Радж'я Сабха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рада штатів
гінді राज्य सभा
Emblem of India.svg
 
New Delhi government block 03-2016 img3.jpg
 
Загальна інформація:
Юрисдикція: Індія Індія
Тип: Верхня палата
Структура:
Rajya Sabha, India Dec 2018.svg
Голова
(Віце-президент):
Венкея Найду
з 11 серпня 2017
Заступник голови: Гаріванш Нараян Сінґ
з 9 серпня 2018
Адреса:
Адреса: Rajya Sabha chamber, Sansad Bhavan,
Sansad Marg, New Delhi, India - 110 001
Офіційний веб-сайт:
rajyasabha.nic.in

Commons-logo.svgВікісховище має мультимедійні дані за темою: Рада штатів

Радж'я сабга (гінді राज्यसभा — «рада штатів», англ. Rajya Sabha) — верхня палата Індійського парламенту, створена для збереження федеративної системи країни.

За конституцією, Радж'я Сабга налічує 250 депутатів, 12 з яких призначаються президентом з числа видатних діячів літератури, науки, мистецтва чи державної служби. Ці депутати відомі як «призначені». Решта депутатів обираються законодавчими органами штатів і територій відповідно до принципу пропорційного представництва. Депутати обираються на термін 6 років, третина палати переобирається кожні два роки. Мінімальний вік депутата — 30 років.

Число членів палати від кожної адмінодиниці залежить від чисельності населення штату чи території, і варіюється від одного (штат Сіккім) до 34 (штат Уттар-Прадеш). У 1985 році 42-ю поправкою до Конституції Індії було включено доповнення, яке передбачає дискваліфікацію на підставі дефекціі (відступництва). Згідно з цим доповненням член палати, обраний як член політичної партії або приєднався до неї після обрання, підлягає дискваліфікації (позбавлення депутатського мандату), якщо добровільно відмовився від членства в цій партії чи голосує або утримується від голосування в палаті всупереч вказівкам партії, та без її попереднього дозволу, і таку поведінку йому не пробачило керівництво фракції партії протягом наступних 15 днів.

Радж'я Сабга засідає постійно та, на відміну від нижньої палати, Лок Сабга, не може бути розпущена. Радж'я Сабга ділить законодавчі функції з Лок Сабгою, за винятком виділення коштів, у якому Лок Сабга має виняткові повноваження. У випадку принципової незгоди двох палат з певних питань проводяться спільні засідання обох палат, але, оскільки Лок Сабга має удвічі більше членів, вона має більші повноваження у конфліктиних ситуаціях. Засідання ведуться на гінді або англійською, проте головуючий може дозволити депутату, який погано володіє цими мовами, виступати його рідною мовою.

Радж'я сабга засідає у Нью-Делі в Сансад Бгаван.

Головою Радж'я Сабги є віце-президент Індії, який обирається на спільному засіданні обидвох палат Індійського парламенту. Заступник голови обирається членами палати та виконує всі обов'язки голови за його відсутності.

Радж'я Сабга почала діяти 13 травня 1952 року.

Література[ред. | ред. код]

  • Борділовська О. А. Британський радж та індійська демократія. Східний світ. 2006. № 3. С. 38-48.