П'єр Луї Мопертюї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
П'Мопертюїєр Луї Мопертюї
фр. Pierre Louis Moreau de Maupertuis
PierreLouisMaupertuis.jpg
Народився 17 липня 1698(1698-07-17)
Сен-Мало
Помер 27 липня 1759(1759-07-27) (61 рік)
Базель, Базель-Штадт, Швейцарія[1]
Громадянство Flag of France.svg Франція
Національність француз
Ім'я при народженні Pierre-Louis Moreau de Maupertuis
Діяльність астроном та геодезист
Відомий Класична механіка
Астрономія
Геодезія
Членство Французька академія
Прусська академія наук
Лондонське королівське товариство
Французька академія наук
Шведська королівська академія наук
Російська академія наук
Нагороди

П'єр Луї Мопертюї (фр. Pierre-Louis Moreau de Maupertuis; *17 липня 1698—†27 липня 1759) — французький астроном та геодезист.

Біографія[ред.ред. код]

Lettres

Народився в Сен-Мало і, отримавши чудову домашню освіту, став драгунським офіцером, проте природні нахили до точних наук змусили його в 1720 р. вийти у відставку і жити завершеним самітником. Побувавши в 1728 р. в Англії, Мопертюї повернувся прихильником та розповсюджувачем ідей Ньютона, тоді ще мало відомого в Європі. В 1731 році Мопертюї був вибраний членом Паризької академії наук а потім був призначений головою геодезичної експедиції для вимірювання довжини градуса меридіана в Лапландії з метою встановлення форми Землі. Підтвердженя теоретичо передбаченої Ньютоном форми Землі принесло Мопертюї знаменитість.

За запрошенням короля Фрідріха II Мопертюї в 1741 р. переселився в Прусію і 1745—1753 рр. був президентом фізико-математичного відділення Берлінської академії. Останні роки свого життя провів у Парижі. Крім звітів про градусне вимірювання («La figure de la terre», «Relation du voyage au cercle polaire» та інше), написав декілька підручників по астрономії; в трактаті «Essay de Cosmologie» (1750) він виклав кілька цікавих гіпотез і, між іншим, увів у механіку поняття, відоме сьогодні як принцип найменшої дії. Повна збірка праць Мопертюї видана в Ліоні в 1768 році.

Мопертюї відомий своєю перепалкою з Вольтером. Останній написав епіграму на безмірне честолюбство Мопертюї, який насмілився зобразити себе, у вигляді фігури, що однією рукою стискає Землю (алегоричний образ геодезиста). Нападки Мопертюї на Кеніга, який претендував на пріоритет відкриття принципу найменшої дії, спонукали Вольтера написати окрім епіграми в «Micromegas» ще й "Доктор Акакія, папський лікар" («Docteur Akakia, medecin du pape»). Нападки Вольтера нанесли сильний удар по репутації Мопертюї і навіть прискорили його смерть. Мопертюї вмер в присутності двох капуцинів: перед смертю він визнав, що християнство "веде людину до надзвичайного блага за допомогою найвеличніших із можливих засобів".

До Мопертюї звернені два віршовані послання пруського короля Фрідріха II Великого (як і всі інші вірші Фрідріха, написані французькою мовою) З німецького перекладу їх переклав на російську мову прозою молодий Г. Р. Державін — в складі знаменитих «Од, сочинённых при горе Читалагае». Під пером Державіна, котрий не знав французької мови, Мопертюї перетворився в «Мовтерпия».

В честь Мопертюї названий кратер на Місяці.

Дивіться також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Mary Terrall, The Man Who Flattened the Earth: Maupertuis and the Sciences in the Enlightenment. Chicago: University of Chicago Press, 2002 ISBN 0-226-79360-5
  • David Beeson: «Maupertuis: An Intellectual Biography» . Oxford: Voltaire Foundation, 1992. From the series: Studies on Voltaire and the eighteenth century

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]