Радіоактивне зараження в Краматорську

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Радіоакти́вне зара́ження в Крамато́рську — радіоактивне опромінення мешканців одного з панельних будинків у Краматорську Донецької області Української РСР в період з 1980 по 1989 роки[1].

Історія[ред. | ред. код]

Наприкінці 1970-х у Каранському кар'єрі Донецької області, де видобували гравій та щебінь, було загублено ампулу з цезієм-137, що використовувалась у рівнемірі. Почалися пошуки, керівництво попередило своїх численних замовників про втрату. До закінчення пошуків поставки щебеню за вказівкою уряду СРСР було припинено. Через тиждень пошуки офіційно закінчилися невдачею. За чутками, щебінь із цього кар'єру використовували для спорудження Олімпійських об'єктів у Москві й керівництву країни потрібно було завершити їх будівництво вчасно.

1980 року в Краматорську було здано в експлуатацію панельний будинок № 7 по вулиці Гвардійців Кантемирівців. Загублена ампула розміром 8 на 4 мм, яка випромінювала 0.200 рентген на годину, була вмурована в одну зі стін дитячої кімнати.

1981 року померла 18-річна дівчина, що жила в цьому будинку, а через рік — її 16-річний брат, потім — їхня мати. У квартиру вселилася інша сім'я, у якій незабаром помер син-підліток. Усі загиблі померли від білокрів'я. Лікарі пояснювали діагнози поганою спадковістю. Батько загиблих домігся детального розслідування, яке виявило високий рівень радіоактивності в дитячій кімнаті, у суміжній квартирі за стіною та в квартирі поверхом вище.

Мешканців відселили, після чого було визначено точне розташування джерела випромінювання. Вирізавши частину стіни, її доставили до Київського інституту ядерних досліджень, де ампулу було витягнуто. За заводським номером було встановлено власника ампули.

Після вилучення ампули гамма-випромінювання в будинку № 7 зникло, рівень радіоактивності зрівнявся з фоновим.

Наслідки[ред. | ред. код]

Унаслідок радіоактивного опромінення за 9 років загинуло 6 осіб (4 дітей та 2 дорослих), ще 17 осіб визнано інвалідами.[1] У 1993 році, завдяки зусиллям народного депутата від Краматорська Олексія Шеховцова, цих осіб на законодавчому рівні було прирівняно до постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Однак згодом відповідна поправка була скасована через порушення регламенту Верховної Ради.[1][2]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]