Рабство в США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чорношкірий раб, після покарання ударами батога. Луїзіана, 1863

Рабство в США — система рабовласництва та використання праці рабів, що існувала в США в 16191865 роках. Більшість рабів були африканцями, насильно вивезеними з місць проживання, і їх нащадками.

Вперше африканські невільники були завезені в британську Віргінію англійськими колоністами в 1619 р. Станом на 1860 рік, з 12-мільйонного населення 15 американських штатів, де зберігалося рабство, 4 мільйони були рабами[1]. З 1,5 млн сімей, що жили в цих штатах, понад 390 тис. сімей мали рабів.

Праця рабів широко використовувався в плантаційному господарстві, дозволяючи отримувати американським рабовласникам високі прибутки. У першій половині XIX століття національне багатство Сполучених Штатів значною мірою було засновано на експлуатації рабської праці[2]. За період з XVI століття по XIX століття в країни Америки було завезено близько 12 мільйонів африканців, з них близько 645 тис. — на територію сучасних США.[3][4][5]

18 вересня 1850 Конгрес США прийняв закон про втікачів рабів, що дозволяв пошук і затримання втікачів рабів на територіях, де рабство було вже скасовано. Закон зобов'язував населення всіх штатів активно брати участь в затриманні рабів-утікачів і передбачав суворе покарання для рабів, тих, хто їх переховував і тих, хто не сприяв затриманню раба. У всіх південних і північних штатах засновувалися особливі уповноважені з ловлі рабів, яким слід надавати сприяння. Спійманих рабів поміщали у в'язницю і під озброєною охороною повертали рабовласникові. Щоб раб був визнаний збіглим, достатньо було, щоб будь-який білий заявив і підтвердив під присягою, що цей негр є рабом, який втік від нього[6].

На індіанській території, яка формально не входила до складу США і де проживали виселені в 1830-і рр. з південних штатів П'ять цивілізованих племен, рабство в окремих випадках зберігалося до 1870-х рр. При цьому положення рабів в індіанців було краще в порівнянні з південними штатами, а значну частину племені семінолів становили афроамериканці і нащадки змішаних індіансько-афроамериканських шлюбів.

Рабство було скасовано після завершення Громадянської війни 1861–1865 років і прийняття Тринадцятої поправки до Конституції США в грудні 1865 року, фактично поклавши остаточний кінець рабству в США, зробивши його протизаконним і антиконституційним. В наш час[Коли?] це явище в США вважається одним з найганебніших епізодів в історії країни. Серед американців не вщухають суперечки про те, чи повинна держава якось відшкодувати сучасним нащадкам рабів той матеріальний і духовний збиток, який був заподіяний рабством їх предкам.

Сучасність[ред.ред. код]

За даними щорічної доповіді Global Slavery Index 2014, Сполучені Штати займають 145-те місце у світовому рейтингу рабства за процентним відношенням до кількості населення і 67-ме — за загальною кількістю рабів (6 тисяч 100). Загалом рівень рабства в США визначається як низький.

Автори звіту стверджують, що Сполучені Штати Америки є місцем експлуатації як для американських громадян та і для іноземних громадян, переважно з Мексики, Філіппін, Таїланду, Гондурасу, Гватемали, Індії та Ель-Сальвадору. Чоловіки, жінки і діти використовуються у країні як підневільні працівники та в секс-індустрії.

Жертви примусової праці є в таких секторах, як домашня прислуга, охорона здоров'я на дому, громадське харчування, промисловість, будівництво і сільське господарство, догляд за хворими, виробництво одягу, салони краси, послуги з прибирання приміщень та подорожі продажі, а також інші.

Уряд США займає активну і цілеспрямовану політичну позицію щодо сучасного рабства. Минулого року (2013) 37 штатів прийняли нові закони щодо боротьби з торгівлею людьми, в той час як Міжвідомча цільова група Президента США з моніторингу та боротьби з торгівлею людьми (PITF) випустила перший федеральний «Стратегічний план дій щодо послуг жертвам торгівлі людьми в Сполучених Штатах 2013–2017». Незважаючи на великі загальнодержавні події в законодавчому захисті та дієву політику після 2013 року, фінансування проектів і підтримки жертв, як і раніше, недостатньо. Експлуатовані трудящі-мігранти часто стикаються з перешкодами в доступі до захисту через політизацію імміграційної політики, мовні бар'єри, домашнє насильство, упереджене ставлення до певних груп (таких як ЛГБТ)[7].


Примітки[ред.ред. код]

  1. 1860 Census Results
  2. James Oliver Horton; Lois E. Horton (2005). Slavery and the Making of America. New York: Oxford University Press, p. 7. ISBN 0-19-517903-X. "The slave trade and the products created by slaves 'labor, particularly cotton, provided the basis for America's wealth as a nation. Such wealth provided capital for the country's industrial revolution and enabled the United States to project its power into the rest of the world ".
  3. Ronald Segal (1995). The Black Diaspora: Five Centuries of the Black Experience Outside Africa. New York: Farrar, Straus and Giroux. с. 4. ISBN 0-374 -11396-3. «It is now estimated that 11,863,000 slaves were shipped across the Atlantic. [Note in original: Paul E. Lovejoy, "The Impact of the Atlantic Slave Trade on Africa: A Review of the Literature," inJournal of African History30 (1989), p. 368.] ... It is widely conceded that further revisions are more likely to be upward than downward.» 
  4. Quick guide: The slave trade. bbc.co.uk. March 15, 2007. Процитовано 2007-11-23. 
  5. Stephen D. Behrendt, David Richardson, and David Eltis, W. E. B. Du Bois Institute for African and African-American Research, Harvard University. Based on «records for 27,233 voyages that set out to obtain slaves for the Americas». Stephen Behrendt (1999). Transatlantic Slave Trade. Africana: The Encyclopedia of the African and African American Experience. New York: Basic Civitas Books. ISBN 0-465-00071-1. 
  6. Єфімов А. В. . pl? oaction = show & name = amerika52 Нариси історії США. 1492–1870 рр.. Учпедгиз, Москва, 1958 р.
  7. 2014 Global Slavery Index Report

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Прапор США Це незавершена стаття про Сполучені Штати Америки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.