Раджадхіраджа Чола I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Раджадхіраджа Чола I
Rajadhiraja territories.png
Народився 1018
Помер 1054(1054)
Коппама
·загибель у битві
Країна Flag of Chola Kingdom.png Чола
Титул Паракесарі
Посада Chola kingd і імператор
Термін 1044–1054
Попередник Раджендра Чола I
Наступник Раджендра Чола II
Рід Чола
Батько Раджендра Чола I
Брати, сестри Раджендра Чола II і Вірараджендра Чола

Раджадхіраджа Чола I (*முதலாம் இராஜாதிராஜ சோழன், д/н —1054) — 10-й володар держави Чола у 10441054 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Був старшим сином Раджендри I, замолоду брав участь в його походах. У 1018 році був оголошений ювараджею (співволодарем). Вслід за цим декілька років перебував на о. Шрі-Ланка, беручи участь у придушені повстання сінґалів на чолі із раджею Кассапою.

У 1020-1040-х роках допомагав батькові у війнах із Західними Чалук'ями, а також у приборканні підкорених до того областей південного Індостану й Шрі-Ланки. після смерті Раджендри I у 1044 році стає одноосібним володарем.

Володарювання[ред. | ред. код]

При сходженні на трон проти нього повстали області Пандья й Керала, проте новий паракесарі з успіхом розбив бунтівників. Також були досягнуті значні успіхи проти повсталих сінґалів. Ці перемогу були відзначенні проведення обряду ашвамедха (жертвоприношення коня).

Втім головним напрямком зовнішньої політики для Раджадхіраджи було знищення впливу Західних Чалук'їв. У 1046 році війська Чола відправилися на допомогу Східним Чалук'ям, перемігши того ж року Західних Чалук'їв у битві при Даннаді біля річки Крішна. Після цього було захоплено столицю ворогів — Кальян, а Сомешвара I Чалук'я визнав зверхність Чола.

У 1050 році Сомешвара I відмовився платити данину й оголосив війну Чола. Почалася нова війна, яка тривала в області Західних Гангів та Сїхідних Чалук'їв. Перед початком вирішальної кампанії Раджадхіраджа I оголосив свого брата Раджендру ювараджею. Спочатку у 1054 році чоланським військам вдалося захопити значну територію ворога, втім у вирішальній битві при Коппамі армія Чола була розбита, а самого Раджадхіраджу I вбито.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Hartmut Scharfe: The state in Indian tradition. E.J. Brill, Leiden 1989, ISBN 90-04-09060-6.