Піт Хейн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Піт Хейн
Piet Hein
Piet Hein and H.C. Andersen (cropped).jpg
Народився 16 грудня 1905(1905-12-16)
Копенгаген, Данія
Помер 18 квітня 1996(1996-04-18) (90 років)
Фюн, Данія
Громадянство Данія[1]
Діяльність математик, поет і письменник
Alma mater Єльський університет і Копенгагенський університет

Піт Хейн (дан. Piet Hein; *16 грудня 1905 — †18 квітня 1996) — датський вчений, письменник, винахідник, художник та інженер; найбільше знаний за написання коротких віршованих афоризмів, які він називав «груками». Вони здобули велику популярність у всьому світі і саме за них він тричі висувався на здобуття Нобелівської премії (хоча цієї найвищої літературної відзнаки він так і не отримав).

Біографічні дані[ред.ред. код]

Народився в Копенгагені в Данії. Навчався в Інституті теоретичної астрономії, фізики і геофізики (пізніше Інститут Нільса Бора) Копенгагенського університету і в Технічному університеті Данії. Єльський університет нагородив його почесним ступенем в 1972 році. Помер у себе вдома на острові Фюн в 1996 році.

Він був прямим нащадком Піта Пітерсона Хейна, датського моряка і народного героя XVII століття.

Творчість[ред.ред. код]

Свої груки Хейн почав писати під час німецької окупації Данії під псевдонімом Кумбель. Залишаючись незрозумілими для ворогів, вони давали можливість висловлювати для співвітчизників всі ті почуття і думки, які хвилювали автора. Творець кібернетики Н. Вінер, який захоплювався поетичним талантом Хейна, так сказав про цю особливість його віршів: «Хейн великий майстер епіграми. Його слід читати принаймні на двох рівнях — зовнішньому і більш глибокому. І в тому і в іншому випадку він викликає в мене захоплення. Яке багатство значних думок міститься в них!»[2]

Кожен грук супроводжувався малюнком автора, що сприяло ще більшій популярності його творів. За своє життя Піт Хейн написав близько семи тисяч груків датською і близько 400 англійською мовами, видав близько 40 книг, половина з яких — збірники груків. Вони перекладалися німецькою, французькою, українською, російською, японською, китайською, есперанто та іншими мовами.

Автором українського перекладу груків Піта Хейна є рівненський поет Віктор Марач[3].

ХТО ТАКИЙ ВЧЕНИЙ?[2]
Хто і вночі не може спать,
Де б він не був — на роботі чи вдома, —
І риється в книгах, щоб те хоч знать,
Що й так всім відомо.
СТВОРЕННЯ НОВОГО[2]
Нове — теж процес, і коли його знать,
Здійснить легко й те, що вважатимуть дивом:
Слід в певних пропорціях лиш поєднать
Удавано хибне із явно правдивим.
ДВА ВІРШІ ПРО ФОРМУ І ЗМІСТ[2]
Звичайний дизайн — мистецтво підробки:
Ховає ретельно всі недоробки.
А гарний дизайн — не тільки проформа:
В нім зору доступні і зміст, і форма.

Також Піт Хейн малював, займався дизайном, придумував ігри. Відомий своїми головоломками та іграми (кубики сома, гекс, тік-такс тощо). В 1964 р., працюючи над проектом шляхової розв'язки для центральної частини Стокгольма, П. Хейн застосував нову геометричну форму — супереліпс[4], математично описаний і досліджений вперше французьким математиком Габрієлем Ламе, а також першим використав тіло обертання супереліпса «суперяйце» як частковий випадок супереліпсоїда, що знайшли широке застосування в сучасному дизайні.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б (unspecified title)
  2. а б в г Віктор Марач Вірші. Із Піта Хейна. на сайті «Поетичні майстерні».
  3. Віктор Марач. Авторська картка. на сайті «Поетичні майстерні».
  4. Gardner, Martin Piet Hein's Superellipse. – in Gardner, Martin: Mathematical Carnival. A New Round-Up of Tantalizers and Puzzles from Scientific American. New York: Vintage, 1977, pp. 240–254.

Посилання[ред.ред. код]