Піксида

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Піксида — давньогрецька посудина циліндричної форми із кришкою. Піксида відома з часів еллінізму. Її назва походить від грецького слова «самшит», з якого вона початково виточувалася.

Дотепер збереглися лише кілька піксид, виконаних з дерева. Піксиди також виготовлялися з кераміки, алебастру, металу або слонової кістки. Піксиди використовувалися жінками для зберігання прикрас і косметики. Часто зустрічаються червонофігурні керамічні піксиди із зображенням життя жінок. Їх також часто знаходять в жіночих похованнях.

Піксиди існували ще в епоху геометрика. Вони були пласкими і відрізнялися великим розміром, могли мати й інше призначення. В 7 столітті до н. е. форма піксиди змінилася під впливом коринфського гончарного мистецтва, на піксідах виконувався чорнофігурний розпис. В 6 столітті до н. е. з'явилися особливі форми піксид — на трьох ніжках і піксиди Нікосфена. У класичній Стародавній Греції особливо популярним був тип піксіди «А» з увігнутими стінками. Тип піксіди «Б» передбачав кришечку. В епоху еллінізму піксіди стали дещо вищими.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]