Піки (гра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Піки
Кількість гравців 4
Вік гравців юез обмежень
Час підготовки до гри близько 1 хв.
Час гри 30 секунд — 30 хвилин
Вплив випадковості середній
Необхідні здібності пам'ять, логічне мислення, теорія ймовірності, тактика

Піки — американська карткова гра. З'явилася в 1930-х роках.

Хід гри[ред. | ред. код]

Початок гри[ред. | ред. код]

Для гри потрібна колода в 52 карти, ручка і лист паперу для запису результатів. Грають в піки парами, союзники сідають навпроти. Таким чином, якщо місця позначати по сторонах світу, то Північ-Південь грають проти Сходу-Заходу. Жеребом вибирається перший здає, в наступних здачах здає сидить зліва від попереднього здає. Здає перетасовує колоду, дає зняти противнику справа і, починаючи з супротивника зліва, роздає по одній карті. Всього гравці отримують по 13 карт.

Оголошення контракту[ред. | ред. код]

Після роздачі починається другий етап гри — оголошення контракту. Першим починає гравець, що сидить зліва від того, хто здає. Він називає кількість хабарів від 1 до 13, на які претендують його карти без допомоги карт партнера. Також можна оголосити нуль, якщо гравець вважає, що його карти не візьмуть жодного хабара. У деяких компаніях можна оголосити нуль втемну, не дивлячись на карти. Після оголошення першого гравця черга переходить до гравця зліва. Якщо один гравець оголосив нуль, то його партнер не має права замовляти нуль. Також за домовленістю на цьому етапі гравець команди, що відстає на 100 і більше очок, може помінятися двома картами з партнером.

Розіграш[ред. | ред. код]

Після того, як партнери оголосили кількість хабарів, починається розіграш. Першим ходить гравець, що сидить праворуч від того, хто здає. Він викладає на стіл одну карту. Далі всі гравці по черзі кладуть свої карти. Скидати по масті обов'язково, якщо карти такої масті немає, можна класти будь-яку карту. Козирною мастю в грі завжди є піки, саме з цієї причини гра отримала свою назву. Старшинство традиційне: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, Валет, Дама, Король, Туз. Хабар бере той, хто:

  • Виклав старшу карту масті ходу
  • Поклав козиря (при декількох козирі у хабарі хабар виграє власник старшого козиря)
  • Пішов з козиря і отримав у відповідь карти звичайних мастей

Метою розіграшу є взяття парою замовленого числа хабарів і за можливості зрив контракту суперників. При цьому важливо взяте в сумі число хабарів. Наприклад: Північ замовив 3, а Південь 5. Контракт вважається виграним, якщо Північ і Південь візьмуть разом 8 хабарів, розподіл хабарів між партнерами не грає ролі.

Підрахунок очок[ред. | ред. код]

Після закінчення здачі підраховуються очки. Контракт виграний, якщо:

  • Партнери разом взяли стільки хабарів, скільки замовили (можна брати більше хабарів, але це небажано)
  • Той з партнерів, хто замовив нуль, не взяв жодного хабара.

Очки за нуль і за замовлені партнером хабарі рахують окремо (якщо провалено нуль, то може бути вигранио контракт на хабарі і навпаки), очки за контракти підсумовуються. При цьому, якщо той, хто замовить нуль, візьме хабар, то він вважається в контракті на хабарі (наприклад, Північ замовив 0, а південь 8. Якщо Північ візьме 1, а Південь 7, то нуль вважається проваленим, а контракт півдня на 8 хабарів виконаним). При замовленні хабарів обома партнерами враховується тільки сума хабарів (як замовлених, так і взятих). Розподіл їх не важливо. За виграний контракт партнери отримають очок (а за програний стільки ж втрачають):

  • Нуль — 100 очок,
  • Нуль втемну — 200 очок,
  • Контракт на хабарі — 10 кількість замовлених хабарів.

При виграші зайвих хабарів партнери отримують 1 очко за кожен зайвий хабар, але після виграшу десятого (двадцятого, тридцятого тощо) зайвого хабара, партнери втрачають 100 очок. Кількість зайвих хабарів («мішків піску») видно по останній цифрі рахунку. Якщо замовлено 8, а взято 9, то до рахунку додадуть 81 очко. Якщо до цього було наприклад 99 очок, то партнерів штрафують (десятий мішок піску).

Закінчення гри[ред. | ред. код]

Якщо після здачі в однієї з пар число очок перевищило 500 або опустилося нижче -200, то сторона з більшою кількістю очок виграє. У разі рівного розподілу грають ще здачу. Також можна грати до будь-якого іншого розумного кількості очок, наприклад до тисячі.

Інтернет-піки[ред. | ред. код]

У Windows є додаток Інтернет-Піки, що дозволяє грати в піки по інтернету з іншими людьми.

Примітки[ред. | ред. код]