Піно Нуар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Піно Нуар, видно часткове достигання

Піно Нуар (фр. Pinot Noir) — червоний сорт винограду, підвид виду Виноград культурний (Vitis vinifera), один з так званих «великих винних сортів». Є візитною карткою вина Бургундії, де майже все червоне вино виготовляється з Піно Нуар.

Походження[ред.ред. код]

Піно Нуар — древній сорт, чия історія налічує більш ніж 2000 років[1]. Він також є батьком іншого «великого» сорту — Шардоне. Найбільш ймовірною батьківщиною є Бургундія. Визначення походження Піно Нуар ускладнюється тим, що сорт дуже легко мутує і кількість клонів Піно перевищує тисячу. Дуже відомими клонами є Піно Грі, Піно Блан і Піно Меньє.

Агротехніка[ред.ред. код]

Лози Піно Нуар в Бургундії. Листя проріджене для кращого освітлення ягід сонячним промінням

Ягоди Піно Нуар маленькі, зібрані у щільні грона, які нагадують за формою соснові шишки, звідси назва (фр. Pin — сосна). Піно Нуар — дуже примхливий та мінливий сорт. На відміну від, скажімо, Каберне Совіньйон, який має чіткі смакові і ароматичні ознаки, де б він не ріс, Піно Нуар може давати вина, які дуже відрізняються залежно від клімату, ґрунтів, методів підв'язування та способу переробки. Ягоди Піно Нуар достигають нерівномірно, тому особливу увагу винороби приділяють сортуванню і відокремленню саме стиглих плодів перед прессуванням. Найкращі ґрунти для Піно Нуар — вапняк та крейда. Ідеальний клімат — теплий або прохолодний, оскільки сорт втрачає аромати, якщо достигає швидко у спекотну погоду.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Попри те, що вирощувати Піно Нуар досить складно через його мінливість, винороби всьго світу намагаються виготовляти вина на його основі, оскільки успішні вина мають неповторні свіжі фруктові аромати.

Визначні регіони[ред.ред. код]

Найвідомішим регіоном для Піно Нуар є Бургундія, Франція. Серед визначних районів — Кот-д'Ор, Кот Шалонез та Макон. Найпрестижнішими виноградниками для Піно Нуар є Вон-Романе, Жевре-Шамбертен, Нюї-Сен-Жорж.

Інші регіони[ред.ред. код]

Інші важливі регіони культивації Піно Нуар — Каліфорнія (долини Рашшн Рівер і Сонома), Нова Зеландія, Австралія, Німеччина (тут сорт зветься Шпетбургундер), Італія, Молдова. Піно Нуар культивується в Криму.

Стилі вина[ред.ред. код]

Піно Нуар з Бургундії, видно світло-гранатовий колір

Вина з Піно Нуар можуть сильно відрізнятися залежно від регіону. Тим не менш, всі мають легкий гранатовий колір, високу кислотність, насичений смак та аромат, середній або низький вміст танінів. Винороби часто використовують Піно Нуар для виробництва рожевого вина. Сорт також є традиційним компонентом у ігристих винах у суміші з Шардонне (Франція, Австралія) та Аліготе, Рислінг (Україна, Молдова).

Смакові та ароматичні характеристики:

Кулінарні комбінації[ред.ред. код]

Завдяки легкому фруктовому характеру Піно Нуар добре комбінується з ароматними стравами, такими як прошутто, сири, молода яловичина, омари, креветки, баранина.

Посилання[ред.ред. код]