Піперазин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Piperazine Structural Formula V1.svg
Піперазин
Систематизована назва за IUPAC
Hexahydropyrazine
Класифікація
ATC-код P02CB01
PubChem 4837
Хімічна структура
Формула C4H10N2 
Мол. маса 86,136 г/моль
Фармакокінетика
Біодоступність НД
Метаболізм Печінка
Період напіввиведення 24 год.(повна)
Екскреція Нирки
Реєстрація лікарського засобу в Україні
Назва, фірма-виробник, країна, номер реєстрації, дата ПІПЕРАЗИНУ АДИПІНАТ-ДАРНИЦЯ,
ПрАТ«Фармацевтична фірма«Дарниця»,Україна
UA/7016/01/01
26.07.2012-26/07/2017


Піперазин — синтетичний протигельмінтний препарат для прийому всередину. Для перорального застосування використовується у вигляді солі піперазину адипінату.

Фармакологічні властивості[ред. | ред. код]

Піперазин — синтетичний протигельмінтний препарат вузького спектру дії. Механізм дії піперазину зумовлений паралітичною дією препарату на м'язовий апарат гельмінтів. До піперазину чутливі виключно деякі нематоди, найбільш чутливі до препарату аскариди та гострики.

Фармакокінетика[ред. | ред. код]

Піперазин добре всмоктується при прийомі всередину, біодоступність препарату не досліджена. Препарат не створює високих концентрацій в тканинах організму, діє виключно в просвіті кишечника і не вбиває паразитів, а тільки паралізує їх мускулатуру, що дозволяє уникнути небезпеки всмоктування токсичних продуктів розпаду гельмінтів. Препарат може проходити через плацентарний бар'єр та виділяється в грудне молоко. Метаболізується препарат в печінці з утворенням неактивних метаболітів. Виводиться піперазин з організму нирками, повне виведення метаболітів відбувається на протязі 24 годин, при печінковій та нирковій недостатності цей час може збільшуватись.

Показання до застосування[ред. | ред. код]

Піперазин застосовується при аскаридозі та ентеробіозі.

Побічна дія[ред. | ред. код]

При застосуванні піперазину можливі наступні побічні ефекти[1]: нечасто нудота, блювання, біль у животі, слабкість м'язів, кропив'янка, синдром Стівенса-Джонсона, висипання на шкірі, свербіж шкіри, артралгії, гарячка, головний біль; дуже рідко (частіше у осіб із порушенням функції нирок або неврологічними порушеннями) нейротоксикоз, запаморочення, сонливість, тремор, галюцинації, ністагм, погіршення зору, судоми, парестезії, бронхоспазм.

Протипоказання[ред. | ред. код]

Піперазин протипоказаний при підвищеній чутливості до препарату, епілепсії, органічних захворюваннях центральної нервової системи, печінковій та нирковій недостатності, нефриті, вагітності. Під час лікування піперазином рекомендовано припинити годування грудьми.

Форми випуску[ред. | ред. код]

Піперазин випускається у вигляді таблеток по 0,2 та 0,5 г, і 5 % розчину для перорального застосування по 100 мл.[2]

Застосування у ветеринарії[ред. | ред. код]

Піперазин застосовується у ветеринарії для лікування гельмінтозів домашніх кролів, собак, котів, хутрових звірів, домашньої птиці (зокрема при гетеракідозі птахів), свиней, великої рогатої худоби, коней. Для ветеринарного застосування піперазин випускається у пакетиках по 2 і 15 г[3] та у вигляді піперазину цитрату по 2, 15, 100 та 500 г.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]