Рагнар Нурксе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рагнар Нурксе
Ragnar Nurkse
Рагнар Нурксе
Народився 5 жовтня 1907(1907-10-05)[1]
Кяру, Рапламаа, Естонія
Помер 6 травня 1959(1959-05-06)[1] (51 рік)
Веве, Во, Швейцарія[1]
Громадянство
(підданство)
Естонія
Національність Естонія Естонія
Alma mater Единбурзький університет
Галузь наукових інтересів Економіка
Заклад Колумбійський університет
Член Американська академія мистецтв і наук

Рагнар Нурксе (англ. Ragnar Nurkse; ест. Ragnar Wilhelm Nurkse; 5 жовтня 1907(19071005), Кяру, нинішній повіт Рапламаа, Естонія — 6 травня 1959, поблизу Женеви) — американський економіст естонського походження, фахівець у галузі міжнародних фінансів та економіки розвитку, почесний професор Колумбійського університету. Батько поету Денніса Нурксе.

Біографія[ред.ред. код]

Рагнар Нурксе народився у селі Кяру Ліфляндської губернії (Російська імперія) у 1907 році. Батько - естонець, починав кар'єру лісорубом, але зумів стати менеджером з нерухомості, мати - естонка шведського походження.

До 1917 року Нурксе навчався у російськомовній початковій школі, потім у 1917 році він переїхав до Таллінну, де вступив до престижної німецькомовної Кафедральної гімназії. Закінчивши з відзнакою гімназію у 1926 році, Нурксе вступив до Тартуського університету, де вивчав право та економіку на юридичному факультеті у 19261928 роках. У 1928 році сім'я Нурксе емігрувала до Канади, а сам він відправився у Единбурзький університет вивчати економіку та закінчив його у 1932 році, після чого, вигравши стипендію Карнегі, ще два роки стажувався у Віденському університеті.

У 19341945 роках працював фінансовим аналітиком у апараті Ліги Націй, де відповідав за щорічний "Огляд з монетарної політики" (Monetary Review). Також він брав участь у підготовці "Огляду світової торгівлі" (Review of World Trade), "Дослідження світової економіки" (World Economic Surveys) та доповіді про Велику депресію під заголовком "Перехід від військової економіки до мирної".

З 1945 року почав викладати. Він був запрошеним лектором у Колумбійському університеті у 1945-1946, у 1946-1947 - член Інституту перспективних досліджень у Принстоні, а у 1947 повернувся у Колумбійський університет як асоційований професор. У 1949 Нурксе став професором економіки Колумбійського університету, де обіймав посаду ад до своєї смерті у 1959 р. Окрім основної посади, у 1954–1955 викладав у Оксфордському університеті, у 1958–1959 вивчав економіку розвитку у Університеті Женеви. Окрім цього, Нурксе читав лекції по всьому світу. Рагнар Нурксе є почесним професором Колумбійського університету.

У 1958 році Рагнар Нурксе прийняв запрошення Прінстонського університету, але не встиг приступити до роботи, раптово померши під час поїздки до Європи у віці 52 років.

Пам'ять[ред.ред. код]

У 2007 році, з нагоди 100-річного ювілею з дня народження Нурксе, Поштова служба Естонії увічнила пам'ять економіста випуском міжнародної марки з його зображенням.

У будинку, де він народився, було встановлено пам'ятну дошку.

Сім'я[ред.ред. код]

Нурксе одружився у 1946 році на Харріет Бергер у Нью-Джерсі та має двох синів. Один з них - поет Денніс Нурксе.

Внесок у науку[ред.ред. код]

Основні праці Нурксе пов'язані з економічними проблемами розвиткових країн. Нурксе запропонував свою концепцію «порочного кола бідності», згідно з якою бідні країни ніколи не змогуть подолати свою бідність самі, оскільки незначні доходи не дозволяють інвестувати у виробництво. Нурксе вважав, що нестача капіталу обумовлює низький рівень продуктивності праці, який у свою чергу визначає низький рівень доходів. Внаслідок цього утворюється, з одного боку, брак заощаджень, який призводить до нестачі капіталу, а з іншого - слабка купівельна спроможність, результатом якої стають недостатні стимули до інвестування, що також призводить до нестачі капіталу.

На думку Нурксе, єдиний вихід для слаборозвиненої економіки — створення умов для "великого поштовху" - збільшення накопичень та масованих інвестицій у виробництво.

Нурксе також обгрунтував необхідність одночасного інвестування капіталу у різні галузі економіки розвиткових країн, щоб збалансоване зростання різних економічних секторів сприяло розвитку усієї економічної інфраструктури. Таким чином, Нурксе є автором теорії збалансованого зростання та одним з піонерів разом з Паулем Розенштейн-Родан теорії "великого поштовху".

Бібліографія[ред.ред. код]

  • Nurkse R. The Schematic Representation of the Structure of Production, 1934
  • Nurkse R. Conditions of International Monetary Equilibrium, 1945
  • Nurkse R. Growth in Underdeveloped Countries: Some International Aspects of the Problem of Economic Development// American Economic Review, 1952, Vol 42, pp 571 – 582
  • Nurkse R. Problems of Capital Formation in Underdeveloped Countries, Oxford: Basil Blackwell, 1953
  • Nurkse R. Patterns of Trade and Development, 1959
  • Nurkse R. Equilibrium and Growth in the World Economy, 1961

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]