Піксель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Збільшений фрагмент растрового зображення, на якому видно окремі пікселі, що відображаються як невеликі квадрати.
Фізичний піксель на решітці комп'ютерного екрану

Пі́ксель (іноді пі́ксел, англ. pixel, скорочено від англ. PICture'S ELement — елемент зображення) — найдрібніша одиниця цифрового зображення в растровій графіці. Він являє собою неподільний об'єкт прямокутної (зазвичай квадратної) форми, що має певний колір. Будь-яке растрове комп'ютерне зображення складається з пікселів, розташованих по рядках і стовпцях. Якщо зображення збільшити, ви побачите ряди пікселів.

Максимальна деталізація растрового зображення задається при його створенні і не може бути збільшена. Якщо збільшується масштаб зображення, пікселі перетворюються на великі зерна. За допомогою інтерполяції ступінчастість можна згладити. Ступінь деталізації при цьому не зросте, оскільки для забезпечення плавного переходу між початковими пікселями просто додаються нові, значення (колір) яких обчислюється на підставі сусідніх пікселів з початкового зображення.

Кожен піксель трансформованого зображення — об'єкт, що характеризується певним кольором, градацією сірого кольору і, можливо, прозорістю. Один піксель може зберігати інформацію тільки про один колір, який і асоціюється з ним. (У деяких комп'ютерних системах колір і пікселі представлені у вигляді двох різних об'єктів, наприклад, у відео-системі ZX Spectrum).

Також піксель — найменша одиниця растрового зображення, що отримується за допомогою графічних систем виведення інформації (комп'ютерні монітори, принтери і т. д.). У сучасних графічних системах найчастіше має квадратну форму. Від кількості пікселів залежить детальність зображення.

Етимологія[ред. | ред. код]

Слово «піксель» було вперше вжито у 1965 році американським інженером Фредеріком С. Біллінгслі з JPL для опису елементів зображення з космічних зондів до Місяця та Марса.[1]

Слово походить від англ. picture і element, які при злитті утворюють скорочення «pix». Слово «pix» з'явилося в заголовках журналу Variety ще в 1932 як скорочення для слова pictures по відношенню до кіно.[2]

Перехід від розміру в пікселях у розмір в твіпах[ред. | ред. код]

Необхідно поділити ширину і висоту зображення на роздільну здатність. Потім отримані значення потрібно помножити на 1440. Наприклад, маємо малюнок розміром 100 × 100 з роздільною здатністю 96 точок на дюйм. Тоді його розмір у твіпах буде 100/96 · 1440 × 100/96 · 1440, тобто 1500 × 1500.

Джерела[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Fred C. Billingsley, "Processing Ranger and Mariner Photography, " in Computerized Imaging Techniques, Proceedings of SPIE, Vol. 0010, pp. XV-1-19, Jan. 1967 (Aug. 1965, San Francisco).
  2. Online Etymology Dictionary. Архів оригіналу за 30 грудня 2010. Процитовано 21 серпня 2014. 

Посилання[ред. | ред. код]