Пінсько-Турівський полк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пінсько-Турівський полк
Утворено 1654
Ліквідовано 1659
Центр Турів
Полковники

Пінсько-Турівський полк — адміністративно-територіальна і військова одиниця українського козацтва на землях Полісся (на південь від річки Прип'ять) в 16571659 роках. Адміністративним центром було місто Пінськ. Полковники перебували переважно в Турові, а також Городку.

Передісторія[ред. | ред. код]

В вересні 1648 року в Турівській волості виник повстанський загін. До основного складу належало 400 осіб, але в період найбільш напруженої боротьби сягав двох тисяч. Полк складався з турівських міщан і навколишніх селян. Повстанці обрали з свого середовища «полковників, сотників, писарів, отаманів, осавулів». Полковником турівським був проголошений Прокоп Цівка. На початок листопада у підпорядкуванні Цівки було кілька сотень. Турівською командував сотник Гаврило. На думку історика Володимира Кривошиї, до Турівського полку належала Давид-Городоцька сотня. В січні 1649 року місцеві повстанські сотні очолював війт Давид-Городка Іван Богдашевич. В підпорядкуванні у Богдашевича були загони Чепури і Дєдєшко. В січні — лютому 1649 року під натиском війська ВКЛ, яким командував князь Януш Радзивілл, більшість повстанців покинули регіон і перебрались на Волинь. Богдашевич поїхав на Січ.

В 1650 році повстанський турівський полк складався з трьох сотень:

  • турівської — сотник Семен Проскурня,
  • олевської — сотник Турчинович,
  • сущанської — сотник Влас Бобровник.

Полковники[ред. | ред. код]

  • Прокоп Цівка (1648—1649)

Територія полку традиційно знаходилась в сфері впливу київського козацького полку, з середовища якого походила полкова старшина.

Відгомін[ред. | ред. код]

В середині червня 1660 року на територію регіону вступило московсько-козацьке військо у складі тисячі вояків під командуванням Андріана і тьох тисяч козаків під командуванням наказного київського полковника Богдана Маляви. На певний час військами корпусу було захоплено повітовий центр — Пинськ. Згодом війська ВКЛ витіснили московсько-козацькі війська за Горинь. Тільки з початком громадянської війни в Україні, Богдан Молява вивів свої війська. Отже з червня до грудня 1660 року на території колишнього полку діяла козацька адміністрація. Зборами податків і чиншу на той час займався Демко Полущенко.

Останні повстансько-козацькі загони діяли на сході Пінського повіту в 1664 році.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]