П'ятикінцева зірка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
П'ятикінцева зірка

П’ятикінцева зірка — один з найдавніших символів-ідеограм. Утворюється з’єднанням ліній однакової довжини під кутами 36 ° у кожній точці. Продовження ліній всередині зірки до сходження ліній разом утворює пентаграму. П’ятикінцева зірка є важливим релігійним та ідеологічним символом, і тому широко використовується.

Піфагор стверджував, що така зірка, або, як він її називав, гігієя (ύγιεια) (на честь грецької богині здоров'я Гігієї) є математичною досконалістю, оскільки приховує в собі золотий перетин (φ = 1,618).

Символіка[ред.ред. код]

  • В ісламі зірка символізує з'єднання п'яти основних стовпів релігії;
  • Забарвлена зеленим кольором п'ятикінцева зірка є символом міжнародного руху Есперанто;
  • Зірка, промені якої забарвлені різними кольорами, є символом друзів;
  • П'ятикінцева червона чи золота зірка — символи Червоної армії, СРСР і багатьох інших країн Варшавського договору.

П'ятикінцева зірка — пентакль, як символ охорони й безпеки відома понад три тисячі років[1]. Її використовували у своїх тотемах і ритуальних малюнках первісні люди та представники найдавніших цивілізацій на територіях сучасної Греції, Ірану, Іраку й Туреччини. Пентакль був шанованою емблемою в Японії й у американських індіанців. У саамів російської Лапландії п'ятикінцева зірка вважалась універсальним оберегом, що захищає оленів, — основу життєвого ладу більшості жителів півночі.

П'ятикінцева зірка нагадує людину з витягнутими в боки руками й розставленими ногами, на кшталт малюнків Леонардо да Вінчі й Агріппи Неттесгеймського.

Різдвяні зірки[ред.ред. код]

Іноді, під час святкування Різдва для урочистих прикрас поряд із восьмикінцевими зірками, що символізують вифлеємську зірку, використовують і п'ятикінцеву.

Монументальне мистецтво[ред.ред. код]

Геральдика[ред.ред. код]

Прапори[ред.ред. код]

Ордени й медалі[ред.ред. код]

Знаки розрізнення[ред.ред. код]

Алея Слави в Голлівуді[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]