Пій II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пій II
(Pius PP. II)
Pintoricchio 014.jpg
C o a Paulo II.svg
Папа Римський
19 серпня 1458 — 14 серпня 1464
Попередник: Калікст III
Наступник: Павло II
Народження: 18 жовтня 1405
П'єнца
П'єнца, Сієнська республіка[1]
Смерть: не раніше 14 серпня 1464 і не пізніше 15 серпня 1464
Анкона, Папська держава[1]
Релігія: Римо-католицька церква
Інтронізація 3 вересня 1458


У миру Enea Silvio Piccolomini
Медіафайли у Вікісховищі?

Пій II (лат. Pius PP. II, Енеа Сільвіо Пікколоміні, італ. Enea Silvio Piccolomini; 18 жовтня 1405 — 14 серпня 1464, Анкона) — 210 папа римський з 19 серпня 1458 по 14 серпня 1464.

Життя[ред. | ред. код]

Офіційною датою народження Енеа Сільвіо Пікколоміні є 18 жовтня 1405. Місце народження — Корсіньяно (нині П'єнца, названа в честь нього) близько Сієни. Насправді ж він народився 24 серпня 1405, але цей день вважався виключно несприятливим: Сатурн був в опозиції до Сонця, Місяця та Венери, а Марс — в опозиції до Меркурія, що вважалося зловісним знаком. За висловом Цицерона, «в цей день парфуми мали звичай підніматися з пекла». Пікколоміні змінив свою дату народження на 18 жовтня. Цього дня на сході сонця спостерігалися два класичних щасливих поєднання: пари Венера — Юпітер і Сонце — Сатурн перебували під кутом в 60 градусів один до одного, до того ж Меркурій був в астрономічному з'єднанні з Венерою. Документи, що свідчать про це, досі зберігаються в Codex Reginensis (Ватикан).

Навчався Енеа Сільвіо Пікколоміні в Сієнському університеті. Молодий гуманіст зачитувався творами Цицерона, Лівія і, наслідуючи римським поетам, писав еротичні вірші. З 1430 виконував функції секретаря трьох єпископів і трьох кардиналів, проявивши при цьому великі дипломатичні здібності, які використовував, зокрема, при дворі німецького імператора Фрідріха III. У 26 років Енеа Сільвіо Пікколоміні брав участь в Базельському соборі, потім став особистим секретарем імператора Фрідріха III, з рук якого прийняв корону Першого поета. При його допомогою імператор став на бік папи Миколи V в боротьбі з Базельською собором; за цю послугу Пікколоміні було надано єпископську кафедру в Трієсті. Серед його досягнень є рішення Віденського конкордату оголосити постанови Базельського собору недійсними і відібрати у німецької церкви досягнуті свободи. У 40 років прийняв священницький сан і вступив на службу до папи Євгена IV, який призначив його єпископом Сієни, а потім — кардиналом.

Понтифікат[ред. | ред. код]

У 1458 після бурхливого конклаву його обрали Папою. Своє папське ім'я він знайшов у Вергілія (Енеїда, I, 378): Sum pius Aeneas (Я Еней, благочестивий). Будучи гуманістом, Пій II підтримував розвиток культурного життя при папському дворі. Сам він постійно цікавився класичною літературою, проводячи ночі, як він сам про це говорив, за читанням латинських поетів або за написанням власного щоденника. Він залишив після себе єдину відому нам папську автобіографію, яка звалася Коментарі. Її рукопис зберігається у Ватиканській бібліотеці і досі не дочекався повного, не урізаного церковною цензурою видання первинного тексту. За часів Пія II розширився римський університет, що називався Сапієнца. Свою рідне село він перебудував в ідеальне ренесансне місто. Пій II виношував фантастичні плани навернення до християнства турецького султана. Він робив також зусилля спрямовані на організацію великого хрестового походу з метою звільнення від турків Константинополя. 14 серпня 1464 папа стояв біля вікна, марно очікуючи появи союзницького флоту, який він мав намір особисто доправити до Босфору. Коли його сповістили про те, що жоден корабель не прибуде, папа помер, напевно від жалю.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Католицька енциклопедія англ.