Рабство в Стародавній Греції

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рабство було прийнятою практикою в Стародавній Греції, як і в інших суспільствах того часу. Деякі давньогрецькі письменники (включаючи, зокрема, Аристотеля) описували рабство як природне і навіть необхідне. Ця парадигма була, зокрема, поставлена ​​під сумнів у діалогах Сократа; стоїки вперше зафіксували засудження рабства.

В основному раби використовувалися в сільському господарстві, але вони також використовувалися в каменоломнях або шахтах, а також як домашню прислугу. В Афінах було найбільша кількість рабів - до 80 000 чоловік в V і VI століттях до н.е., в середньому три-чотири раба на сім'ю, за винятком бідних сімей. Згідно із законом рабам було заборонено брати участь у політичному житті, яка призначалася тільки для громадян.

Сучасна історіографічна практика розрізняє рабське майно (особисте володіння, коли раб розглядався як предмет власності, а не як член суспільства) і пов'язані з землею групи, такі як фессалійський пінистий або спартанські лоти, які були більше схожі на середньовічних кріпаків (посилення до нерухомості). Невільничий раб - це людина, позбавлена ​​волі і вимушений підкорятися власнику, який може купувати, продавати або здавати їх в оренду, як і будь-яку іншу невільничий товар.

Академічне вивчення рабства у Стародавній Греції обтяжене серйозними методологічними проблемами. Документація роз'єднана і дуже фрагментарна, зосереджена, насамперед, на місті-державі Афінах. Ніякі трактати на цю тему конкретно не посвячені, а юриспруденція цікавилася рабством тільки в тій мірі, в якій воно забезпечувало джерело доходу. Грецькі комедії і трагедії представляли собою стереотипи, в той час як іконографія не робила істотних відмінностей між рабами і ремісниками.

Термінологія[ред. | ред. код]

Похоронна стела Мнезарета сина Сократа; молодий раб (ліворуч) стоїть перед мертвою господинею.[1] Аттика, близько 380 р до н. е.. (Glyptothek, Munich,

У стародавніх греків було кілька слів для позначення рабів, що призводило до текстової неоднозначності, коли вони вивчалися поза ними належного контексту. У Гомера і Гесіода раб називався δμώς (dmōs). Цей термін має загальне значення, але відноситься, зокрема, до військовополонених, взятих за винагороду (іншими словами, власність). У класичний період греки часто використовували ἀνδράποδον (andrapodon), (буквально "один з ногами людини") на відміну від τετράποδον (tetrapodon), "домашня худоба". Найбільш часто використовується слово для позначення рабів - δοῦλος (doulos). На відміну від слова "вільна людина" (ἐλεύθερος, eleútheros); більш рання форма першого зустрічається в мікенських написах як "до-е-ро", "раб-чоловік" (або "слуга", "раб-бондман";Та вже згодом був використаний термін οἰκέτης (oiketēs), що означає "той, хто живе в будинку", маючи на увазі домашню прислугу. [10].

Інші терміни, які використовуються для позначення рабів, є менш точними і вимагають контексту:

 • θεράπων (therapōn) - За часів Гомера це слово означало "зброєносець"; але в класичну епоху воно означало "слуга"
 • ἀκόλουθος (akolouthos) - буквально, "послідовник" або "той, хто супроводжує".
 • παῖς (pais) - "дитина", який використовується так само, як і "домашній хлопчик", також використовується в зневажливому сенсі для позначення дорослих рабів
 • σῶμα (sōma) - буквально "тіло", яке використовується в контексті емансипації.

Джерела рабства[ред. | ред. код]

Джерела рабства, в загальному, були ті ж, як і скрізь: природний приріст, війна, морський розбій, викрадення дітей, работоргівля, продаж дітей (практикувалася скрізь, крім Афін) і підкидання їх (дозволене скрізь, крім Фів), віддача в рабство неспроможних боржників; крім того, закон визнавав рабами вільновідпущеників, що не виконали своїх обов'язків по відношенню до держави, а також іноземців

Найбільш важливими ринками для работоргівлі були Кіпр, Самос, Ефес, Хіос і Афіни. Згодом всіх їх затьмарив Делос. У кожному великому місті був свій невільничий ринок. При продажу купці намагалися показати свій товар «обличчям», виставляючи його достоїнства і приховуючи недоліки, а покупця його дуже уважно його розглядали - повертали на всі боки, роздягали, змушували ходити, стрибати, бігати. Існували певні недоліки, наявність яких дозволяло повернути раба назад продавцеві.

Економічна роль[ред. | ред. код]

V ст. до н. е. - Час найвищого підйому грецької цивілізації. У цей період остаточно оформляється класичне рабство, досягає розквіту поліс.Велика кількість літератури з посібниками для землевласників (наприклад, "Економіка Ксенофона" або "Економіка Псевдо-Аристотеля") підтверджує наявність десятків рабів у господарів; вони могли бути звичайними робочими або майстрами.

Стратег Нісіас орендував тисячу рабів в срібних шахтах Лауріум в Аттиці; Гіпонікос, 600; і Філомідес, 300. Ксенофон вказує, що вони отримували по одному оболусу(грецька монета) на одного раба в день, що становило 60 драхм на рік. Це було одним з найцінніших вкладень для афінян. Кількість рабів, які працюють в шахтах Лауріум або на млинах, переробних руду, оцінюється в 30 000.

Володіння домашніми рабами було звичайною справою, головна роль домашнього раба-чоловіки полягала в тому, щоб постояти за свого господаря в його ремеслі і супроводжувати його в поїздках. Під час війни він був бетменом до Хоплити. Жінка-рабиня виконувала домашні обов'язки, зокрема, випікала хліб і займалася текстильним виробництвом.

Величезну роль у розвитку Греції зіграла перемога в греко-перських війнах (500-449 до н. е.), на час перетворила Афіни в провідне держава грецького світу. Останні десятиліття століття були ознаменовані Пелопоннеської війною (431-404 до н. Е.) Між одвічними супротивниками - Афінами і Спартою, прискорити розвиток товарно-грошових відносин і сприяла початку кризи поліса в IV ст. до н. е.

Ще більше значення, ніж у попередню епоху, набуває зовнішня морська торгівля. У цьому відношенні із стародавніх народів з греками могли зрівнятися тільки фінікійці, а в більш пізній час тільки Голландія XVI-XVII ст. може бути порівнянна з Древньою Грецією класичного періоду за вкладом в розвиток торгівлі своєї епохи. Характерно, що коли фінікійці і голландці займалися в основному посередницькою торгівлею, то давні греки, не нехтуючи посередництвом, широко вивозили свою сільськогосподарську і особливо ремісничу високоякісну продукцію.

Основними статтями експорту в інші країни були оливкова олія, вино, металеві вироби, кераміка. У Греції ввозили переважно продукти харчування (особливо зерно, солону рибу), рабів, різні види сировини (залізо, мідь, ліс, смолу, хутра, шкіру, льон, слонову кістку і т.д.).

У торгівлі окремих грецьких полісів один з одним переважали ремісничі вироби, на виробництві яких спеціалізувалася та чи інша область. Основними центрами грецької зовнішньої торгівлі були Афіни, Мілет, Коринф.

Найважливіша характерна риса грецької виробництва економіки V ст. до н. е. - Широке поширення класичного рабства.

Війни, піратство, торгівля рабами (основні джерела рабства) забезпечили різке збільшення кількості рабів. Число рабів у Греції також збільшувалося за рахунок військовополонених. Однак основна їхня частина купувалася.

Великими центрами работоргівлі були острови Делос, Хіос, самі Афіни.

Купувати рабів могли навіть представники демосу. Раби стали основними безпосередніми виробниками.

Більшість рабів було зайнято в ремеслі, рудниках і каменоломнях. Усільському господарстві праця рабів був поширений значно менше.

Існували також і вільновідпущеники, число яких в IV ст. до н. е. помітно зросла. Зазвичай вони займалися ремеслом і торгівлею.

Поширення вольно отпущеннічества, а також відпуск рабів на оброк свідчили про кризові явища в рабовласницької системі Стародавньої Греції.

У V ст. до н. е. раби використовуються у всіх сферах виробництва, стають основною робочою силою і остаточно позбавляються усіх прав.

Вважається, що в найбільш розвиненою області Греції - Аттиці - раби становили близько однієї третини населення. Особливо активно працю рабів застосовувався в ремісничих майстерень - ергастеріях. Серед ремісничих майстерень переважали дрібні (від двох до десяти рабів), проте існували і досить великі ергастерії, в яких використовувалася праця приблизно 50-100 рабів. Особливо масштабним було застосування рабської праці в гірничій справі. Так, при розробці Лавріонскіх срібних рудників (у південній частині Аттики) окремі приватні особи використовували працю 300-1000 рабів.

У сільському господарстві Греції рабська праця грав порівняно невелику роль, що пов'язано з двома основними факторами: при вирощуванні та розведенні трудомістких культур (винограду, олив, овочів) було невигідно широко використовувати низькопродуктивний працю рабів, а переважання середніх і дрібних селянських господарств виключало широкомасштабне застосування рабської праці. Грецькі селяни, як правило, всією родиною обробляли землю, використовуючи як допоміжний працю одного - семи рабів; застосовувався також найману працю, особливо під час сезонних робіт.

Дуже активно раби використовувались як домашня прислуга, секретарі тапр. Рабів могли здавати в оренду (в основному кухарів, танцівниць,ремісників), деяких відпускали на оброк - у таких випадках раб міг завести свою майстерню, найнятися на будь-яку роботу - господар в його життя не втручався. Поряд з приватними існували і державні раби, наприклад, в Афінах вони несли поліцейську службу, заміняли дрібні посадив міській адміністрації: секретарі, писарі, судові пристави і пр.

Статус рабів[ред. | ред. код]

У греків було багато ступенів поневолення. Існувало безліч категорій, починаючи від вільних громадян і закінчуючи рабами, в тому числі безправні громадяни, вільні люди, виродки. Загальною підставою було позбавлення громадянських прав.

Мозес Фінлі запропонував набір критеріїв для різних ступенів поневолення:.

 • Право власності
 • Повноваження щодо роботи іншого
 • Право покарання над іншим
 • юридичні права та обов'язки (відповідальність за арешт і / або довільне покарання, або судовий розгляд)
 • Сімейні права і привілеї (шлюб, спадкування тощо).
 • Релігійні права і обов'язки
 • Права і обов'язки військового характеру (військова служба як військовослужбовця, важкого або легкого солдата, моряка)

Умови рабів[ред. | ред. код]

Важко оцінити стан грецьких рабів. За словами Арістотеля, розпорядок дня рабів можна було б узагальнити трьома словами: "робота, дисципліна та годування". Ксенофонт зазначає прийняту практику поводження з рабами як з домашніми тваринами, тобто караючи їх за непослух і винагороджуючи за хорошу поведінку.

Грецька література рясніє сценами побиття рабів; це було засобом змусити їх працювати, як і контроль за пайками, одягом та відпочинком. Це насильство могло бути скоєно господарем або наглядачем, який, можливо, також був рабом. Так, на початку «Аристофанових рицарів» (4–5) двоє рабів скаржаться на те, що їхній новий керівник «зазнав синяків і бив без перепочинку». Однак сам Арістофан цитує те, що було типовим для давньогрецької комедії:

Стан рабів дуже різнився залежно від їхнього статусу; шахтні раби Лауріона та порна (повії з розпусти) жили особливо жорстоко, тоді як державні раби, ремісники, торговці та банкіри користувалися відносною незалежністю. Взамін за плату (ἀποφορά / апофора), сплачену своєму господареві, вони могли жити і працювати поодинці. Таким чином, вони могли заробляти гроші на стороні, часом достатньо, щоб придбати свою свободу. Потенційна емансипація справді була потужним мотиватором, хоча реальний масштаб цього важко оцінити.

Античні письменники вважали, що аттичні раби користувалися "надзвичайно щасливою долею": Псевдо-Ксенофонт шкодує за свободою афінських рабів: "Що стосується рабів і метиків Афін, вони беруть найбільшу ліцензію; ви не можете просто бити їх, і вони не відступають, щоб дати вам вільний прохід ".. Це були в основному кваліфіковані ремісники (кейротехнаї), хоча деякі дослідники вважають, що це в основному робітники шахт Лауріона, умови яких були сумно суворі. Назва комедії Антіфана IV століття «Уловлювач втікачів» (Δραπεταγωγός) свідчить про те, що втеча рабів була не рідкістю

І навпаки, немає відомостей про широкомасштабний грецький заколот рабів, порівнянний із спартаківським у Римі. Ймовірно, це можна пояснити відносним розпорошенням грецьких рабів, що завадило б широкомасштабному плануванню. Бунти рабів були рідкістю навіть у Римі. Окремі акти повстання рабів проти свого господаря, хоч і дефіцитні, але не є нечуваними; в судовій промові згадується про замах на вбивство свого господаря хлопчиком-рабом, якому не було 12 років.

Сучасний погляд[ред. | ред. код]

Рабство в грецькій античності довгий час було предметом апологетичного дискусу серед християн, яким зазвичай присуджували заслугу за його крах. З XVI століття цей дискус набув морального характеру. Існування колоніального рабства справило значний вплив на дискусію: одні автори приписували йому цивілізаційної заслуги, а інші засуджували його провини. Так, Анрі-Олександр Валлон в 1847 р опублікував "Історію рабства в давнину" в числі своїх робіт, спрямованих на скасування рабства у французьких колоніях.

У XIX столітті зародився політико-економічний дискус. Він стосувався розмежування фаз в організації людських суспільств і правильного визначення місця грецького рабства. На думку Карла Маркса, стародавнє суспільство характеризувалося розвитком приватної власності і домінуючим (а не вторинним, як в інших докапіталістичних суспільствах) характером рабства як способу виробництва. Позитивісти в особі історика Едуарда Мейера ( "Рабство в давнину", 1898 г.) незабаром виступили проти марксистської теорії. На його думку, рабство було основою грецької демократії. Таким чином, воно було правовим і соціальним, а не економічним явищем

Сучасна історіографія, яка розвивається в XX столітті, на чолі з такими авторами, як Йосип Фогт, бачила в рабстві умови для розвитку еліт. І навпаки, теорія також демонструє можливість вступу рабів в еліту. Нарешті, за оцінками Фогта, сучасне суспільство, засноване на гуманістичних цінностях, перевершило цей рівень розвитку.

У 2011 році грецьке рабство залишається предметом історіографічної дискусії, зокрема, з двох питань: чи можна сказати, що стародавня Греція була "рабовласницьким суспільством", і чи були грецькі раби соціальним класом?

Посилання[ред. | ред. код]

 1. A traditional pose in funerary steles, see for instance Felix M. Wassermann, «Serenity and Repose: Life and Death on Attic Tombstones» The Classical Journal, Vol. 64, No. 5, p.198.