Піддон (зброя)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Снаряд з піддоном 1824 від бомбічної гармати
Свинцева куля з дерев'яним піддоном зброї Дельвіне
БОПС «long rod» відділення стріли від піддону
Протитанковий постріл з піддоном

Піддон — пристрій, який використовують у вогнепальній зброї або гарматі для утримання снаряда, наприклад кулі, у центрі ствола під час стрільби. Він має менший діаметр ніж калібр зброї.

Конструкція[ред. | ред. код]

Метою використання піддона є запобігання проривання порохових газів і утримання кулі в середині ствола, а також інколи потрібно заповнювати зазор між набоєм і стволом, який має назву парусність. Стрільба снарядом малого розміру з піддоном збільшує дулову швидкість снаряда. Створений з легких матеріалів (зазвичай пластик у гарматах малого калібру, та алюміній — і, у давнині, дерево або пап'є-маше — у гарматах), піддон зазвичай складається з декількох частин які тримаються купи завдяки набою або нещільному з'єднанню. Після пострілу, піддон блокує порохові гази і штовхає снаряд вздовж ствола. Коли піддон досягає кінця ствола, ударна хвиля відкидає частини піддона від снаряда, що дозволяє останньому продовжити політ.

Піддони дозволяють стріляти флешетами, як утворюють БОПС. Набій складається з піддону який тримає чисельні підкаліберні дротики. Піддон утримує флешети разом до тих пір поки гільза піддона не відпаде після пострілу.

Піддоноподібні кулі для дробовиків продаються у США починаючи з 1985. При використання нарізних стволів, вони дають кращу точність ніж звичайні кулі для дробовиків. Вони дозволені для використання на полюванні майже у всіх Штатах.

Типи піддонів[ред. | ред. код]

Типи піддонів:
1. Чашкоподібний
2. Розривний чашкоподібний
3. Базовий
4. Шпиндельний
5. Кільцевий
Зображення пострілу з дробовика і відкидання піддону.

Чашкоподібний[ред. | ред. код]

Піддон підтримує базу і кінцеву частину снаряда. Коли піддон і снаряд залишають ствол, тиск повітря на піддон відкидає його зі снаряда.

Розривний чашкоподібний[ред. | ред. код]

Загалом використовують у ручній зброї (особливо дульнозарядній), розривний чашкоподібний піддон оточує основу і боки снаряду. Після постріл інерція від обертання снаряду і піддону відкриває сегменти які охоплюють снаряд, звільняючи його.

Базовий[ред. | ред. код]

Базовий піддон підтримує нижню основу снаряду, а окремі елементи підтримують з боків і центрують снаряд.

Такий піддон краще відокремлюється від снаряду ніж чашкоподібні, але він дорожчий через те, що має багато частин.

Шпиндельний[ред. | ред. код]

Шпиндельний складається (зазвичай двох) з кілець які мають центральну секцію яка контактує з довгим снарядом, передню секцію яка вирівнює снаряд відносно центру ствола та задню секцію яка також центрує снаряд і закриває канал ствола від прориву газів.

Такі піддони використовують у БОПС.

Кулі для дробовиків зазвичай мають литі пластикові піддони схожі на шпиндельні. Такі піддони зазвичай мають довжину всієї кулі і пристосовані для використання у нарізних стволах.

Кільцевий[ред. | ред. код]

Радянський бронебійний снаряд БМ-15 з кільцевим піддоном

Кільцеві піддони використовують на оперених снарядах для їх центрування, тому він зазвичай розташований у передній частині снаряду, закриваючи простір від витоку порохових газів.

Оскільки висота оперення збігається з калібром ствола, цього достатньо для отримання оптимальних льотних характеристик.

Деякі радянські, а за ними і російські, бронебійні снаряди мають кільцеві піддони.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]