П'ята французька республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Французька Республіка
République Française

Прапор Герб
Девіз: Liberté, Égalité, Fraternité
(Свобода, Рівність, Братерство)
Гімн: "La Marseillaise"
(Марсельєза)
Розташування Франції
Столиця Париж
Найбільше місто Париж
Офіційні мови французька
Форма правління Президентсько-парламентська республіка
Президент
Прем'єр-міністр
Еммануель Макрон
Едуар Філіпп
Площа
 - Загалом 551 695 км² (47-а)
 - Внутр. води 0,26 %
Населення
 - перепис 2016 р. 66 842 134[1]
 - Густота 122/км² (94)
ВВП (ПКС) 2011 р., оцінка
 - Повний 2,218 трлн $ (9)
 - На душу населення 35 156 $ (24)
ВВП (ном.) 2011 рік, оцінка
 - Повний 2,776 трлн $ (5)
 - На душу населення 44 008 $ (20)
Валюта Євро - € (EUR)
Часовий пояс  (UTC+1)
Домен .fr
Телефонний код +33
Історія Франції
Портал Франція
Armoiries république française.svg

Доісторична Франція

Античність
Галлія
Римська Галлія (50 до н. е.486)

Середньовічна Франція
Династії:
Меровінги (481751)
Каролінги (751987)
Капетинги (9871328)
Валуа (13281589)
Бурбони (15891792, 18141848)
Станова монархія у Франції (13021614)
Дореволюційна Франція

Французький абсолютизм (16431789)

Сучасна Франція
Французька революція (17891799)
Конституційна монархія (17911792)
Перша республіка (17921804)
Перша імперія (18041814)
Реставрація Бурбонів (18141830)
Липнева монархія (18301848)
Друга республіка (18481852)
Друга імперія (18521870)
Третя республіка (18701940)
Паризька комуна (1871)
Режим Віші (19401944)
Тимчасовий уряд (19441946)
Четверта республіка (19461958)
П'ята республіка1958)

П'ята республіка — період французької історії з 1958 року по теперішній час, визначається прийнятою в 1958 році новою конституцією Франції.

У порівнянні з Четвертою республікою (1946 - 1958) в ній значно посилені повноваження президента республіки, який має право розпуску парламенту і обирається всенародно (з 1962 по 2000) на сім років (з 2000 року — на п'ять років). Якщо в першому турі жоден з кандидатів не набере 50% +1 голос, потрібен другий тур голосування (на практиці другий тур був потрібний завжди).

Особливість даної Конституції полягає в тому, що, оскільки вона складалася професійними політиками, її положення, перш за все, адресуються на практику функціонування політичної системи. Як сказав Домінік де Вільпен, сутність діючих французьких державних інститутів полягає в тому, що «… Президент — керує, уряд — управляє, парламент — законодавствує …»

Народження[ред.ред. код]

Відправною точкою до заснування П'ятої Республіки була алжирська криза, з якою Четверта республіка протягом чотирьох років не могла впоратись, а саме: події 13 травня 1958 року, коли верхівка французької армії, марно подавляла алжирське національне повстання, вийшла з покори цивільній владі і, більше того, почала відкрито диктувати їм свої умови. На цей виклик Франції та Республіки — а це був саме виклик, оскільки армія зазіхнула на священний французький принцип беззаперечного підпорядкування армії державі — законна влада так і не змогла дати рішучу відповідь.

Таким чином, Четверта французька Республіка отримала смертельний удар, від якого так і не змогла оправитися. Державна влада опинилася в стані нокауту. Рано чи пізно, Четверта Республіка повинна була потиснути плоди своєї праці. Заснована Конституцією 1946 року, вона, незважаючи на всі вади Третьої Республіки та її безславний кінець, практично зберегла в недоторканності згубну для Франції систему владарювання: безсилий глава держави, зате всесильний парламент, і цілком залежний від його волі уряд. Треба сказати, Четверта Республіка стала «гідною» спадкоємицею своєї попередниці: за 12 відведених їй Історією років змінилося 22 уряди, які керували країною в середньому 6 місяців, а в готель Мантіньон — резиденція Глави французького Уряду — 12 разів приходив новий господар.

Не дивно, що державну владу постійно сковував параліч, прихований або явний. Але тоді, навесні 1958 року, він поставив Францію на край громадянської війни. Давня країна могла відразу розпрощатися з демократією, деградувавши до рівня латиноамериканських республік, де армія силою нав'язує державі свої рішення. І однієї іскри вистачило б, щоб французька Нація спопелила саму себе у вогні кривавої міжусобиці. І ось, в годину суворих випробувань, Франція «минулого, сьогодення і майбутнього» закликає до влади генерала де Голля, символ і главу французького Опору, що користується незаперечним авторитетом батька Нації. Отримуючи, у повній відповідності з Конституцією 1946 року, владу з рук Національних Зборів, генерал де Голль поставив три умови, на яких погодився б узяти кермо влади: — надання Уряду необмежених повноважень у врегулюванні алжирської кризи; — управління країною протягом шести місяців декретами Уряду і, відповідно, розпуск Парламенту на канікули на цей же термін; — і, нарешті, головне, делегування Уряду установчої влади з тим, щоб воно в терміновому порядку розробило нову Конституцію. Всі ці умови були виконані.

Конституційні ідеї Шарля де Голля[ред.ред. код]

Конституція 1958 року була, за деякими винятками, породженням голлізму. Викладаючи їх коротко, можна сказати, що вони передбачають «сильну владу» на чолі з «авторитетним арбітром», «якому народ дав мандат і кошти підтримувати національний інтерес, незалежно від того, що могло б статися», при збереженні принципу «поділу та балансу влади», демократії, прав і свобод особистості.

Він вважає, що держава у Франції має бути «владною структурою, здатною приймати серйозні рішення і здійснювати рішучі дії, що виражають виключно національні інтереси і службовці тільки їм». Автор «Військових мемуарів», виданих після Другої світової війни, так змальовує ідеальний, на його думку, проект Республіканської держави для Франції:

« «З моєї точки зору, необхідно, щоб у держави був голова, тобто керівник, в якому нація могла б бачити людину, відповідальну за основу держави і гаранта її долі. Необхідно також, щоб здійснення виконавчої влади, що служить виключно інтересам всього співтовариства, не відбувалося від парламенту, що об'єднує представників різних партій, що виражають інтереси вузьких груп. Ці умови вимагають, щоб глава держави не належав до жодної партії, призначався народом, сам призначав міністрів і мав право консультуватися з країною, або шляхом референдуму, або шляхом заснування асамблей, і, нарешті, щоб він мав повноваження у разі небезпеки для Франції забезпечити цілісність і незалежність країни. Крім обставин, при яких президент зобов'язаний втрутитися, уряд і парламент повинні співпрацювати, парламент має право контролювати уряд і зміщати його, але при цьому вища посадова особа країни є третейським суддею і має можливість вдатися до суду народу.» »

У знаменитій промові у Байє, виголошеній їм у 1946 році, (т. зв. «Конституція Байє»), де Голль проголошує свого роду хартію голлізму щодо державних інститутів:

« «Демократичні принципи та досвід вимагають, щоб всі гілки влади - і виконавча, і законодавча, і судова - були чітко розмежовані і повністю врівноважені і щоб над можливою політичною неузгодженістю панувати національний арбітр, здатний забезпечити дух наступності в умовах існування різношерстих за партійним складу урядів ...» »

Четверта Республіка, незважаючи на заклик де Голля «забезпечити владу, авторитет і гідність уряду», була зразком режиму асамблеї, тобто всевладдя парламенту, що приносило Франції одні лише біди. А раз так, як сказав сам де Голль, «попри те, що Республіка врятована, вона все ще має бути відновлена».

Підготовка та прийняття Конституції 1958 року[ред.ред. код]

Попри те, що, згідно із законом про перегляд Конституції, на допомогу Уряду був створений Конституційний консультативний комітет, покликаний заповнити парламентський контроль за розробкою Конституції, основна робота зі складання нового Основного Закону Франції була доручена команді молодих членів Державної Ради під керівництвом міністра юстиції Мішеля Дебре. Голліст «першої години», непримиренний противник державної системи Четвертої Республіки, Дебре, гаряче схвалював ідеї, висловлені де Голлем у промові в Байє, і одночасно прихильник британських парламентських традицій, він наполіг на введенні посади Прем'єр-міністра, який очолює Уряд, як автономного, в тому числі й відносно Президента Республіки, державного органу.

Таким чином, була збережена політична відповідальність Уряду перед Парламентом. Надалі це дало змогу забезпечити «співіснування» на найвищому щаблі державної влади, коли парламентська більшість і Президент Республіки не належали до одного і того ж політичного руху. Слід відзначити також, що для уникнення повторення сценарію народження Четвертої Республіки, коли написання Конституції було віддано на відкуп Установчих Зборів, у результаті чого представлені в ньому партії перетворили процес її розробки в політичні ігрища, Конституція П'ятої Республіки складалася в таємниці. Нарешті, остаточна версія конституційний реформи була опублікована 4 вересня того ж року. Як і наказував Конституційний закон від 3 червня 1958 року, референдум за проектом нової Конституції відбувся 18 вересня, як в метрополії, так і в «заморських територіях». У призначений день, щоб виконати свій громадянський обов'язок, виборчі дільниці відвідали більше 22 мільйонів французьких громадян із 26, що володіють виборчими правами. «Так» відповіли понад 17 мільйонів французів і француженок, тобто 79,3% голосуючих виборців. Отже, П'ята Республіка була встановлена, і встановлена ​​гарячим бажанням переважної більшості французького народу.

Президент Республіки[ред.ред. код]

Захищаючи перед Державною Радою проект нової Конституції, Мішель Дебре порівнював нову роль Президента Республіки з «замком зводу» державного будинку, призначеного цементувати його опори. З номінальною фігури, «конституційного каліки» (Р. Пуанкаре), Президент Республіки стає справжнім главою Держави, зберігачем Конституції, гарантом Республіки, верховним арбітром, який «забезпечує нормальне функціонування публічних влад». Відтепер Франція буде ототожнюватися зі своїм Президентом, бо він як гарант «незалежності, територіальної цілісності та міжнародних договорів», що втілює у своїй особі наступність у її державної влади, буде нести відповідальність за Францію, за її існування і майбутнє, захищати її вищі національні інтереси.

Ясно, що для того, щоб Президент Республіки зміг повною мірою здійснювати свої функції третейського судді, який стоїть над тріадою державних властей, йому необхідні широкі повноваження. Конституція наділяє його ними. Так, продовжуючи головувати в Раді міністрів, Президент Республіки буде на свій розсуд призначати і зміщувати Прем'єр-міністра і, за пропозицією останнього, інших членів Уряду. Тут же, після обговорення в єдиній колегії міністрів, виносить рішення іменем Уряду, він підписує декрети. Хоча Президент і раніше не має права законодавчої ініціативи, що належить Прем'єр-міністру та членам Парламенту, він стверджує закони, прийняті Парламентом, залишаючи за собою право вето. Він може передати закон до Конституційної Ради, щоб та перевірила його зміст на відповідність Конституції. Але й це не головне. Тепер Президент Республіки може, за пропозицією Уряду або Парламенту, винести на референдум будь-який законопроект, що стосується «організації державної влади, реформ у економічній та соціальній політиці нації і публічних служб, які до цієї політики мають відношення, або законопроект, що дозволяє ратифікацію якого-небудь міжнародного договору, який, не суперечачи Конституції, і може позначитися на функціонуванні державних інститутів». Таким чином, Глава держави стає відтепер сполучною ланкою між французькою Нацією та її Владою, бо він, і тільки він, має право безпосередньо звертатися до народу, джерелу суверенітету при демократичному режимі, щоб той сам висловив свою волю.

Крім того, Президент Республіки може закликати Націю винести свій вердикт, користуючись належним лише йому правом розпуску Національних Зборів, отримавши консультацію Прем'єр-міністра і голів палат Парламенту. Єдина умова, яку зобов'язаний дотримати Президент — прочекати рік з моменту попереднього розпуску.

Нарешті, всі ці владні повноваження французького Президента вінчає прерогатива, надана йому статтею 16 Конституції. Коли Франція виявляється втягнута в найважчу національну кризу, є небезпека військового вторгнення або республіканські інститути знаходяться під загрозою, а «нормальне функціонування конституційних державних властей припинено», Президент Республіки після консультації з Прем'єр-міністром, головами палат Парламенту, а також з Конституційною радою, висловлює себе повнотою влади з тим, щоб «забезпечити в найкоротші терміни конституційній державній владі засоби для виконання їх завдань». Мова не йде про «президентську диктатуру», тому що Конституція зобов'язує Президента скликати Парламент і забороняє розпускати Національні Збори, поки надзвичайний стан не буде скасовано. Це повноваження Президента не може бути вжито проти Республіки, бо в іншому випадку у відповідь реакцією Парламенту, що перетворюється в Верховний Суд, стане його відмова від посади. Навпаки, його мета — захистити Францію, коли випробувані шляхи виходу з національної кризи закінчаться провалом. Так, соратник де Голля ще з лондонської пори, юрист Рене Капітан називав статтю 16 «конституціоналізацією Заклику 18 червня 1940 року». Сам де Голль у «Мемуарах надії» так висловлюється з цього приводу: «Яке виправдання статті 16, — запитували, вручає главі держави владу в ім'я порятунку Франції у разі, якщо їй загрожує катастрофа?» Я нагадав, саме через відсутність такої статті в червні 1940 року президент Лебрен, замість того, щоб переїхати з державним апаратом в Алжир, закликав маршала Петена і відкрив тим самим шлях до капітуляції, і що президент Коті, навпаки, діяв в дусі статті 16 (ще до її прийняття), коли щоб уникнути громадянської війни зажадав від Парламенту припинення будь-якої опозиції проти повернення генерала де Голля до влади "Отже, Президент Франції стає верховної інстанцією, що стоїть над політичними битвами, що поєднує в ім'я Франції різнорідні політичні сили, він буде людиною, що говорить від імені всієї Франції, а тому буде самостійно діяти, призначати, керувати, вести переговори і, нарешті, витягати її, в разі необхідності, з національної кризи.

«Раціоналізований парламентаризм»[ред.ред. код]

Крім Президента Республіки, докорінної перебудови зазнали такі основоположні інститути Республіки, як Уряд і Парламент. Рухомі ідеєю дати Франції режим, який забезпечив би її велич і процвітання, вберіг її корабель від катастроф у бурі моря Історії, творці Конституції 1958 року вирвали, як дантист вириває хворий зуб, корінь зла, завдяки якому так погано закінчили Третя і Четверта Республіки — всевладдя Парламенту, що веде до вальсу урядів.

Ясно, що про ефективність, стабільність та спадкоємність влади в таких умовах можна було тільки мріяти. Але саме в цьому потребувала Франція. І саме це «раціоналізований парламентаризм», зберігши найкращі французькі демократичні традиції, їй і дав. У першу чергу, Уряду повертається повнота виконавчої влади, а разом з нею і центральна роль у відносинах між виконавчим і законодавчим органом. Уряд відтепер «визначає і проводить політику Нації». Воно перестає бути ще одним комітетом, виробленим на світ палатою депутатів, цілком залежать від найменшого подиху вітерця в політичному житті, бо призначений, починаючи з Прем'єр-міністра, кожен член Уряду, призначений Президентом Республіки, не може поєднувати міністерський портфель з парламентським мандатом. А тому змінюється і призначення Парламенту. Тепер «політичне вираження загального голосування» (Ж. Ширак) буде не нав'язувати Уряду свою волю, але, контролюючи дії міністерства, підтримувати його, законодавствувати і обговорювати вектора розвитку Нації. Ніхто не буде заперечувати, що головна функція, складова кістяка повноважень Парламенту, функція, яку делегує Нація обраним нею народного представництва — це складання законів, іншими словами, обов'язкових для всіх і кожного правил, що регулюють найважливіші сфери життя країни. Виконавча влада проводить їх у життя, видаючи з цією метою регламентарні акти, щоб у точності забезпечити їх виконання. Тому Конституція виділяє «домен» закону, в межах якого Парламент може приймати акти і за межі якого він не може переступати. Всі питання, що не входять в область законодавства, регулюються регламентарною владою, розділеною, згідно з Конституцією, між Президентом Республіки і Урядом. З новими ролями, встановлених Конституцією Парламенту та Уряду, якісно перетворюється законодавчий процес. Червона нитка, що проходить через всі положення Конституції 1958 року, що стосуються законодавчої процедури, — ті, хто несуть вищу відповідальність за застосування закону, не тільки мають право, але й зобов'язані брати активну участь у всіх етапах його складання.

Відтепер Уряд буде виступати у прийнятті закону на перших ролях, володіючи великими засобами для того, щоб нав'язати Парламенту свою точку зору. Так, законопроекти та законодавчі пропозиції, схвалені Урядом, розглядаються на його вимогу палатою в пріоритетному порядку і в тому, якому він встановить. Він може зняти з обговорення будь-який законопроект, поки він не прийнятий Парламентом. Уряд також має право вимагати в будь-яку хвилину від палати єдиного голосування щодо всього або частини обговорюваного в ній тексту, зберігши лише ті поправки, з якими він згодний.

Права парламентаріїв звужуються: Конституція забороняє приймати законопроекти і поправки, запропоновані депутатами і сенаторами, «якщо наслідком ухвалення було б або скорочення державних коштів, або створення чи збільшення витрат». Звужуються, щоб стати надійною перешкодою на шляху до демагогії, настільки часто захоплюючої парламентські асамблеї, і змусити народних обранців справді, а не фальшиво служити Франції. Хоча, в принципі, Конституція вимагає обопільної згоди Національних Зборів і Сенату щодо тексту майбутнього закону, Уряд може прискорити хід законодавчого механізму, щоб врегулювати світом розбіжності між палатами, скликавши паритетну змішану комісію, якій доручається виробити компромісний варіант, прийнятний як для депутатів, так і сенаторів. Однак, знову ж таки, лише Уряд вирішує, чи слід виносити результати роботи комісії на суд палат Парламенту, причому жодна поправка до них не може бути прийнята без його згоди. Нарешті, якщо і цей шлях завів у глухий кут, Уряд має право, після ще одного читання в кожній палаті, звернутися до Національних Зборів, щоб вони прийняло остаточне рішення. Виняток становлять лише органічні закони, що стосуються Сенату, які не можуть бути прийняті без згоди верхньої палати.

Не можна не відзначити також, що проект або пропозиція закону взагалі приймається Національними Зборами без обговорення і голосування, якщо Уряд пов'яже з ним питання про довіру до проведеної нею політики, а резолюція осуду не буде внесена протягом наступних 24 годин або прийнята Національними Зборами.

Таким чином, Конституція озброює Уряд хорошим арсеналом засобів для втручання в законодавчий процес, маючи на увазі, що воно вдається до них у основному тоді, коли законодавці перебувають у стані колапсу або розділені тріщиною розладу між палатами, або коли народним представникам треба нагадати про відповідальність, яку вони несуть перед країною.

Кульмінацією очищення французького парламентаризму від домішок режиму зборів, без сумніву, став новий порядок зміщення Уряду.

Так, кабінет міністрів продовжує нести колективну та солідарну відповідальність перед Національними Зборами, що забезпечує відповідність складу виконавчого органу балансу сил у нижній палаті — інакше воно його ж і скине, висловивши вотум недовіри. Однак Конституція захищає Уряд кільцем перепон на шляху винесення йому резолюції осуду, що тягне за собою його відставку:

1) резолюція осуду може бути висунута як мінімум 1/10 частиною депутатів, і голосується нижньою палатою тільки через 48 годин після її внесення;

2) при голосуванні про висловлення вотуму недовіри підраховуються лише голоси, подані за резолюцію осуду: хто голосував проти або утримався, не з'ясовується; вотум недовіри може бути винесено більшістю депутатів, що становлять Національні Збори,

3) депутат не може підписувати більше трьох резолюцій осуду протягом однієї і тієї ж черговій сесії і більше однієї резолюції протягом однієї і тієї ж позачергової сесії;

4) нарешті, Прем'єр-міністр, після обговорення в Раді міністрів, може поставити перед Національними Зборами питання про довіру до Уряду зв'язку з голосуванням по його програмі, декларації про загальну політику або парламентського акту, і в цьому випадку, щоб відмовити Уряду в довірі, опозиції необхідно домогтися прийняття Національними Зборами резолюції осуду.

Якщо Уряду виражений вотум недовіри, то Прем'єр-міністр зобов'язується статтею Конституцією вручити Президентові Республіки заяву про відставку очолюваного ним кабінету. Таким чином, згуртований Уряд буде керувати Францією, Парламент стане підтримувати його, не забуваючи про контроль над його політикою, засукавши рукави, щоб якісно законодавствувати і збереже ранг вищої трибуни, з якої Франція говорить про свої надії, прагненнях і сподіваннях.

Конституційна Рада[ред.ред. код]

Безсумнівно, одним із найвдаліших нововведень П'ятої Республіки було створення Конституційної Ради, покликаної блокувати закони, прийняті Парламентом, якщо ті не відповідають Конституції. Втім, і не тільки. Правда, якщо спочатку Конституційна Рада засновувалася як державний орган, який буде стримувати парламентські наміри взяти та й «відкусити» частину компетенції виконавчої влади, то згодом вона утвердила себе як вищу інстанцію, незалежну в своїх судженнях, у спорах між законодавцем і виконавцем, і, що особливо важливо в очах французів, вартовим прав і свобод особистості. Так, Рада в 1971 році підтвердила юридичну рівність Декларації прав людини і громадянина 1789 року і Преамбули Конституції 1946 року з Конституцією, яка до них відсилає, з усіма наслідками, що випливають звідси.

Конституційна Рада складається з 9 членів, що призначаються за третинам Президентом Республіки, головою Національних Зборів, головою Сенату. Голова призначається декретом Президента Республіки. Крім того, всі колишні Президенти Франції стають довічними членами Конституційної Ради. Дев'ятирічний мандат членів Конституційної Ради, оновлюваних кожні три роки на одну третину, неможливість повторного призначення на цю посаду, несумісність перебування в Раді з функціями міністра або члена Парламенту або відкликання, забезпечують незалежність Конституційної Ради, і, як наслідок цього, неупередженість його рішень. Конституційна Рада здійснює тільки попередній конституційний контроль за прийнятими Парламентом законами, тобто до їх промульгації Президентом Республіки.

Правом звернення до Конституційної Ради наділені Президент Республіки, Прем'єр-міністр, голови палат Парламенту та, з 1974 року, 60 депутатів або 60 сенаторів. Крім того, органічні закони і регламенти палат Парламенту перевіряються Радою на відповідність Конституції в обов'язковому порядку. Понад те, Конституційна Рада виконує обов'язки центральної виборчої комісії: стежить за правильністю обрання Президента Республіки і оголошує результати виборів, виносить вердикт про правильність обрання парламентарія, якщо воно оскаржується, нарешті, стежить за правильністю проведення референдуму, передбаченого статтями 11 і 89 Конституції, і оголошує його результати. Якщо Конституційна Рада визнає у своєму рішенні неконституційність тих чи інших положень закону, то вони не можуть бути ні промульговані Президентом Республіки, ні застосовані. Рішення Конституційної Ради не підлягають оскарженню і обов'язкові для всіх органів державної влади, адміністративних і судових органів.

Конституційна практика П'ятої Республіки[ред.ред. код]

Конституція 1958 року заснувала посаду Президента як арбітра, який втілює Державу. Але що слід розуміти під президентським арбітражем? Чи повинен Глава держави для цього відійти від політики, ставши затворником в Єлисейському Палаці, який здійснює свою владу лише в тому випадку, коли державна машина летить під укіс, або ж, навпаки, зобов'язаний виступати на перших ролях, щоб захистити національні інтереси, не дати Франції збитися з правильного шляху, чого не можна досягти без втручання в політику? Суперечка двох концепцій дозволила конституційна практика перших років життя П'ятої Республіки, яка, у свою чергу, складалася під прямим впливом алжирського конфлікту.

Якщо Президент Республіки взяв у свої руки скальпель, щоб видалити на тілі Франції виразку, — алжирську проблему, Парламент і Уряд погодилися на роль асистента при керівному видаленні хірурга, а партії і зовсім уподібнилися сторонніми спостерігачами, які очікували результат операції біля порога операційної, то кожен інститут знизав плоди своєї праці. Верховна відповідальність, а значить і верховна влада, сконцентрувалася в руках Президента Республіки. Бо демократія не знає влади без відповідальності, без підтримки і схвалення народу! Референдум 1962 року, схвалив пропозицію Глави держави надалі обирати Президента країни безпосередньо народом, остаточно затвердили Президент Республіки в ранзі національного вождя, бо він, на противагу депутатам, що обирається по округах, і призначаємим міністрам, є відтепер єдиним обранцем всієї Нації. Так П'ята Республіка еволюціонувала з парламентського режиму з посиленою президентською владою в режим напівпрезидентською, вірніше, винайшла останній.

У чому своєрідність напівпрезидентської республіки? Вона змішує в казані найкращі елементи парламентського та президентського режимів: від першого вона бере парламентську відповідальність Уряду, активну участь останнього на всіх стадіях законодавчої та бюджетної процедури, від другого — Президента, що обирається прямим і загальним голосуванням, що володіє відповідною владою. Однак відмінність від того й іншого полягає в тому, що Президент Республіки відповідає за довгостроковий розвиток Нації, дивлячись вдалину, за обрій, тоді як Уряд, надихаючись загальними напрямами, визначеними Президентом, вирішує проблеми дня сьогоднішнього. Іншими словами, Глава держави займається питаннями зовнішньої політики, оборони і збройних сил, а Уряд — економічну, соціальну, фінансову і.т.д. політику. Втім, влада Президента тягнеться так широко, як його підтримує Національні Збори. Якщо він спирається на парламентську більшість, контролює Національні Збори, то Прем'єр-міністру уготована доля «директора кабінету Президента Республіки» з усіма наслідками, що випливають звідси. Реальним Главою Уряду стає Президент, визначає лінію Держави, а Прем'єру не залишається нічого іншого, щоб підкоритися його волі. Відповідно, за логікою речей, Президент може «попросити» главу кабінету подати у відставку. Так покинув в 1962 році свій пост архітектор інститутів П'ятої Республіки Мішель Дебре, що розійшовся з де Голлем з питання врегулювання алжирського конфлікту. Ясно, що Прем'єр-міністр у цьому разі стає главою парламентської більшості, координуючого його діяльність з політикою Уряду. Однак баланс сил кардинально змінюється, коли парламентські вибори виграє опозиція. Так вже було в 19861988, 19931995, 19972002 роках, коли Президент і парламентська більшість належали до різних політичних силам. У цьому випадку, зрозуміло, влада Президента скорочується до буквального слідування положенням Конституції, хоча його прерогативи в зарезервованій сфери, куди входить дипломатія, оборона і армія, у більшій частині зберігаються. Він змушений призначити Прем'єр-міністром людину, що влаштовує парламентську більшість, бо в противному випадку йому буде винесений вотум недовіри. Ясно, що Уряд дійсно «визначає і проводить політику», спираючись на підтримку Національних Зборів. Ця виняткова ситуація іменується французами як «співіснування» на державному Олімпі.

Історія П'ятої республіки[ред.ред. код]

Ініціатором конституційної реформи був Шарль де Голль, що прийшов до влади в травні 1958 на хвилі алжирської кризи, який у грудні того ж року був обраний першим президентом П'ятої республіки. У 1965 де Голь був обраний на другий термін, але в 1969 пішов у відставку (після Травневих подій 1968). Президентом республіки був обраний його близький сподвижник Жорж Помпіду, який помер у 1974. Після смерті Помпіду на виборах переміг центрист Валері Жискар д'Естен, що пробув при владі один повний термін (до 1981), коли поступився соціалісту Франсуа Міттерану . Міттеран (переобраний в 1988 на другий термін) перебував при владі 14 років, довше, ніж будь-який інший президент Франції; в 19861988 і 19931995 при ньому діяли праві кабінети міністрів (політика « співжиття»). У 1995 (коли Міттеран вже не балотувався) соціалісти зазнали поразки, і до влади прийшов мер Парижа, прем'єр у 19741977 і 19861988, Голліст Жак Ширак. У 19972002, у свою чергу, прем'єром при Шираку був лівий Ліонель Жоспен.

Вибори 2002 року стали сенсацією: всі кандидати набрали менше 20% голосів, а в другий тур разом з Шираком вийшов ультраправий націоналіст Жан-Марі Ле Пен, який набрав трохи менше 17% голосів. Все суспільство, включаючи опонентів Ширака, об'єдналося в коаліцію проти Ле Пена, і в другому турі Ширак здобув нищівну перемогу, набравши понад 80% голосів. Весь другий термін Ширака (20022007) уряди формували праві, популярність яких знижувалася після низки соціально-економічних рішень.

Вибори 2007 року, що протікали при великому напруженні суспільної боротьби і високій явці виборців, принесли у другому турі перемогу лідеру правої партії «Союз за народний рух» (спадкоємиці голлістської партії), міністру внутрішніх справ у 2002 - 2007 Ніколя Саркозі.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Démographie - Population au début du mois - France métropolitaine. Insee.fr. Національний інститут статистики і економічних досліджень Франції. Процитовано 13 грудня 2016.