Підводний човен (фільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
U 995 Type VIIC. На човні такого типу розгорталися події стрічки

«Підводний човен» (нім. Das Boot) — кінофільм режисера Вольфганга Петерсена, за однойменним романом Лотара-Гюнтера Букхайма. Фільм присвячений опису бойового походу німецького підводного човна U-96 під час Другої світової війни.

Сюжет[ред.ред. код]

Перша частина[ред.ред. код]

Зав'язка. Місце дії: німецька військово-морська база в Ла-Рошель. Час: осінь 1941 року.

Перша сцена — пустелельне узбережжя, дорога уздовж моря, в закритому «Мерседесі» їдуть троє: командир («Старий»), інженер і кореспондент лейтенант Вернер, який повинен відправитися в бойовий похід на човні U-96 з метою отримання матеріалу для роботи. По дорозі зустрічаються п'яні матроси, які оточують машину, що під'їхала і не дають їй проїхати. Завтра човен виходить у море — вони відриваються по повній (наприклад, мочаться на проїжджаючу машину). Мета пасажирів — кабаре/бордель на військовій базі. А в кабаре п'яний розгул. У такій обстановці кореспондент знайомиться з другим офіцером човна. Приходить новий перший офіцер, представляється командиру. Матроси по дорозі «відзначили» і його машину. Він обурений. Командир сусіднього човна, Філіп Томсен, напередоні нагороджений Лицарським хрестом. Він вже п'яний, але тим не менш виголошує промову на межі державної зради (дуже двозначно пройшовшись по особистості фюрера). Ближче до ночі розгул посилюється. Стріляють по стінах, поливають співачку з сифона. Томсен відключається в туалеті, його рве на спині — це небезпечно, «Старий» піднімає його.

Ранок. «Старий», Вернер та інженер йдуть на човен. Навколо в елінгах завантажують і ремонтують човни, чується гуркіт клепальних молотків і шипіння електрозварювання. Побудова на човні. Командир представляє Вернера, команда зарозуміло посміхається. Вернера проводять по човну, показують планування відсіків, знайомлять з деякими членами екіпажу.

Човен виходить з елінга під звуки маршу, прикрашений прапорами. На мостику юрбиться команда. Під'їжджає машина, звідти вискакує Томсен і вимовляє стисле напуття. Човен йде в район бойового патрулювання.

U-96 ковзає по хвилях. Грає красива музика («Auslaufen» в саундтреці). Сцена на містку. Лейтенант Вернер достає фотоапарат та починає знімати вахтових. Командир бурчить на нього, зазначаючи, що він зарано це робить. Вернер хмуриться, йому здається, що командир дуже багато про себе думає. Вони йдуть з містка і залишаються в центральному посту.

Під час переходу другий помічник оголошує тривогу. Човен стрімко занурюється на глибину 30 м. Всі тривожно чекають вибухів глибинних бомб. Командир оголошує — тривога навчальна. Офіцери посміхаються. Командир наказує зануритися до 170 метрів для перевірки човна. Корпус тріщить. Вернеру погано, другий офіцер жахає його страшними наслідками занурювання. Човен проходить випробування, командир дозволяє спливти.

Обід в кают-компанії. Волохата свинина. Перший офіцер поводиться підкреслено акуратно. Він чужий всіх кадрових офіцерів човна. По радіо передають промову Геббельса. Командир зневажливо висловлюється про пропаганду, перший офіцер починає заперечувати, назріває конфлікт. Командир наказує радисту (він же акустик, він же лікар) поставити It's a long way to Tipperary. Співають не тільки офіцери, а й матроси в торпедному відсіку. Перший офіцер демонстративно встає і йде. На море починається шторм. Командир приймає радіограму — човен Бертольда напоровся на есмінець противника, прийшов наказ допомогти.

Човен спливає на поверхню. Шторм, сильна хитавиця. В торпедному відсіку готують торпеди. Вернер старанно фотографує торпедистів за роботою. Раптово хтось з них кидає йому на голову брудну ганчірку. Обличчя Вернера в мазуті. Оскаженілий боцман йде розбиратися, Вернер в розгубленості тікає з торпедного відсіку. Вернер прокидається на ліжку, чуються грубі жарти старшин.

З Бертольдом немає зв'язку, зі штабом теж. Інженер в люті. Командир наказує зануритися на невелику глибину, акустик прослуховує море. Нарешті він вловлює далекі вибухи глибинних бомб. Човен знову спливає. Старший механік Йохан віртуозно управляється з ходовими дизелями.

Молодий фенріх (кандидат на офіцерське звання) розповідає Вернеру про свою улюблену — французьку дівчину. Він боїться, щоб її не вбили «Макі», за те, що вона вагітна від нього — окупанта.

Човен прибуває в район бою. Чуються шуми гвинтів, командир готується спливти і атакувати есмінець, незважаючи на погані погодні умови. Атака зривається, термінове занурення. Удари глибинних бомб. Вернеру знову погано. Після тривалого переслідування есмінець йде. Командир отримує наказ атакувати конвой.

Друга частина[ред.ред. код]

Атака на конвой проходить успішно, після чого U-96 запекло бомблять кораблі ескорту. Старик ухиляється на великій глибині. Кілька годин проходять в напруженому поєдинку. Всередину міцного корпусу просочується вода. Пожежа в центральному посту. Панікують деякі члени екіпажу, і кореспондент Вернер теж прощається з життям. Епізод завершується прощанням Вернера з фотографією Альпійських гірських вершин.

Нарешті, пізно вночі, бомбування припиняється. Човен спливає на поверхню. Нічний океан освітлений пожежею танкера зі складу конвою. Командир добиває його торпедою. Раптово на палубі танкера показуються кілька гарячих людських фігур моряків танкера — їх не зняли вцілілі кораблі конвою. Люди стрибають у море і пливуть до U-96. У командира наказ не брати полонених, човен спливає.

Основне завдання походу виконано, човен може повертатися на базу в Ла-Рошель. Це дуже до речі, так як човен серйозно пошкоджена бомбардуванням, закінчується продовольство, пальне та торпеди.

Раптово приходить радіограма, згідно з якою U-96 повинна слідувати в іспанський порт Віго і там таємно поповнити запаси з засекреченого судна-постачальника «Везер». Човен успішно добирається до Віго. Командир має намір висадити інженера і Вернера, і переправити їх до Німеччини під виглядом циган. Різдво. На борту «Везера» офіцерів чекає розкішний вечерю, поки торпеди і пальне завантажуються в U-96.

Німецький військовий аташе просить Старика на пару слів, і передає йому секретний наказ. Човен повинна пройти в Середземне море для перебазування на італійську базу в Ла-Спеція, через Гібралтарську протоку (що, за словами механіка Аріо, «важче, ніж трахнути дівчину без вазеліну», оскільки в Гібралтарі знаходяться великі військово-морські сили англійців) … Також, в секретному наказі командування дає зрозуміти, що заміни сходять на берег інженеру і Вернеру не буде, тому Старий скасовує рішення про їх висадки. Човен виходить в район Гібралтару.

Третя частина[ред.ред. код]

U-96 наближається до лінії блокади Гібралтар а, крізь туман просвічують ходові вогні англійських кораблів. Командир вирішує продрейфувало за течією, що вливається в Середземне море з Атлантичного океану [1].

Човен обережно маневрує на поверхні, коли раптом з туману виринає англійський винищувач на бриючому польоті, його гармати і кулемети поливають палубу U-96, штурман Крічбаум поранений в груди, його втягують всередину. Легкий корпус човна пошкоджений снарядами винищувача, в результаті прямого влучення авіабомби човен позбавляється палубного знаряддя. Протока висвітлюється численними освітлювальними ракетами, човен починають обстрілювати кораблі. Командир залишається на містку, командує повний вперед. Нарешті човен з величезним диферентом занурюється прямо перед англійським есмінцем. І тут заклинює горизонтальні керма, відмовляє головний насос — човен продовжує занурюватися. Вже пройдено жовтий сектор глибиноміра … проходить червоний … занурення зупинити не вдається. Офіцери бліді. Вони чекають, що зараз затріщить міцний корпус … Глибиномір зашкалює. Човен на глибині 280 метрів вдаряється про ґрунт. Відкриваються численні течі, команда ціною неймовірних зусиль зупиняє надходження води всередину міцного корпусу, більшість механізмів непрацездатні, кисню залишається на 15 годин. Приходить надія: виявляється запас стисненого повітря. Якщо проникла всередину човна воду закачати в баластні цистерни, а потім витіснити їх стисненим повітрям, човен повинна спливти. Інженер ремонтує акумулятори, команда лагодить насоси і дизелі. У результаті підводникам вдається спливти рано вранці, коли британці вже святкують загибель U-96 на базі. Покручених човен йде назад і добирається до бази в Ла-Рошель [2].

Заключна сцена[ред.ред. код]

Укриття з міцного бетону для підводних човнів в Ла-Рошель (Сучасне фото)

Ясним днем U-96 причалює до пірсу в Ла-Рошель. На борту вишикувалися бородаті, втомлені підводники в засмальцьованих робах, зі слідами мазуту на обличчях та руках. Пораненого Крічбаума завантажують в санітарну машину, на човен по трапу сходить Карл Деніц, який, як відомо, намагався зустріти кожний човен.

Раптово лунає сирена повітряної тривоги. В небі з'являється близько двадцяти англійських літаків. Персонал бази, зустрічаючий генералітет і підводники з U-96 кидаються під захист бетонних дахів. Не встигають підводники… Багатьох убито: Йохан, другий помічник, молодий фенріх. U-96 отримує пробоїну і повільно тоне біля пірса. За тонучим човном спостерігає важко поранений командир. Коли човен остаточно занурюється, командир падає. Кореспондент Вернер сідає біля його тіла і дивиться на картину руйнування навколо. Камера віддаляється. Кінець.


Зйомки[ред.ред. код]

Модель рубки задіяної у зйомках, кіностудія «Bavaria Film», Мюнхен

Підготовка до створення фільму велася п'ять років [3]. Сам процес зйомок зайняв рік, і ще рік пішов на монтаж і постобробку. Під час зйомок фільму в якості консультанта був запрошений реальний командир U-96 Генріх Леманн-Вілленброк, якому в той момент було вже під 70.

Зйомки фільму тривали довше року, при цьому проходили в хронологічному порядку, за винятком початкових сцен в барі і фінальних в гавані, які були зняті останніми.

Фінальна сцена була знята за один дубль, перш за все через великі витрати на неї.

Підсумкова тривалість прокатної версії склала 150 хвилин, режисерська версія має тривалість 209 хвилин, оригінальна повна версія, випущена в 1996 році, триває 293 хвилини. Крім того, в Німеччині була випущена 6-серійна телеверсія даного фільму (TV-Fassung) тривалістю 351 хв.

У ролях[ред.ред. код]

Нагороди та номінації[ред.ред. код]

Нагороди[ред.ред. код]

Номінації[ред.ред. код]

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • У деяких сценах можна побачити шифрувальну машину Енігма, яка служила для шифрування радіоповідомлень.
  • В саундтреку фільма звучить композиція «Auslaufen»
  • На початку 1990-х років група U96 створила техно-версію музичної теми фільму, що стала дуже популярною.
  • У 2007 російська рок-група Оргія Праведників в альбомі «минає Сонце» записала пісню з такою назвою, сюжет має дуже непряме ставлення до фільму, проте, учасники визнають, що кінокартина була одним з джерел натхнення.
  • Для зйомок фільму Індіана Джонс: У пошуках втраченого ковчега використовувся той же човен, що й у фільмі.

Помилки у фільмі[ред.ред. код]

  • Коли в біноклі команда засікає есмінець, звучить «Есмінець на 10 годин!», Але всі дивляться у бінокль не наліво по ходу човна, а направо, «на дві години»,

Примітки[ред.ред. код]

  1. Ця течія дійсно використовувалося і використовується підводними човнами досі так само.
  2. Докази тому — наявність бетонних бункерів, нальоти авіації, присутність Деніца.
  3. uboat.net - The Galleries - U-96 at Bavaria Studios

Посилання[ред.ред. код]