Пірсинг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пі́рсинг (англ. piercing — «пронизання, проколювання») — вид боді-арту, що зазвичай полягає у проколюванні ділянок тіла з метою фіксації прикрас та/або інших елементів в утворених каналах.

Історія[ред. | ред. код]

Історія модифікацій людського тіла шляхом створення проколів у декоративних та культово-обрядових цілях, сягає своїми коренями самих зародків людської культури. У тій чи іншій формі пірсинг існував та продовжує існувати в усіх кутках земної кулі, що підтверджує зокрема найдревніше, з досі знайдених муміфікованими у льодовиках людей, на тілі якого було знайдено пірсинг вуха. У стародавніх єгиптян, пірсинг мав соціальну функцію, слугуючи класовим маркером, який визначав приналежність власника пірсингу до певного соціального шару, так пірсинг пупка серед єгиптян у той час мали право носити лише представниці аристократії. У корінного населення Північної та Південної Америки, окрім соціальної — проколи вух могли бути не лише прикрасою, а й символізувати приналежність до певного клану, роду чи племені, пірсинг грудей та геніталій відігравав релігійну, культову функцію і допомагав при спілкуванні носіїв пірсингу з надприродним. Таким чином проколювання тіла у індіанців не завжди закінчувалося фіксацією прикрас, а інколи навіть було надзвичайно болісним як у випадку зі знаменитим обрядом Танець Сонця, забороненим у свій час більшістю північно-американських урядів. В армії Римської імперії, зокрема серед центуріонів — тілоохоронців Юлія Цезаря, пірсинг сосків був ознакою мужності і використовувався воїнами для закріплення їхніх тунік.

Антропологічний Контекст[ред. | ред. код]

Як будь-який прояв культурної неоднорідності, пірсинг слугує культурним кодом, що автоматично виокремлює носія пірсингу з інформаційного поля представників масової культури, як вже більше не «свого» та так само автоматично ідентифікує (у очах оточення) його з представниками груп, часто маргіналізованих мейнстримовим суспільством (домінантною культурою), для яких подібні ознаки є типовими. Таким чином, ми можемо говорити про субкультуру носіїв пірсингу на основі спільності їх захоплення та відокремлюючих рис. До того ж, як правило, пірсинг є лише одним з елементів субкультури, зазвичай молодіжної субкультури наряду з цілим комплексом інших ознак, що становлять культурний код відокремлюючий та власне створюючий цю групу.

Більшість людей суспільства не асоціюють пірсинг із класичним носінням сережок. І хоч пірсинг та сережки у вухах чоловіків дуже популярні серед знаменитостей, ця мода поки що не знайшла загального визнання на Заході. Можливо тому, що пірсинг досить довго був розпізнавальною ознакою в'язнів, членів банд мотоциклістів, рокерів-панків та гомосексуалів-садомазохістів. Фактично, проколювання ділянок тіла асоціюється у багатьох зі збоченнями та бунтом і тому чимало людей вважає, що цей спосіб прикрашатися скандальний і огидний[1].

Види пірсингу[ред. | ред. код]

Кільця, штанги та тунелі для пірсингу

Кожен вид та місце пірсингу здатні нести у собі певну семіотику, тому обираючи їх будьте уважними та проконсультуйтесь з професійним пірсером з цього приводу.

Для зручності користування майстрами пірсингу та клієнтами існує поділ пірсингу на різні види.

За глибиною пірсингу:
 • Поверхневий;
 • Глибокий;
За кількістю проколів:
 • Одиночний;
 • Множинний;
За анатомічною частиною тіла, в якій зроблено пірсинг:
 • Голови та шиї;
 • Тулуба;
 • Кінцівок верхніх та нижніх;
 • Статевих органів та промежини;
За статевою приналежністю пірсинга:
 • Чоловічий;
 • Жіночий;
 • Пісринг унісекс;
За часом наявності прикраси у каналі:
 • Постійний (перманентний);
 • Тимчасовий;

Крім того, існують назви окремих видів пірсингу, що дозволяють створити їх алфавітний поділ.

Варіанти пірсингу вуха

Пірсинг вух[ред. | ред. код]

Найбільш розповсюджений вид пірсингу, у Європі нового часу довго робився лише жінками. У моряків царської Росії прокол мочки вуха символізував перетин моряком екватору. Середній період заживання мочки вуха за відсутності ускладнень 1-2 тижні, середній період заживання каналів у хрящах та козелку — до 2 місяців. Больові відчуття у людини при цьому виді пірсингу практично відсутні.

Пірсинг язика

Пірсинг губ та язика[ред. | ред. код]

Завдяки швидкій регенерації тканин ротової порожнини, подібні проколи заживають в середньому за 1-2 місяці. У цей час бажано вживати рідку їжу та не вживати продуктів, що можуть викликати подразнення проколу — занадто холодне чи гаряче, алкоголь, тютюн, гостре, кисле, тверде, особливо у перші 2 тижні. Варто також зазначити що перші 3-4 дні після проколу у людини може серйозно змінюватися дикція. При недотриманні санітарних норм та правил безпеки, можливі серйозні ускладнення викликані запальними процесами та набряками у ротовій порожнині, що здатні перекривати дихальні шляхи та становити серйозну небезпеку для вашого життя. Переконайтеся, що усі гігієнічні норми були дотримані, а місце проколу та зафіксована прикраса були вибрані з урахуванням вашої анатомії.

Пірсинг сосків[ред. | ред. код]

Докладніше: Пірсинг соска

Пірсинг сосків заживає в середньому 3-6 тижнів і за широко розповсюдженим повір'ям робить нервові закінчення у цій ділянці значно чутливішими. Сам по собі пірсинг сосків ніяк не впливає на лактацію, проте майбутній годуючій матері слід проконсультуватися з пірсером стосовно місця проколу, а після того, як прокол зроблено, перевіритись у лікаря. Для осіб, які займаються травматичними видами спорту або ділянка соска знаходиться в постійному контакті з зовнішнім середовищем з інших причин, бажане нанесення пластира на сосок на час, коли вірогідність ушкодження зростає.

Пірсинг брів[ред. | ред. код]

Під ділянкою брів у кожної людини розміщена велика кількість нервових закінчень. Саме тому цей вид пірсингу зазвичай є доволі болісним і складним у виконанні оскільки пошкодження нервів — що може статися якщо пірсинг виконується непрофесіоналом, неминуче призведе до серйозних ускладнень — до втрати зору. Однак якщо пірсинг виконується сертифікованим майстром подібні проблеми дуже малоймовірні. Заживає пірсинг брів у середньому за 1 місяць.

Пірсинг носа

Пірсинг носа[ред. | ред. код]

Пірсинг носа личить не всім, добре задумайтесь перед тим як на нього наважитись. Пам'ятайте також що пірсинг середньої стінки носа вимагає досвіду та високого професіоналізму майстра. Заживає пірсинг носа в середньому за 2-3 тижні.

Пірсинг пупка[ред. | ред. код]

В останні роки цей вид пірсингу набув такої широкої розповсюдженості серед зірок естради та шоу-бізнесу, що серед самих адептів пірсингу почав часто асоціюватися з повним несмаком. Після пірсингу пупка варто обмежити кількість фізичних вправ, особливо пов'язаних з навантаженням на м'язи живота. Заживає він доволі довго — 2-7 місяців і є найбільш піддатливим до запальних процесів.

Пірсинг зовнішніх статевих губ

Інтимний пірсинг[ред. | ред. код]

Докладніше: Інтимний пірсинг

Інтимний або генітальний пірсинг — пірсинг статевих органів, як чоловічих, так і жіночих. Для більшості людей є абсолютно очевидним, що геніталії — та частина людського тіла яку, якщо ви наважилися прикрасити пірсингом, абсолютно необхідно довірити сертифікованому професіоналу.

Пірсинг внутрішніх статевих губ
  • Жінки зазвичай вдаються до пірсингу геніталій для того, щоб зробити власні сексуальні відчуття яскравішими. У першу чергу це стосується пірсингу клітора та навколишньої ділянки, меншою мірою — пірсингу статевих губ.
Пірсинг «Принц Альберт»
Пірсинг вуздечки
  • Серед чоловічих проколів геніталій найбільшої відомості безперечно набув «Принц Альберт» — вид пірсингу при якому елементи використаної прикраси, як правило кільця, проходять через уретру. Також розповсюдженими є проколи крайньої плоті, головки статевого члена у варіаціях, калитки, та вуздечки.

Анальний пірсинг[ред. | ред. код]

Пірсинг анального отвору іноді відносять до інтимного, включаючи його до пірсингу «unisex» (уживаного обома статями). Мінуси: високий ризик інфікування, що вимушує після кожної дефекації проводити ретельне підмивання.

Прикраси[ред. | ред. код]

Прикраси для пірсингу. Зліва направо зверху вниз: 1) пряма штанга, 2) півкільцева або підковоподібна штанга, 3) поверхнева штанга, 4) тунель, 5) гнута штанга, 8) кільце з намистинкою, 9) сосковий ковпачок або сосковий щиток, 8) плаг, 9) півкільце або D-кільце, 10) сегментоване кільце, 11) лабрет. Прикраси «поверхнева штанга», «сосковий ковпачок» і лабрет застосовуються для спеціальних видів пірсингу, «плаг» і «тунель» — для «розтягнених» (stretched), решта — для звичайних

Сережки[ред. | ред. код]

Докладніше: Сережки

Кільце-намистина[ред. | ред. код]

Кільце-намистина (англ. ball closure ring) — розімкнуте кільце, кінці якого з'єднуються намистиною.

Лабрет[ред. | ред. код]

Лабрет (англ. labret) — прикраса, яка складається з стрижня з невід'ємною голівкою на одному кінці, і накрутною кулькою на другому. Англійське слово labret походить від латинського labrum («губа») — первісно вони уживалися для губного пірсингу. Зазвичай його вимовляють на французький лад («лабре́т»), хоча правильніша вимова з наголошеним першим складом.

Півмісяці[ред. | ред. код]

Півмісяць, півкільце, D-кільце (англ. D-ring) — прикраса у вигляді замкнутого півкільця або латинської літери D.

Плаги[ред. | ред. код]

Плаг (англ. plug, букв. — «затулка») — прикраса у вигляді закритої з одного кінця втулки, порожниста усередині.

Тунель[ред. | ред. код]

Тунель (англ. tunnel) — прикраса, схожа на плаг, але відкрита з обох кінців.

Носовий ланцюжок[ред. | ред. код]

Носовий ланцюжок — прикраса, традиційно уживана жінками Індії. Являє собою ювелірний ланцюжок, який з'єднує проколи носа та одного з вух. Замість ланцюжка часто вживаються намиста. Останніми роками прикраса поширилась серед деяких субкультур.

Венд[ред. | ред. код]

Венд або «принців кийок» (англ. prince's wand) — прикраса, яка нагадує формою поліційський кийок. Уживається для пірсинга чоловічого сечівникового отвору («принц Альберт»).

Спіраль[ред. | ред. код]

Штанги для пірсингу

Сосковий ковпачок[ред. | ред. код]

Сосковий ковпачок або сосковий щиток (англ. nipple shield) — прикраса, яка покриває грудне кружальце. Уживається здебільшого жінками.

Штанга[ред. | ред. код]

Штанги (англ. barbells) — прикраси у вигляді стрижня з накрутними кульками на кінцях. Різьба правобічна, може бути, як зовнішньою (прямо на кінцях стрижня), так і внутрішньою (кінці мають заглибини з різьбою, а кульки гвинтики). Прикраса отримала назву за схожість з цим спортивним приладом. Також зовуться «барбелами» (від barbells). Можуть бути прямими, гнутими (curved), підковоподібними (circular, horseshoe), поверхневими (surface).

Інструменти[ред. | ред. код]

Безпека[ред. | ред. код]

Чи безпечний пірсинг? Певна кількість лікарів-практиків вважають, що не завжди. Часто небезпека пов'язана з тим, що проколювання ділянок тіла здійснюється самотужки або так званими фахівцями, які навчилися цієї справи від друзів, з журналів чи відео і їм бракує підготовки. Тому вони, буває, не дотримуються правил гігєни і недостатньо знають анатомію. А це серйозна проблема, адже проколом невідповідного місця можна спричинити надмірну кровотечу або ж завдати довгочасної шкоди ураженням відповідного нерва.

Існує також небезпека зараження через нестерильні інструменти гепатитом, СНІДом, туберкульозом та правцем. Лікарі вважають, що проколювання носового чи вушного хрящів набагато небезпечніше за проколювання мочки вуха, оскільки в разі інфекції можна цілковито втратити верхню ділянку вушного завитка. Тоді як вставляння цвяшків у ніс може призвести до інфекції, котра легко передається у мозок через сусідні кровоносні судини.[2]

Ротовий пірсинг може призвести до втрати чутливості язика, смакових властивостей, тривалої кровотечі, надщерблення зубів, посиленого слиновиділення, пошкодження ясен, дефектів мовлення, а також до проблем з диханням, пережовуванням та ковтанням[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Пробудись! 22 березня 2000 р. с. 13
 2. Бюлетень the American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery
 3. The American Dental Association

Посилання[ред. | ред. код]