Радіозонд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Радіозонд
Зображення
CMNS: Радіозонд у Вікісховищі
Радіозонд, розміром приблизно 220 × 80 × 75 мм (8,7 × 3,1 × 3 дюйма)

Радіозонд — пристрій для вимірювання різних параметрів атмосфери і передачі їх на фіксовані приймачі. Радіозонди можуть працювати на виділених радіочастотах 403 МГц або 1680 МГц; обидва типи передавачів можуть при необхідності підлаштовувати частоту в невеликих межах близько вказаного значення.

Радіозонд винайдений російським ученим Павлом Молчановим.

Вимірювані величини

[ред. | ред. код]

Сучасні радіозонди вимірюють (або розраховують) наступні величини:

Історія

[ред. | ред. код]

30 січня 1930 року радянський вчений Павло Олександрович Молчанов запустив перший у світі радіозонд. Конструкція радіопередавача для зонда, розроблена в 1928 р. у Ленінградському електротехнічному інституті (ЛЕТІ) завідувачем першої в Росії кафедри радіотехніки професором Г. Г. Фрейманом за пропозицією П. А. Молчанова, стала популярною через свою простоту й тому, що показання датчиків передавалися особливими для кожного датчика послідовностями точок, а сигнали на землі приймалися на короткохвильовий приймач[2]. Подібні роботи, незалежно від російського вченого, проводили французькі колеги з Robert Bureau.

Модернізувавши зонд Молчанова, Сергій Вєрнов вперше використав радіозонди для вимірювання показів космічних променів на великій висоті. 1 квітня 1935 року він провів вимірювання на висоті до 13,6 км (8,5 милі) за допомогою пари лічильників Гейгера[3]. Метод став проривом у своїй області, і Вєрнов запустив ще багато радіозондів на суші і на морі протягом декількох наступних років.

У 1985 році в рамках програми Радянського Союзу «Вега» на АМС «Вега-1» і «Вега-2» було запущено два аеростатних радіозонда, які опустилися в атмосферу Венери. Зонди діяли протягом двох днів і передали унікальну інформацію про атмосферу планети.

Використання

[ред. | ред. код]

Гумові або латексні аеростати, наповнені гелієм або воднем, піднімаються вгору в атмосферу. Максимальна висота, на яку куля піднімається, визначається його діаметром і товщиною оболонки. Маса оболонки повітряної кулі може коливатися від 100 гр до 3 кг (від 3,5 до 110 унцій). По мірі збільшення висоти тиск зменшується, в результаті чого куля розширюється. Зрештою, куля буде розширюватися до тих пір, поки не розірветься його оболонка. 800-грамова куля лопне на висоті близько 21 км[4].

Сучасні радіозонди відсилають дані по радіо на комп'ютер, який зберігає всю інформацію в режимі реального часу. Перші радіозонди спостерігалися з землі теодолітом і давали тільки оцінку характеристик вітру за їх позиції. Винайдені пізніше радіотеодоліти дозволяли не тільки відстежувати радіозонди поза прямої видимості, але і отримувати з них інформацію. З появою радіолокаційних пристроїв з'явилася можливість визначати положення зонда за допомогою радара. Сучасні радіозонди можуть використовувати різні механізми для визначення швидкості і напрямку вітру, наприклад, системи позиціонування (ГЛОНАСС, GPS і ін). Радіозонди, як правило, важать 250 р. Слід також відзначити, що звичайний радіозонд втрачається в атмосфері і не відновлюється.

Іноді радіозонди скидають з літака. Вони найчастіше використовуються в спеціальних науково-дослідних проектах, наприклад, при вивченні шторму.

У 2011 році Всесвітня метеорологічна організація визнала радіозонд виробництва фінської компанії Вайсала найкращим у світі[5].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Ozonesondes
  2. Труды второго Международного съезда общества Аэроарктика 18-23 июня 1928 г. — Ленинград
  3. Vernoff, S. «Radio-Transmission of Cosmic Ray Data from the Stratosphere», Nature, June 29, 1935.
  4. Dian J. Gaffen. Radiosonde Observations and Their Use in SPARC-Related Investigations. [Архівовано 2007-06-07 у Wayback Machine.] Retrieved on 2008-05-25.
  5. «Vaisala» зондирует лучше всех[недоступне посилання з квітня 2019] // Агентство Finnfacts. — 19 мая 2011.(Перевірено 21 травня 2011)

Посилання

[ред. | ред. код]