Піт Мондріан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Піт Мондріан
нід. Piet Mondriaan
Піт Мондріан (1922)
При народженні Пітер Корнеліс Мондріан
нід. Pieter Cornelis Mondriaan
Народження 7 березня 1872(1872-03-07)
Амерсфорт, Нідерланди
Смерть 1 лютого 1944(1944-02-01) (71 рік)
  Нью-Йорк, США
(пневмонія)
Поховання Cypress Hills Cemeteryd
Національність нідерландець
Країна  Нідерланди[1][2]
Жанр абстракціонізм[3], алегорія[d][3], пейзаж[3], фігуркаd[3], натюрморт[3], портрет[3] і автопортрет[3]
Навчання Академія мистецтв в Амстердамі
Діяльність художник, рисувальник, архітектурний кресляр, ілюстратор, майстер офорту, унаочнювач, furniture designer
Напрямок авангардизм: абстракціонізм, неопластицизм
Роки творчості 1893[4]1944[4]
Відомі учні Agatha Zethraeus.d
Член Arti et Amicitiaed (грудень 1910)[5][6], Стиль, Абстракція-Мистецтвоd[7] і American Abstract Artistsd[8]
Твори див. тут
Батько PietersdsCornelis (sr.) Mondriaand
Роботи в колекції Гаазький муніципальний музей[9][10][11], Міннеаполіський інститут мистецтваd, Художній інститут Чикаго, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Музей Тіссен-Борнемісса, Музей сучасного мистецтва (Нью-Йорк)[12], Національна галерея Вікторії, Тейт, Національна галерея мистецтв, Музей Бойманса - ван Бенінгена, Національна галерея Канади, Штедель, Музей сучасного мистецтва Сан-Франциско[13], Музей мистецтва Метрополітен, Музей Креллер-Мюллер, Noordbrabants Museumd, Центральний музей Утрехта, Амстердамський музейd, Музей ван Аббе[14], Рейксмузей, Міський музей (Амстердам)[15][16][…], Будинок-музей Піта Мондріана, Музей Гронінгена, Музей Франса Галса, Художній музей Базеля, Wilhelm-Hack-Museumd, Національні галереї Шотландіїd, Музей мистецтв Філадельфії, Національна галерея сучасного мистецтва (Рим), Далласький музей мистецтв, Музей Соломона Гуггенгайма, Beyeler Foundationd, Музей образотворчих мистецтв, Національний музей сучасного мистецтва, Phillips Collectiond, Kunsthaus Zürichd, Allen Memorial Art Museumd, Музей мистецтв округу Лос-Анжелес, Kunstsammlung Nordrhein-Westfalend, Клівлендський музей мистецтв, Munsond, Державна галерея мистецтв (Штутгарт)d, Музей мистецтв Карнегіd, Rijksmuseum Twenthed, Художня галерея Єльського університету, Musée Sainte-Croixd, Детройтський інститут мистецтв, Художня галерея Олбрайт-Ноксd, Художній музей Сент-Луїса, Музей мистецтв Толедо, Музей д'Орсе, Бостонський музей образотворчих мистецтв, Національна художня галерея, Лувр Абу-Дабі, CODA Museumd[18], Geldersch Landschap en Kasteelend, National Museum Paleis het Lood[19], Музей Ізраїлю, Гарвардський художній музей, Busch–Reisinger Museumd, Музей Фолькванг, Нова національна галерея, Національний музей Сербії, Kreeger Museumd, Museum Villa Mondriaand, Musée départemental Maurice Denis "The Priory"d, Художня галерея Онтаріо, Музей Вальрафа-Ріхарца, Музей Дренте, Музей мистецтв Кімбеллаd, Музей мистецтв Цинциннаті, Museum de Fundatied, Stedelijk Museum Alkmaard, Building of the Winterthur Museum of Artd, Художній музей Фогга[d], Zeeuws Museumd, Fries Museumd, Museum Ludwigd, Wadsworth Atheneum Museum of Artd, Picker Art Galleryd, Міський музей «Лакенхал» (Лейден), Музей Ґетті, Mu.ZEE - Kunstmuseum aan Zeed, Реннський музей образотворчого мистецтва і Kaiser Wilhelm Museumd

CMNS: Піт Мондріан у Вікісховищі
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах
S:  Роботи у  Вікіджерелах

Піт Мондріан (нід. Piet Mondriaan; повне ім'я Пітер Корнеліс Мондріан (нід. Pieter Cornelis Mondriaan, МФА: [ˈpit ˈmɔndrijaːn]), з 1912 року — Mondrian; 7 березня 1872(18720307), Амерсфорт, Нідерланди — 1 лютого 1944, Нью-Йорк, США) — нідерландський художник, один із зачинателів і провідників абстракціонізму в світовому мистецтві

Мистецтво Мондріана багато в чому вплинуло на теперішні живопис, архітектуру та дизайн.

З життя і творчості

[ред. | ред. код]
Будинок у Амерсфорті, де народився Мондріан, нині музей

Пітер Корнеліс Мондріан народився 7 березня 1872 року в Амерсфорті поблизу Утрехта (Нідерланди). Він був другою дитиною в родині директора християнської початкової школи[21].

У 189297 роках[22] навчався у Державній академії мистецтв в Амстердамі (одна з попередниць Академії Рітвельда).

Починав Мондріан викладачем малювання у початковій школі. Ранні його роботи виконані в манері старих голландських майстрів («Лісовий струмок», 1888), хоча дедалі відчутнішим ставав вплив імпресіонізму. Популярність молодому художнику власне й принесли не академічні сюжети, а так звані «вечірні пейзажі». У сутінках, в променях західного сонця Голландія — її дюни, дерева, вітряки — постає в мондріанівських картинах цього етапу загадково-поетичною («Вечір на березі Гейна», 1906). Один з перших критиків творчості Мондріана зауважив, що його пейзажі «перевертають душу, чіпають до самих її глибинних закутків».

У 1911 році в Амстердамі Мондріан взяв участь у Міжнародній виставці сучасних художників, де були представлені також кубістичні твори Пабло Пікассо, Андре Дерена, Жоржа Брака. Познайомившись з роботами кубістів, Мондріан і сам почав експериментувати з формами, спрощувати їх. По-різному поєднуючи площини зображуваних предметів, він домагався враження структурної, ритмічної ясності («Пейзаж. Дерева», 1911/1912).

У 1912 році митець переїхав у Париж, де на знак початку нового життя остаточно змінив написання власного прізвища на «Мондріан». Роки Першої світової війни провів на батьківщині, активно продовжуючи писати. Поступово з його робіт зник навіть натяк на реальну форму. Композиції серії «Море» (1914) по суті вже були абстрактними. Враження від відблисків світла на морському плесі художник виразив механічним чергуванням горизонтальних і вертикальних штрихів, іноді хрестоподібно пересічних.

У 1915 році Мондріан зблизився з архітектором, скульптором і живописцем Тео ван Дусбургом, з яким у 1917 році став одним із засновників групи «Стиль» (нід. De Stijl) — об'єднання митців та архітекторів, куди входили архітектори Якобус Ауд, Герріт Рітвельд, скульптор Жорж Вантонгерло та інші митці. Метою групи «Стиль» було створення форм, очищених від усього випадкового і довільного. Архітектори відмовилися від замкнутої коробки будівлі і замінили її комплексом взаємопов'язаних обсягів. Свої теоретичні погляди «Стиль» прагнув поширити і на інші галузі мистецтва, пропонуючи скрізь і всюди наслідувати порядок, простоту і ясність.

У першому ж числі часопису «стилістів», названого за іменем артгрупи, Мондріан опублікував свою статтю «Неопластицизм в живописі» — так з'явився термін «неопластицизм». У цій та в інших теоретичних роботах (наприклад, в книзі «Мистецтво і життя. Нове мистецтво — нове життя», 1931) митець обстоював думку, що гармонію світу можна відобразити лише за допомогою прямокутних абстрактних композицій.

«Композиція червоного, жовтого, синього і чорного» (1930)

Цей нефігуративний напрямок Мондріан скрупульозно і послідовно розвивав у Франції, куди переїхав у 1919 році (й проживав до 1938 року). У його тогочасних, так званих «яскравих полотнах» насичені кольором гладкі площини укладаються в жорстку чорну сітку, що створює враження сяйва, мерехтіння кольору («Композиція червоного, жовтого, синього і чорного», 1930). Своїми кольоровими «ґратами» майстер оформив також інтер'єр власної паризької майстерні.

У 1930-х роках художник розривав або подвоював чорну лінію, прагнучи до різкіших контрастів. При цьому на відміну від «яскравих» робіт він обмежувався двома, а частіше одним кольором («Композиція з синім», 1937). Наприкінці десятиліття жив у Великій Британії.

Весь цей час, попри увагу публіки до неопластичних робіт Мондріана та регулярну участь художника у виставках, засоби до існування йому давали акварельні натюрморти з квітами. Лише за 10 років практикування у абстракції ці полотна Мондріана почали знаходити попит у артпокупців.

Однак справжнє матеріальне благополуччя, успіх і славу «найзнаменитішого іммігранта» Піту Мондріану пощастило здобути лише незадовго до смерті, за океаном — в Сполучених Штатах, куди митець перебрався в 1940 році. У 1942 році з успіхом пройшла його перша в житті персональна виставка.

В американський період своєї творчості Мондріан працював над обсяжними композиціми, у яких спробував пристосувати принципи неопластицизму для передачі динамічних ефектів («Нью-Йорк-сіті», 1941/42; «Бродвей бугі-вугі», 1942 р.), «Перемога бугі-вугі», 1943). Тепер лінії, ніби підкоряюючись ритмам джазу і бугі-вугі, дробляться маленькими кольоровими квадратиками, чорна сітка вже не була обов'язковою.

Оформлення нью-йоркської студії Мондріана, в якій він пропрацював лише декілька місяців, і яке було ретельно відтворено його друзями і послідовниками на фото-і кіноплівці, стало наче останньою роботою майстра, цей «Стінопис» демонструвався потому на виставках у Нью-Йорку, Лондоні, Токіо, Сан-Паулу, Берліні.

Піт Мондріан помер 1 лютого 1944 року від запалення легенів.

Галерея

[ред. | ред. код]

Реалістичні картини

[ред. | ред. код]

Абстрактні картини

[ред. | ред. код]

Перелік робіт

[ред. | ред. код]

(перелік є неповним)

 • Molen Mill (1908)
 • Avond (1908)
 • Chrysanthemum (1908)
 • Windmill by the Water (1908)
 • Landscape (1909)
 • The Red Tree (19091910)
 • Amaryllis (1910)
 • Evolution (19101911)
 • The Red Mill (19101911)
 • Gray Tree (1911)
 • Horizontal Tree (1911)
 • Still Life with Ginger Pot I (1911)
 • Still Life with Ginger Pot II (1912)
 • Apple Tree in Bloom (1912)
 • Trees (19121913)
 • Scaffoldings (19121914)
 • Composition No. II; Composition in Line and Color (1913)
 • Ocean 5 (1915)
 • Composition III with Color Planes (1917)
 • Composition with Color Planes and Gray Lines 1 (1918)
 • Composition with Gray and Light Brown (1918)
 • Composition with Grid VII (1919)
 • Composition: Checkerboard, Dark Colors (1919)
 • Composition A: Composition with Black, Red, Gray, Yellow, and Blue (1920)
 • Composition with Black, Red, Gray, Yellow, and Blue (1920)
 • Tableau I (1921)
 • Lozenge Composition with Yellow, Black, Blue, Red, and Gray (1921)
 • Composition with Large Blue Plane, Red, Black, Yellow, and Gray (1921)
 • Composition with Red, Yellow and Blue (1921)
 • Composition with Blue, Yellow, Black, and Red (1922)
 • Composition #2 (1922)
 • Lozenge Composition with Red, Black, Blue, and Yellow (1925)
 • Lozenge Composition with Red, Gray, Blue, Yellow, and Black (1925)
 • Composition with Red, Yellow and Blue (1927)
 • Fox Trot; Lozenge Composition with Three Black Lines (1929)
 • Composition with Yellow Patch (1930)
 • Composition with Yellow (1930)
 • Composition with Blue and Yellow (1932)
 • Composition No. III Blanc-Jaune (19351942)
 • Rhythm of Straight Lines (19351942)
 • Rhythm of Black Lines painting) (19351942)
 • Composition blanc, rouge et jaune or Composition in White, Black and Red (1936)
 • Vertical Composition with Blue and White (1936)
 • Abstraction (19371942)
 • Composition No. 8 (19391942)
 • Painting #9 (19391942)
 • Composition No. 10 (19391942)
 • New York City I (1942)
 • Broadway Boogie-Woogie (19421943)
 • Place de la Concorde (1943)
 • Victory Boogie-Woogie (19431944)

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Museum of Modern Art online collection
 2. The Other Interface
 3. а б в г д е ж Hans L.C. Jaffé Encyclopædia Britannica
 4. а б RKDartists
 5. Beeldene Kunst in Noord-Brabant
 6. RKDartists
 7. https://www.tate.org.uk/art/art-terms/a/abstraction-creation
 8. http://americanabstractartists.org/current-members/past/
 9. https://www.gemeentemuseum.nl/nl/mondriaancollectie-gemeentemuseum-den-haag
 10. https://www.gemeentemuseum.nl/en/collections/mondrian
 11. https://www.gemeentemuseum.nl/nl/tentoonstellingen/de-ontdekking-van-mondriaan
 12. http://www.moma.org/collection/works/33419
 13. https://www.sfmoma.org/artist/piet_mondrian/
 14. Compositie in wit en zwart II
 15. EE. Seelig, ex-libris, carpe diem
 16. Boerderij met vier hoge bomen in de voorgrond I
 17. Appels op een tafel, twee op een bord
 18. Verschoven van het licht tot in de mist : 16 dichters over Mondriaan
 19. EEN EEUW IN VOGELVLUCHT — 1913.
 20. а б Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
 21. Deicher, Susanne (1995). Piet Mondrian, 1872—1944: Structures in Space. Cologne: Benedikt Taschen. ISBN 3-8228-8885-0. — с. 93 (фр.)
 22. Мондріан Піт // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1982. — Т. 7 : Мікроклін — Олеум. — 526, [2] с., [24] арк. іл. : іл., портр., карти + 1 арк с. — с. 107

Джерела, посилання, література

[ред. | ред. код]