Підсніжник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Підсніжник
Підсніжник звичайний
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Амарилісові (Amaryllidaceae)
Підродина: Amaryllidoideae
Триба: Galantheae
Рід: Підсніжник (Galanthus)
L.
Вікісховище: Galanthus

Підсніжник (Galanthus) — рід рослин родини амарилісових, підродини Amaryllidoideae. Налічує ≈ 20 видів, що ростуть у Європі й на заході Азії. Більшість з них розквітають у зимовий час, до весняного рівнодення (21 березня в північній півкулі), але деякі види цих рослин розквітають ранньою весною і пізно восени. Зимостійка, дрібно-цибулинна рослина. Інші назви, що трапляються в українській мові: пролісок, скоролісок, просерен. Деякі види занесені до червоної книги України[1].

Опис і поширення[ред. | ред. код]

Багаторічні трав'янисті цибулинні рослини. Усі представники роду мають квітки білого забарвлення, що відображено в науковій назві Galanthus — від давньогрецьких слів гала «молоко» та антос «квітка». В Україні є три види підсніжника: підсніжник звичайний, підсніжник складчастий, підсніжник Ельвеза. В Україні підсніжники з'являються наприкінці зими, ранньою весною. Підсніжник звичайний — це рослина з білосніжними квітами, що родом із півдня Європи, де він росте в гірських лісах на вологому ґрунті. Коли бутон підсніжника розкривається, спочатку розходяться три зовнішні, довгі чисто-білі листочки, потім відкриваються три внутрішні, коротші. Усередині заховано шість тичинок і маточка.

В Україні підсніжники під охороною, тому їх занесено до Червоної книги. Європейські квітникарі вивели багато сортів підсніжника білосніжного.

Кладограма еволюційної еволюції роду "Галантус" за Ронстедом та ін. (2013). [2]
Galanthus
  Platyphyllus

G. krasnovii

G. platyphyllus

G. panjutinii

 Trojanus

G. trojanus

  Ikariea 

G. ikariae

  Elwesii 

G. cilicicus

G. elwesii

G. gracilis

G. peshmenii

  Nivalis 

G. nivalis

G. plicatus

G. reginae-olgae

 Woronowii 

G. fosteri

G. lagodechianus

G. rizehensis

G. woronowii

Alpinus 

G. × allenii

G. angustifolius

G. alpinus

G. koenenianus

G. transcaucasicus

Види[ред. | ред. код]

Карта поширення видів проліска (Galanthus) в Європі і Західній Азії

Див. також[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов). Архів оригіналу за 24 грудня 2016. Процитовано 23 грудня 2016. 
  2. Nina Rønsted, Dimitri Zubov, Sam Bruun-Lund, Aaron P. Davis: Snowdrops falling slowly into place: An improved phylogeny for “Galanthus” (Amaryllidaceae). In: Molecular Phylogenetics and Evolution. Band 69, Nr. 1, Oktober 2013, S. 205–217, doi:10.1016/j.ympev.2013.05.019.
  3. Lutz D. Schmadel. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin, Heidelberg : Springer-Verlag, 2003. — 992 (XVI) с. — ISBN 3-540-00238-3.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]