Пітер Клас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пітер Клас
Народився бл. 1597
Бергем
Помер 1 січня 1660
Гарлем
Країна Південні Нідерланди
 Голландська республіка
Діяльність художник
Галузь малярство
Відомі учні Ніколас Берхем
Членство Гарлемська гільдія святого Лукиd і Антверпенська гільдія святого Луки[d]
Напрямок Золота доба голландського живопису
Жанр натюрморт
Magnum opus Vanitas Still Lifed, Still life with a lighted candled і Still life with a fishd
Діти Ніколас Берхем

Пітер Клас (нід. Pieter Claesz; бл. 1597, Бергем — 1 січня 1660, Гарлем) — нідерландський художник епохи бароко.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився у містечку Бергем, поблизу Антверпену. Щодо життя мало відомостей. Навчався спочатку у своєму рідному місті. В 1617 році одружується. У 1620 році стає членом гільдії худовжників Св. Луки у м. Антверпені.

У 1621 році перебирається до Гарлему, звідки була його дружина. Лише у 1634 році стає членом гарлемської гільдії Святого Луки. Через деякий час після смерті дружини, у 1635 році одружується вдруге. Продовжував працювати в Гарлемі до самої смерті у 1660 році, хоча гарлемський економічний спад 1640 року вплинув на продуктивність художника в його останні десятиліття життя. Його справу продовжив син Ніколас Берхем.

Творчість

[ред. | ред. код]

Один з перших майстрів голландського натюрморту. Клас малював прості за композицією, обмежені за набором предметів зображення накритих столів (так звані сніданки). Особливість творчості: ненав'язливо виділені деталі (недопите вино, зім'ята серветка, надрізаний лимон тощо), зв'язок речей з життям людини, надання картині певного алегоричного сенсу («Натюрморт з оселедцем» 1636 рік, «Сніданок», 1644 рік).

Натюрморти Класа витримані зазвичай в коричнюватих, зелених, сріблясто-білих і золотавих тонах, відрізняються багатством відтінків, ретельним відтворенням фактури речей, новаторським для голландського живопису увагою щодо ролі світла і світло-повітряного середовища у передачі матеріальної єдності предметного світу. Вони часто написані в майже монохромній гамі, що надає таємничу гармонію зображеним предметам.

У 1640-х роках картини Пітера Класа збагачуються елементами, характерними для доби бароко. Кольори стають більш насиченими, зображення предметів легкими, хоча і позбавленими динаміки.

Обрані твори (галерея)

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Martina Brunner-Bulst: Pieter Claesz — der Hauptmeister des Haarlemer Stillebens im 17. Jahrhundert: kritischer Oeuvrekatalog. Lingen: Luca, 2004. ISBN 3-923641-22-2.

Примітки

[ред. | ред. код]