Піренеї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Піренеї
ісп. Pirineos
фр. Pyrénées , кат. Pirineus
Центральні Піренеї
Центральні Піренеї
Центральні Піренеї
Країна Іспанія Іспанія,
Франція Франція,
Андорра Андорра
Довжина 435 км
Ширина 40-150 км
Найвища точка Піко-де-Ането
 - координати 42°37′56″ пн. ш. 0°39′28″ сх. д. / 42.63222° пн. ш. 0.65778° сх. д. / 42.63222; 0.65778
 - висота 3 404 м
Топографічна мапа Піренеїв
Топографічна мапа Піренеїв
Топографічна мапа Піренеїв
CMNS: Піренеї у Вікісховищі
Піренеї, вигляд з космосу

Пірене́ї (ісп. Pirineos; фр. Pyrénées; баск. Pirinioak; кат. Pirineus; араг. Perinés; окс. Pirenèus) — гори, які утворюють природний кордон між Францією та Іспанією. У Східних Піренеях між Францією та Іспанією розташована країна Андорра. Пірене́ї простяглися на 435 км від Біскайської затоки до Середземного моря (Капе-де-Креус). Найвища вершина — Піко-де-Ането (3404 м).

Назва Піренеї пішла від імені Піріни (грецькою: вогонь, пожежа), яка була дочкою Бебрікса і була зґвалтована Гераклом. Перелякана народженням змії, вона втекла у гори, де і померла. Геродот зазначив цю легенду на мапі Ойкумени у 450 році до н. е.

Географія[ред. | ред. код]

Орографічно Піренеї поділяються на:

Піренеї — одна з найбільш важкодоступних гірських місцин Європи. Хоча в середньому висота їх не дуже велика (трохи більше 2500 метрів), вони мають лише кілька зручно розташованих перевалів. Усі перевали розташованні на висоті 1500—2000 м. Тому лише п'ять залізниць йдуть з Іспанії до Франції: дві з них обходять Піренеї по узбережжю з північного заходу і південного сходу, а ще три залізниці перетинають Піренеї на ділянках Аєрбе — Олорон-Сент-Марі, Ріполь — Прад і Фігерас — Перпіньян через систему тунелів.

Західні Піренеї
Центральні Піренеї
Масив Маладетта
Центральні Піренеї
Долина Андорри
у Східних Піренеях

Геологія[ред. | ред. код]

Геоморфологічна карта Каталонії:

Піренеї — альпійська складчаста система з монолітною осьовою зоною. На заході розвинені вапняки, карст; в центрі — переважно кристалічні породи, альпійські форми рельєфу, льодовики (площею близько 40 км²); на сході хребти знижуються, чергуючись з міжгірними западинами. Родовища бокситів, залізних руд.

Довжина Піренеїв становить 425 км, а ширина зазвичай не перевищує 100 км; загальна площа дорівнює 19 000 км². Найвищими вершинами Піренеїв є такі: Ането (Aneto, 3404 м), пік Посетс (Pic de Posets, 3375 м), Монт-Пердута (El Mont Perdut, 3355 м)[1].

Піренеї старші за Альпи: їх відклади були спочатку депоновані біля берега у палеозої та мезозої. Між 100 і 150 млн років тому, Біскайська затока розпочала розширення і витискування сучасної Іспанії в бік сучасної Франції. Інтенсивний тиск і підняття земної кори було під час всього еоцену.

Східна частина Піренеїв складається з граніту та гнейсів. А західна частина з граніту та вапняку.

Клімат[ред. | ред. код]

Піренеї — це межа двох поясів клімату (на північ від Піренеїв — територія з помірним кліматом, на південь — з субтропічним).

Кількість атмосферних опадів, які отримують Піренеї у вигляді дощу і снігу, набагато більше в Західних, ніж у східних Піренеях, оскільки вологе повітря Атлантичного океану втрачає вологу над Західними й Центральними Піренеями і приходить до Східних Піренеїв вже сухим. Це суттєво позначається на характері покриву гір та рельєфі. По-перше, Східні Піренеї — без льодовиків, кількість опадів недостатня для їх розвитку. Льодовики обмежені північними схилами Центральних Піренеїв, і не спускаються, як у Альпах, далеко вниз по долинах, але мають велику довжину вздовж хребтів. Лінія снігу змінюється від 2700 до 2800 метрів вище рівня моря, на висоті від 1600 до 2700 метрів сніг лежить з грудня по квітень. Середня зимова температура −2° C.

Річки[ред. | ред. код]

Річки Піренеїв повноводні і мають значний гідроенергетичний потенціал. На французькій стороні Піренеїв беруть початок річки Адур, Нівель, Теш, Тет, Аглі, Од і Гаронна, одна з найбільших річок Франції.

На іспанській стороні Піренеїв беруть початок річки Бідасоа, Арагон, Гальєго, Ара, Сінка, Есера, Ногера-Рібагорсана, Ногера-Пальяреса, Валіра, Сегре, Тер, Льобрегат, Муга і Флувія.

Природа[ред. | ред. код]

Ліси (бук, ялина, сосна), середземноморська гущавина, альпійські трави. Є мінеральні джерела. У Піренеях розташовані національні парки Пірене (Франція), Ордеса-і-Монте-Пердідо, Айгуес-Тортес-і-Лаго-Сан-Маурісіо (Іспанія).

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Піренеї - група гірських хребтів, їх географія і геологія.

Література[ред. | ред. код]

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л — Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
  • Украинский советский энциклопедический словарь, том 2, Киев, главная редакция УСЭ, 1988, стр. 678, ст."Пиренеи" (рос.)
  • Южная Европа (серия «Страны и народы» в 20 томах), Москва, «Мысль», 1983, стр.75 (рос.)