Піраміда Білевича

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 49°03′53″ пн. ш. 33°51′48″ сх. д. / 49.06472° пн. ш. 33.86333° сх. д. / 49.06472; 33.86333 Піраміда Білевича — родова усипальниця Білевичів висотою 15 м, побудована морським офіцером Олександром Дмитровичем Білевичем в селі Комендантівка Кобеляцького району.

Історія[ред. | ред. код]

Доля закинула Олександра Дмитровича Білевича до Єгипту, де він був вражений пам'ятками стародавньої цивілізації. Повернувшись, він збудував у своєму маєткові власну піраміду-усипальню.

Спорудження піраміди тривало 13 років. Як будівельний матеріал використовували гранітні блоки з місцевого кар'єру, що їх по дерев'яних жолобах тросами затягували нагору, а вапняковий розчин робили на крові свіжозабитої худоби з додаванням яєчних білків. Три погребальні камери сполучалися підземними ходами. Вінчав споруду православний хрест.

У піраміді Білевич поховав свою дружину, а через багато років і сам знайшов там спочинок.

За іншими даними, 1864 передчасно померла дружина Олександра Білевича — Софія, і той на її честь вирішив спорудити Софіївську церкву у вигляді трьох'ярусної піраміди. У першому ярусі, де були іконостас і вівтар, проводили богослужіння. П'ятнадцятиметрову споруду (другу за висотою серед трьох європейських пірамід — найвищою є піраміда Гая Цестія у Римі — 36,4м) увінчував хрест. Після бурхливих подій 1917 року церкву пограбували, а примішення пристосували під склад добрив. Лише наприкінці 20 століття були спроби відродити храм-піраміду, відновити богослужіння, але довести розпочате до кінця не вдалося.

Для того щоб уявити її справжні розміри достатньо глянути на фото. Стоїть піраміда на сільському цвинтарі.

Доїхати сюди можна з міста Кременчук або з Кобеляк Полтавської області автобусом Кременчук-Кобеляки.

Галерея фото[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]