люди»
 • Тут розташований пам'ятник героям Чорнобиля. Його автором є Сейфаддін Гурбанов[6].
 • Північна Салтівка — єдиний район Салтівки, що знаходиться не у Московському, а в Київському районі Харкова.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. История создания Салтовки: от поселка до самого большого района Харькова, - ФОТО. 057.ua - Сайт города Харькова (ru-UA). Процитовано 24 січня 2021. 
 2. а б Перспективы развития Харьковского метрополитена. Мир метро (рос.). 7 вересня 2016. Процитовано 24 січня 2021. 
 3. https://kh.vgorode.ua/news/sobytyia/a1205619-pod-kharkovom-vsu-vybili-rossijan-iz-tsirkunov
 4. Манжосов Яр в стадии реконструкции. Подробности. РЕДПОСТ. Процитовано 25 січня 2021. 
 5. LLC, Hulu. На Північній Салтівці ввели новий тролейбусний маршрут. https://www.city.kharkov.ua/ (укр.). Процитовано 25 січня 2021. 
 6. Харьков Вики - Памятники. kharkov.wiki. Процитовано 25 січня 2021.