Підривна діяльність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Підривна діяльність (ПД) — дії, спрямовані на незаконну зміну встановленого громадського порядку, державного устрою та / або існуючих структур влади і суспільства. Застосовуються як інструмент досягнення політичних цілей як засоб пов'язаний з меншим ризиком і витратами у порівнянні з відкритими військовими діями[1]. Можуть виконуватися з використанням різних методів, таких як: пропаганда , провокації, фінансові махінації , насильство та ін.

Історія[ред. | ред. код]

Походить від (лат. subvertere — повалення). Поняття присутне у всіх мовах латинського походження. Спочатку означало захоплення міста військовою силою. Починаючи з XV століття починає використовуватися в англійській мові для позначення захоплення цілої країни (володіння) . Пов'язане з поняттям «підбурювання до заколоту» (англ. sedition). У порівнянні з останнім, поняття підривної діяльності відноситься до більш прихованих та неявних методів руйнування основ того чи іншого суспільства, таким як підбурювання різних груп населення між собою.

Відмінність від тероризму[ред. | ред. код]

На відміну від тероризму, застосування підривної діяльності вимагають великих ресурсів а також широких політичних зв'язків, тому терористичні організації зазвичай не займаються підривними діями[2] . Проте дії терористів іноді можуть надавати підривний вплив на суспільство.

Див. також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Hosmer, Stephen T. and George K. Tanham. Countering Covert Aggression. Santa Monica, CA: RAND Corporation, 1986.Pg. 3-4. http://www.rand.org/pubs/notes/N2412
  2. Rosenau, William. Subversion and Insurgency: RAND Counterinsurgency Study — Paper 2. Santa Monica, CA: RAND Corporation, 2007. Pg. 5. http://www.rand.org/pubs/occasional_papers/OP172.

Зовнішні посилання[ред. | ред. код]