Естрада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Радянська естрада)
Jump to navigation Jump to search

Естра́да — термін радянської фразеології в мистецтвознавстві в епоху Радянського Союзу на означення офіційного шоу-бізнесу з врахуванням радянського способу життя і радянської культури та політики. Застосовується для опису подій до 1980-го року, хоча паралельно використовується на пострадянському просторі і тепер. Після розпаду Радянського Союзу зменшив значення на користь популярних в даний час різноманітних стилів: від міжнародної поп-музики, року до пізніших форм. Різновид сценічного мистецтва, як окремий жанр так і синтез жанрів: спів, танець, оригінальний виступ, клоунада, циркове мистецтво, ілюзії.

В значенні «музично-драматичне мистецтво, пов'язане з виконанням невеликих творів» в українську мову запозичено з російської, де воно вперше виникло. [1] Термін «естрада» не є міжнародним і однозначним.[2] Поняття «естрада» існувало в СРСР і існує на пострадянському просторі. Термін виник у мистецтвознавстві на межі ХІХ-ХХ ст. і об'єднав всі види мистецтв жанрів, що легко сприймаються.[2]

Не можна було писати для естради, ігноруючи її специфіку.[3] Володимир Масс, особливо підкреслюючи значення комічного на естраді, стверджував, що «естрада призначена для тисяч людей, спраглих веселощів, і з цим не можна не рахуватися. Естрадне мистецтво має задовольняти їх природну потребу в сміху, в живому і гострому жарті і разом з тим виховувати глядача. Розважаючи, повчати.»[3]

Починаючи з середини 1980-их років термін шоу-бізнес замінив поняття «естрада», коли терміни «радянська естрада», «естрадне мистецтво» не могли увібрати в себе весь спектр жанрів, культурно-розважальних заходів, індустрії розваг, звукозапису, відеопродукції, фестивалів, конкурсів, різноманітних шоу тощо (інфраструктуру і ринкові відносини).[2]

В Радянському Союзі і на теренах пост-совка[ред.ред. код]

Як вид культурно-економічної діяльності естрада є складеним поняттям шоу-бізнесу. Проте в деяких випадках такі асоціації недопустимі. Артистів, що виступають в естрадному жанрі, називають артистами естради, естрадними артистами. Здебільшого естрадні артисти асоціюються із зірками естради.

Українська естрада в наш час[Коли?] є компанією творчих осіб, що представляють як естрадний жанр, так і інші жанри сценічного мистецтва.

В ряду естрадних виконавців і зірок естради прийнята алегорична класифікація що додає титул до імені естрадного виконавця. Наприклад «примадонна української естради», «король гламуру», «патріарх естради».

Класифікація[ред.ред. код]

В основному естраду класифікують за географією поширення, наприклад українська естрада, російська естрада, радянська естрада, французька естрада тощо.

Також поширена класифікація за жанром або іншими характеристиками, наприклад андрогінна естрада, танцювальна естрада.

Формування[ред.ред. код]

Естрада як жанр формується завдяки співтовариству зацікавлених осіб. У Радянському Союзі такі формування підтримувала держава, за допомогою фінансування студій естрадної майстерності, дитячо-юнацьких естрадних гуртків.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови: В. 7 т. Том другий (Д-Копці) / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.), В. Т. Коломієць, О. Б. Ткаченко та ін. — К.: Наук. думка, 1985. (стор.: 171-172)
  2. а б в Естрадний спів і шоу-бізнес: навч.-метод. посіб. / В. М.Откидач. - Вінниця : Нова книга, 2013. - 368 с. - ISBN 978-966-382-423-9 (стор.:11-12)
  3. а б Русская советская эстрада: очерки истории - Том 2 / Елизавета Уварова, ‎Всесоюзный научно-исследовательский институт искусствознания - 1976 (Сторінка 80)